Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Žlčník – „tlačový hovorca pečene“

Žlčník – „tlačový hovorca pečene“

01. január 2023

Jar a celé jarné obdobie nám názorne ukazuje súzvuk nášho tela a prírody. V tomto období má väčšina z nás podvedomú túžbu sa nejako očistiť. Od našich babičiek a prababičiek vieme, že by sme si mali robiť čaj z čerstvých žihľavy a jesť sedmokrásky. Prečo tomu tak je? Naše telo je veľmi múdre a vie, že sa potrebuje v jarných mesiacoch očistiť a naštartovať svoje nové pochody rovnako ako príroda. Aj v čínskom pentagrame nájdeme, že marec patrí energii žlčníka a s tou je potrebné v tomto čase pracovať. 

Žlčník

O žlčníku sa hovorí, že je „tlačovým hovorcom“ pečene. Práve žlčník nám dáva najavo, ako nám funguje pečeň. Žlčník je veľmi dôležitý orgán v našom tele. Odráža stav našej pečene – ak dobre funguje žlčník, fungujú dobre aj naša pečeň, a naopak. Žlčník má spoločný vývod do dvanástorníka s pankreasom, takže tieto dva orgány sú priamo prepojené a ovplyvňujú sa nielen v zdraví, ale aj v chorobe. Avšak žlčník neovplyvňuje len naše trávenie, má aj zásadný vplyv na kvalitu našich kĺbov a kĺbových puzdier. 

Zaujímavosťou je, že pod pravou lopatkou sa nachádza bod, ktorý priamo súvisí so žlčníkom. Ak trpíte chronickými bolesťami v tejto oblasti, vedzte, že vám ich spôsobuje dysfunkčný žlčník, hoci nemáte žlčníkové koliky. Dysfunkčný žlčník spôsobuje nadúvanie, grganie, pocity horkosti v ústach, zápchu alebo hnačku. Za veľkou časťou ochorenia hľadajte dysfunkčný žlčník.  

Akupunktúrna dráha žlčníka prechádza cez hlavu, spánky, krčnú chrbticu, ramená, okolo lakťov, bedier, kolien. Tam všade môžu vznikať zdravotné problémy pri dlhodobej zlej funkcii žlčníka. Môžu to byť migrény, bolesti lakťov, ramien ale aj bedier. V jarnom období je vhodné žlčník nielen podporovať, ale aj čistiť.

Pokiaľ trpíme nejakými chorobami, ktorých príčinou sú podľa pravidiel čínskej medicíny je dysfunkčný žlčník, tak všetky prírodné liečebné postupy nám budú po očiste lepšie fungovať. Veľmi dobre môžeme v tomto období pôsobiť na zlepšovanie nášho zraku, na artrózu, tráviace problémy, zápchu, pálenie záhy, prekyslenie organizmu, ekzém, lupienku alebo aj na alergie. Všetky tieto choroby viac či menej so žlčníkom súvisia. 

Pôsty

Jarné očistné kúry žlčníka vykonávame najlepšie v čase ubúdajúceho mesiaca. Môžeme v tomto období zaradiť ľahký jednodňový pôst, kedy v priebehu dňa pijeme len zeleninové šťavy najlepšie z červenej repy a koreňovej zeleniny. 2-3x za deň zjeme malú hrsť orechov alebo uvarenej ryže natural. Nezabudneme na dostatočné množstvo vody. 

Ďalším variantom je jednodňový úplný pôst, kedy pijeme iba dostatočné množstvo vody a môžeme zaradiť aj bylinné čaje. Pôst si môžeme predĺžiť aj na niekoľko dní, ale v tom prípade je nutné byť k svojmu telu veľmi vnímaví. Pôsty by sa mali robiť „vedome“. To znamená nie v plnom pracovnom nasadení a v strese.

Pri úplnom pôste by sme mali čo najviac vnímať svoje telo, podporiť ho vhodnými meditáciami a cvičením typu jóga alebo qigong Kamene a nečistoty v žlčníku.

Mesiac marec je ideálny na uvoľnenie kamienkov a piesku zo žlčníka, a to metódou podľa Dr. Barana. Jedná sa o roky preverenú a bezpečnú metódu zostavenú lekárom, pri ktorej sa môžete zbaviť žlčových kameňov. Ako očistu vykonať nájdete tu.

Bylinky na žlčník

Na trhu nájdeme celý rad bylín a čajov na žlčník. Dôležité je poradiť sa s odborníkom alebo poznať účinky bylín. Prečo? Keďže nám môžu v určitých prípadoch naše ťažkosti ešte zhoršiť. Všeobecne odporúčané bylinky na žlčník a trávenie obsahujú veľké množstvo horčín. Horčiny sú látky, ktoré nútia pečeň vytvárať väčšie množstvo žlče a tráviacich enzýmov. Tým sa zlepší celkový metabolizmus. Tento princíp podporí trávenie, zníži pocity nadúvania a napríklad aj problémy s vyprázdňovaním. Medzi také byliny patrí napríklad koreň čakanky, koreň puškvorca alebo koreň púpavy. 

Pokiaľ však viete, že vaše problémy so žlčníkom súvisia z veľkej časti s dlhodobým chronickým stresom, tak v tom prípade nie je vhodné do tela dávať iba byliny s veľkým obsahom horčín, pretože by sa mohlo stať, že už tak „vystresovaný“ žlčník preťažíte. V tomto prípade sa k horkým bylinám pridávajú aj bylinky, ktoré tlmia zápal žlčníka, jednoducho ho pohladia. Presne tak, ako v čaji Žlčník. 

Ak ste sa rozhodli urobiť očistu žlčníka od rôznych nečistôt a kamienkov, tak pred očistou Karlovarskou soľou je veľmi vhodné piť čaj Čistý žlčník. Tento čaj obsahuje priamo bylinky, ktoré pôsobia na rozrušenie žlčových kameňov a vyplavenie piesku a „bahna“ zo žlčníka, ale zároveň obsahuje bylinky podporujúce a chrániacu pečeň a pôsobiace proti zápalu a bolesti žlčníka. Tento čaj je možné piť aj preventívne na očistu žlčníka bez ďalšieho pokračovania s očistou s karlovarskou soľou. Ďalším variantom je piť karlovarskú žriedlovú soľ ako minerálku spoločne s čajom. Jednoducho si urobiť malú kúpeľnú kúru v domácom prostredí. 

Strava

V jarnom období by sme mali čo najviac využiť čo nám príroda ponúka. Ochutnávať čerstvé výhonky, klíčky a púčiky. Medzi prvými nájdeme kvety sedmokrásky, ktoré nám pomôžu sa očistiť a naštartovať trávenie. Odľahčená strava, ktorú dodržiavali naši predkovia v rámci predveľkonočného pôstu je to, čo by nás malo inšpirovať. Vynechajte sladkosti, mäso teplokrvných zvierat a výrobky z neho (ryby môžete), znížte príjem bielej múky, nepite alkohol a kravské mlieko. 

Žlčník je síce malý telesný orgán, ale veľmi dôležitý. Rozhodne do nášho tela patrí! Tak sa o neho starajme. Teraz už viete ako.

Špeciálna bylinná kúra na odkyslenie organizmu, trávenie, nafukovanie.
Trávenie - Prekyslenie - anjelská kúra
22,11€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?