Zápaly šliach a prírodná liečba

Zápaly šliach a prírodná liečba

07. január 2022

Bolesti ramien, bolesti kolien alebo chrbtice nemusia mať nutne príčinu v kĺbovej časti tela. Veľmi často sa jedná o veľmi bolestivé zápaly šliach.

 Bolesti šliach patria medzi ochorenia pohybového aparátu. Ide bohužiaľ často o chronické ochorenie, ktoré dokáže veľmi potrápiť.

 Čo sú to šľachy

Šľachy sú tvorené väzivom a pripájajú sval ku kosti. Na jednom konci vyrastajú zo svalu, na druhom konci sa pripájajú ku kosti. Pri napojení šliach sú tzv. šľachové pošvy, ktoré sú vyplnené tekutinou, aby lepšie kĺzali pri pohybe. Šľachová tekutina môže v priebehu života vysychať alebo pri veľkom zaťažení, infekcii či chronickom prekyslení organizmu sa môžu dostávať do bolestivých zápalov. Na šľachy v našom tele je celoživotne vyvíjaná pri pohybe veľká záťaž, ťahová záťaž.

 Príčiny zápalu šliach

Hnisavý zápal majú na svedomí najčastejšie baktérie. V tomto prípade je šľacha napadnutá baktériami, ktoré sa do postihnutej šľachy dostanú z iného miesta v organizme. Tieto baktérie pôvodne zasiahnu iné tkanivo či orgán v tele chorého, kde sa rozmnoží a infekcie sa pomaly dostávajú do tela a tiež aj do šliach. K týmto baktériám patria napríklad streptokoky, stafylokoky alebo chlamýdie. Obvykle sa pôvodne jedná o kožné infekcie, infekcie mäkkých tkanív, črevné či gynekologické infekcie.

 Reumatický zápal šliach je spôsobený autoimunitným zápalom pri reumatoidnej artritíde. Vyvolávací faktor nebol doposiaľ úplne objasnený, ale zhruba povedané, ide o to, že imunitný systém z nie celkom známych dôvodov, napadne bunky vlastného tela.

 Väčšina prípadov zápalov šliach však súvisí s preťažovaním šľachy pri nadmernej fyzickej aktivite. Najmä je to typické pre športovcov (tenis, hokej, bežecké disciplíny), ale aj pre zamestnanie, kde sa opakuje určitá činnosť, ktorá výrazne zaťažuje konkrétnu oblasť svalov a šliach. Stav sa môže zhoršovať s vekom vzhľadom na to, že šľachy postupne strácajú svoju pôvodnú pružnosť a zväčšuje sa riziko poranenia.

 Najčastejšie bývajú postihnuté šľachy v ramenách, kolenách a lakťoch, a tiež známa Achillova šľacha.

 Veľmi častým je chronický zápal šliach, ktorý vzniká pri dlhodobom zanášaní šľachových puzdier purinovými metabolitmi. Tie sa tam dostanú dlhodobým prekyslením organizmu. Najmä veľkou konzumáciou údenín, alkoholu a cukru.

 

Ako sa prejavuje zápal šliach?

Jeho príznaky sú, rovnako ako u iných zápalov, bolesť, opuch, začervenanie a zahriatie postihnutého miesta. Tieto symptómy sa prejavujú postupne. Najprv je postihnuté miesto len citlivé a svrbí. Až postupne opúcha, je červené a teplé. Bolesť sa prejavuje najmä pri pohybe a môže sa s rozvojom choroby premietať aj do blízkych kĺbov

Čo s tým?

Pokojový režim a dočasné znehybnenie postihnutej šľachy. Dobre fungujú aj rôzne typy tejpovania. V akútnej fáze urobí obklad z čerstvého tvarohu urobený zázrak.

 

 Z prírodných prípravkov je veľmi dôležité čo najskôr začať užívať byliny... Zvoľte si vhodný preparát sami alebo nás kontaktujte. Radi vám odporučíme byliny a huby práve pre vás. poradňa@serafinbyliny.sk

 

Pri zápale šliach je vhodné dopĺňať minerály ako sú vápnik, horčík, zinok.

 Nezabudnite na prevenciu

Pri športe je pred vlastným športovaním potrebné pretiahnuť si svaly, aby došlo k ich zahriatiu. Tým sa zvýši ich odolnosť voči vyššej fyzickej námahe. Začínajúci športovci musia začať pomaly a postupne a nadbytočne nezaťažovať svaly a šľachy hneď pri prvom cvičení. Aj tí, ktorí nešportujú a pracujú manuálne, by si mali urobiť prestávku, počas ktorej si zaťažované svaly pretiahnu. Všeobecne je možné tiež odporučiť pravidelný, ale primeraný pohyb.

Pri jednostrannom pracovnom pohybe vždy nájdite chvíľu na relaxáciu a kompenzáciu.

 Dôležitým faktorom je strava. Nadmerná konzumácia jedál, ktoré pri svojom trávení vytvárajú v tele vyššie množstvo kyseliny močovej je častou príčinou zápalov šliach. Obmedzte cukor, alkohol, bielu múku a údeniny.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?