Vysoký krvný tlak je možné úspešne liečiť bylinami!

Vysoký krvný tlak je možné úspešne liečiť bylinami!

01. január 2019

Vysoký krvný tlak sa stal civilizačným ochorením, ktoré postihuje stále mladšie vekové skupiny. Na jeho vzniku sa podieľa stres, nadmerná konzumácia soli (najmä v hotových pokrmoch), nedostatok pohybu a celkovo zlý pitný a stravovací režim. 

Pokiaľ by sme sa pozreli štatisticky na osoby, ktoré trpia vysokým krvným tlakom, tak väčšina z nich má vysoký krvný tlak, ktorý je spôsobený dysfunkciou obličiek a nadobličiek. Podiel osôb, ktoré majú vysoký krvný tlak vplyvom srdcovej dysfunkcie, je oveľa menší. 

Obličky vytvárajú enzým, ktorý určitým metabolickým mechanizmom v tele ovplyvňuje a udržuje krvný tlak. S obličkami tiež veľmi úzko súvisí funkcia nadobličiek, kde sa tvoria stresové hormóny – kortizoly. Pri napätí, strese sa tieto hormóny vyplavia do krvi a v rámci svojho pôsobenia zvýšia krvný tlak. Položme si otázku, ako často za deň alebo v týždni sme v strese…. 

Ako si sami môžeme zistiť príčinu vysokého tlaku

 Existuje jednoduchý, orientačný test, ktorým zistíte, či je vysoký krvný tlak vo vašom prípade skôr spôsobovaný dysfunkciou obličiek alebo vplyvom dysfunkcie kardiovaskulárneho systému. Kontrolujte si krvný tlak niekoľkokrát v priebehu dňa (najlepšie cez víkend), a ak sa vám pravidelne zvyšuje medzi 17. a 19. hodinou popoludní, tak je viac než pravdepodobné, že máte viac zaťažené obličky, a tie vám ho zvyšujú.

 Pri vykonávaní tohto testu nesmiete byť v strese. Náš ochranný systém totiž pri prežívaní stresových situácií krvný tlak okamžite automaticky zvyšuje.

Všeobecne by mal mať krvný tlak hodnotu 120/70. Táto hodnota nemusí byť optimálna pre každého, veľmi záleží aj na telesnej konštitúcii. Hraničné hodnoty sú 140/90. Pokiaľ vám stúpa tlak cez túto hranicu, je potrebné to riešiť. Rizikovejšia je vždy vyššia hladina spodného krvného tlaku – diastolického. 

Liečba vysokého krvného tlaku

Pri prvom zistení vyššieho krvného tlaku rozhodne najskôr odporúčame skúsiť upraviť životný štýl a ovplyvňovať ho prírodnou liečbou. 

Až následne, ak prírodná liečba zlyhá, nasadiť trvalú chemickú liečbu. V tomto prípade slovo „liečba“ nie je presné. Lieky sa krvnou tlak chemickou cestou iba udržujú na nižšej hladine, teda sa nelieči jeho príčina. 

Následkom je návyk organizmu na chemické látky, ktoré udržujú správnu hladinu krvného tlaku. Po určitej dobe zistíte, že tieto lieky nemôžete vysadiť, pretože vaše telo bez nich už tlak nezvláda regulovať. Paradoxom je, že väčšina liekov na vysoký krvný tlak poškodzuje obličky. 

Tiež je nutné uviesť, že pokiaľ je krvný tlak naozaj veľmi vysoký, tak hrozí nevratné poškodenie ciev a srdca aj s rizikom smrti. V tomto prípade sú urgentné medikamenty veľmi dôležité. Následne je však vhodné urobiť režimové opatrenia v oblasti svojho životného štýlu a začať užívať byliny. 

Úprava životného štýlu

Než začnete užívať pravidelne lieky na vysoký krvný tlak, skúste si najskôr upraviť životný štýl. Je to pre vaše telo rozhodne príjemnejšia voľba.

    Znížte príjem soli- hlavne v tých hotových  potravinách (udeniny, paštéky, tavené syry, konzervy...)

    obmedzte príjem živočíšnych bielkovín

    dodržujte pitný režim

    maximálne znížte príjem bieleho rafinovaného cukru

    obmedzte alebo úplne vynechajte alkohol

    redukujte stresové situácie

    uvoľňujte stres pohybom a relaxáciou (denne 45 minút rýchlej chôdze robí zázraky)

    upravte svoju telesnú hmotnosť

Byliny podporujúce kardiovaskulárny systém.

Významnými bylinami sú imelo, hloh, ginko, cesnak. 

Odporúčame Vám anjelskú kúru Hypertonik.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?