Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Vo februári podporujeme obličky

Vo februári podporujeme obličky

02. január 2023

V zimných mesiacoch naše telo prechádza podľa pravidiel čínskeho pentagramu pod vládu elementu vody a s ním sú spojené obličky. Vo februári je teda potrebné ich podporovať a dodávať im energiu.

 Najmä ak ste v letnom a jesennom čase zanedbali podporu imunitného systému, alebo ste boli napríklad stabilne vystavení stresu, teraz sa dané prejaví vo zvýšenej miere a to nielen možnými ochoreniami obličiek, ale najmä zvýšenou únavou, bolesťami kĺbov a chrbtice alebo kolísajúcim krvným tlakom.

 V obličkách sídli naša vrodená, základná energia určujúca našu vitalitu. Starnutie je vo veľkej miere závislé na kvalite energie v obličkách.

 Obličky sú orgánom nevyhnutným k životu. Na udržanie života však stačí približne 1/8 funkčnej zdatnosti. V alternatívnej medicíne sa hovorí, že obličky sú „poťuchnutý orgán“, pretože aj keď pracujú veľmi málo, tak nebolia, čím nám nedávajú jasný signál. Preto je zlyhanie obličiek náhle a často je tento stav nezvratný.

 

Orgány, ktoré podľa pravidiel čínskeho pentagramu súvisia s obličkami

 ·       Uši – pri oslabení obličiek môže dochádzať k poruchám sluchu, pískaniu a šumeniu v ušiach, častým zápalom stredného           ucha.

·       Kosti a vlasy – pri oslabení obličiek môže dochádzať k osteoporóze, padaniu a rednutiu vlasov, zlej kvalite vlasov.

·       Pohlavné orgány – neplodnosť u mužov aj u žien môže mať príčinu práve v oslabených obličkách. U mužov preto odporúčame najmä v tomto období podávanie tinktúry z púčikov kotvičníka. U žien bývajú často zápaly obličiek spojené s gynekologickými zápalmi a zápalmi močového mechúra. Pri ich častejších opakovaniach vzniká riziko neplodnosti. Preto je dôležité takým zápalom predchádzať.

S obličkami súvisia emócie strachu, a keďže je to párový orgán, tak veľmi trpia pri dlhodobých vzťahových (párových) problémoch. Narušená energia obličiek prináša do našej psychiky opatrnosť, strach, potrebu opory, neistotu a sexuálne poruchy.

Tento princíp platí aj opačne. Pokiaľ sa stále niečoho obávame, alebo žijeme v nevyriešených napätých osobných vzťahoch, tak si oslabujeme obličky a základnú životnú energiu v nich. V tomto prípade býva veľmi účinná aromaterapia zameraná najmä na 2. čakru, súvisiacu s obličkami.

 Ako podporiť obličky

Zamerajme sa teraz na podporu obličiek. Tu je niekoľko rád a tipov:

 Soľné obklady a kúpele

Vyskúšajte tieto kúpele, sú veľmi účinné.

 Soľný kúpeľ

·       vezmeme ½ kg kuchynskej soli

·       vysypeme ju na plech a dáme do rúry zahriať

·       teplou soľou naplníme plátené vrecká (buď jedno veľké alebo dve menšie) a prikladáme na bedrovú oblasť v mieste obličiek

·       dajte pozor, aby bola soľ príjemne teplá, nie horúca, aby ste sa nespálili

 Kúpeľ v prasličke alebo v liste žihľavy

·       dáme variť vodu do hrnca a do nej tri hrste byliny

·       prevaríme 3-5 minút, necháme 15 minút stáť a potom precedíme do kúpeľa

Po kúpeli sa zabalíme do suchej plachty a ideme si aspoň na 30 minút ľahnúť na lôžko pod deku. Tento kúpeľ je vhodný aj pri prechladnutí. Pozor u osôb s vysokým krvným tlakom alebo po mozgovej mŕtvici.

 

Strava bohatá na koreňovú zeleninu

Ďalšou možnosťou je strava bohatá na koreňovú zeleninu, ktorá prináša pozitívnu energiu do obličiek a zároveň je dostatočne zásadotvorná, takže pôsobí preventívne proti vzniku obličkových kameňov.

 Čo ešte obličkám "robí dobre"

·       saunovanie

·       masáže horúcimi lávovými kameňmi

·       stimulácia reflexných bodov obličiek na plôške nohy

·       dostatok tekutín - najmä teplých

·       obmedzenie solenia

·       zníženie príjmu cukru, korenia a alkoholu

 

Podpora bylinami

Obličky podporujeme aj pitím bylinných čajov alebo užívaním potravinových doplnkov určených na ich posilnenie. Bylinou prvej voľby na podporu močového ústrojenstva je zlatobyľ, správnym názvom Zlatobyľ obyčajná.

 Bohužiaľ táto bylina vplyvom zlého životného prostredia mizne z našich lesov a strání, a preto prevažná väčšina bylinných čajov, ktoré si na trhu zakúpite, neobsahuje pravú zlatobyľ obyčajnú, ale väčšinou zlatobyľ obrovskú alebo kanadskú. Podľa všeobecných skúseností fungujú tiež, ale ich účinky sa nevyrovnajú pravej zlatobyli obyčajnej.

 Odporúčame zakúpiť si tinktúru z púčikov pravej zlatobyle obyčajnej a užívať ju samostatne alebo ju kvapkať do bylinných čajov určených na podporu močového ústrojenstva.

 Čínsky pentagram a jeho zákonitosti nádherne ukazujú odraz prírody v našom tele. Tak ako sa príroda ukladá v zime na odpočinok, aj my by sme sa mali takto správať. V zime by sme sa nemali preťažovať nadmernými výkonmi, mali by sme jesť striedmejšie, obmedziť solenie a skôr dbať na celkovú podporu svojho organizmu, dostatočne spať a odpočívať.

 Rozmaznávajte svoje vzťahy. Odpustenie uľaví vašim obličkám aj vašej duši.

 
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?