Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
V decembri je dôležitá starostlivosť o črevá

V decembri je dôležitá starostlivosť o črevá

02. december 2023

December je nielen mesiac adventu a vianočných sviatkov, ale podľa čínskeho pentagramu aj mesiac hrubého čreva. Vieme, ako ho podporiť.

Ako funguje naše telo podľa čínskej medicíny

Tradičná čínska medicína uplatňuje celostný pohľad na človeka. Človek je súčasťou prírody a vesmíru. V jeho organizme sa všetky orgány a bunky medzi sebou vzájomne ovplyvňujú a ovplyvňujú sa tiež navzájom s prírodou a vesmírom, takže vzniká kompaktný celok.

To všetko je nádherne spracované práve v čínskom pentagrame, ktorý vyzerá ako päť cípa hviezdica. Na každom vrchole sú uvedené určité orgány, ktorý mesiac v roku k nim patrí, aký prvok, zmyslový orgán, chuť, emócie.

Tieto vzájomné väzby tvoria základ čínskej medicíny a presne vystihujú fungovanie nášho organizmu v kontexte s prírodou a vesmírom. Podľa týchto pravidiel máme v tomto období najviac oslabené hrubé črevo.

 

Tráviace ústrojenstvo - zdroj našej energie

Tráviace ústrojenstvo je ako veľká elektráreň, ako veľká batéria, ktorá nám dodáva energiu k životu a chráni nás pred votrelcami. Vďaka nemu dostávame všetky živiny, vitamíny, minerály, stimuluje nám imunitný systém.

Cez tráviaci trakt nám idú aj naše emócie. Keď ho zanesieme jedmi, či už fyzickými alebo emocionálnymi, tak svoju "batériu" postupne vybíjame, až nakoniec môžeme skončiť úplne bez živín a bez energie.

 

Hrubé črevo - posledná a veľmi dôležitá časť tráviaceho ústrojenstva

Keď je dokončené chemické štiepenie potravy v tenkom čreve, kde sa vstrebáva väčšina dôležitých živín, čiastočne strávená potrava prechádza do hrubého čreva. Tam dochádza k spätnému vstrebávaniu vody a vylučovaniu odpadových látok z tela.

Dôležité je, že v hrubom čreve sú miliardy "priateľských baktérií", ktoré tvoria črevnú flóru. Tieto baktérie spotrebúvajú nestráviteľné zvyšky potravy, pomáhajú znižovať množstvo stolice. Ako súčasť svojho metabolizmu produkujú vitamíny K a B. Črevná flóra pomáha potláčať škodlivé mikróby a ako súčasť imunitného lymfatického systému tvorí protilátky.

Preto pri ochoreniach hrubého čreva dochádza k poruchám nielen priamo na sliznicu čreva, ale majú vplyv na celkovú imunitu človeka a tiež na "dobíjanie jeho životnej batérie".

 

Ochorenie hrubého čreva sa môže prejaviť aj inde

Podľa pravidiel čínskej medicíny s funkciou hrubého čreva súvisí aj funkcia pľúc, čo sa prejavuje najmä u osôb s poruchou imunitného systému, ktoré často trpia chronickým kašľom, zápalom priedušiek a alergiami.

Pri pozorovaní svojho okolia zistíte, že veľmi často ľudia, ktorí majú diagnostikované ochorenie hrubého čreva, trpia nejakou chorobou pľúc a opačne.

 

Stav nášho hrubého čreva sa odráža aj na kvalite kože. Rôzne kožné defekty najmä v oblasti koreňa nosa svedčia o problémoch s hrubým črevom. Hrubé črevo tiež súvisí s telesných ochlpením. Vypadávanie chlpov alebo naopak nadmerné ochlpenie signalizuje problém práve v tejto oblasti.

Ak trpíme smútkom, melanchóliou a pesimizmom bez zjavnej príčiny, môžeme hľadať problém tiež v oblasti zlého fungovania hrubého čreva.

Všímajte si príznaky

Príznaky ochorenia hrubého čreva môžu byť spočiatku nenápadné. Môže sa jednať o poruchy trávenia, pocity plnosti po jedle, bolesti brucha, striedavé zápchy a hnačky. Závažným príznakom je prudké bolestivé nutkanie na stolicu, prítomnosť hlienu alebo krvi v stolici.

Prítomnosť tmavej, natrávenej krvi väčšinou súvisí so žalúdočnými vredmi, svetlá červená krv môže sprevádzať krvácanie z hemoroidov, análnych trhliniek alebo poškodenie črevnej sliznice vplyvom alergénov.

Časté ochorenie čriev

 • rôzne alergické ochorenia 
 •  ulcerózna kolitída- neinfekčný zápal sliznice čreva
 • polypy a divertikuly - slizničnej vydutiny na čreve
 • adenómy – nezhubné nádory a nádorové ochorenia

Zamerajte sa na svoju stravu

V tomto ročnom období viac ako inokedy by sme mali o svoje črevá starať.

 • Prvé, čo môžeme urobiť je upraviť svoju stravu tak, aby obsahovala čo najmenej chemikálií, ktoré dráždia črevo. Skúste sa zaujímať o tzv. Éčka v potravinách.
 • Vynechajte zo stravy, ktoré obsahujú okrem iného dusitan sodný (E250) a dusitan draselný (E249) - obidva sú silno rakovinotvorné.
 • Pozor na alkohol!  Bráni regeneračným procesom DNA buniek hrubého čreva a spôsobuje deficit kyseliny listovej v organizme.
 • Jedzte stravu s dostatočným obsahom vlákniny, vitamínov rady B a prirodzených laktobacilov.
 • Používajte pri príprave pokrmov korenie, ktoré obsahuje kurkumu. Ta celkovo zlepšuje trávenie a podporuje činnosť čriev.

Pite bylinné čaje a podporte svoju imunitu

Na podporu funkcie hrubého čreva sú úžasné bylinné čaje s obsahom tzv. slizových bylín.

 • Čaj Hrubé črevo  preventívne chráni sliznicu hrubého čreva, pôsobí veľmi účinne pri divertikulóze a zápalu črevnej sliznice, podporuje imunitu a celkovú činnosť hrubého čreva. Je vhodný pri črevných polypoch v kombinácií s bylinou vilcacora, ktorá pomáha polypy vstrebávať a zabraňuje ich rastu.
 • Čaj Črevá sa používa hlavne u osôb trpiacich chronickými hnačkami.  Obsahuje okrem iného bylinu nátržník husí vňať, ktorá v kombinácií s ďalšími bylinami pôsobí pri Crohnovej choroba, prejavoch celiakie a tiež iných alergiách..
 • Pri zápaloch čriev, ale aj na silnú podporu imunity je prípravkom prvej voľby IMUNOfungin BIO.
 • Unikátny prípravok Digestív pomôže zlepšiť trávenie, znižuje negatívne následky nesprávneho stravovania na náš tráviaci  trakt a upravuje hladinu cukru  cholesterolu v krvi.
 • Pokiaľ vás predsa len dostihne predvianočný stres prírodné kapsuly Pohoda sú najlepšou voľbou pre kľudné Vianoce.

 

Pite bylinné čaje a podporte svoju imunitu

Na podporu funkcie hrubého čreva sú úžasné bylinné čaje s obsahom tzv. slizových bylín.

Patrí medzi ne napríklad ibiš, repík, plod feniklu. Zažívanie upraví aj pamajorán, mäta či nátržník. Všetky tieto byliny sú vhodné aj do čajových zmesí.

 

Doprajte svojmu telu aj duši v období adventu a vianočných sviatkov len to najlepšie. Byliny vám pomôžu. Veď sú súčasťou prírody rovnako ako my. 

 
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?