Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Super tipy pre imunitu detí, ale i dospelých

Super tipy pre imunitu detí, ale i dospelých

11. október 2023

Imunitný systém človeka je veľmi zložitý mechanizmus. Jeho primárnou úlohou je chrániť organizmus pred nežiaducimi cudzorodými látkami, vírusmi, baktériami, plesňami či parazitmi. 

Tieto mikroorganizmy sa musia včas identifikovať, lokalizovať, zlikvidovať a odovzdať na vylúčenie z organizmu. Imunitný systém je komplexná sústava vzájomne spolupracujúcich a dopĺňajúcich sa orgánov. Patria medzi ne napríklad črevá, pečeň, lymfatický systém, slezina, týmus, kostná dreň, sústava žliaz s vnútornou sekréciou a ďalšie. Pri nedostatočnej funkcii imunitného systému potom dochádza k rozvoju rôznych typov ochorení, a to ako fyzických, tak aj psychických. Za neadekvátne fungujúcim imunitným systémom stoja aj alergie a rôzne typy autoimunitných ochorení.

Tipy pre správne fungovanie prirodzenej imunity

Strava

Črevá sú základom zdravia, základom imunity. Hippokrates, otec modernej medicíny, povedal, že všetky ochorenia začínajú v črevách, a to pred 2000 rokmi! Vedci zistili, že v ľudskom tele sa nachádza „nový orgán“. Avšak na rozdiel od bežných orgánov ako je napríklad srdce, mozog, pľúca sa tento orgán neskladá z ľudského tkaniva, ale z biliónov baktérií.

Hovorí sa mu črevný mikrobióm. Je to sústava črevných baktérií, ktorá u dospelého človeka môže vážiť až 2 kg. Mikrobióm má silný vplyv na celkovú imunitu človeka, ale aj na jeho psychický stav.

Mikrobióm si najviac poškodzujeme nevhodnou, nevyváženou stravou, ktorá obsahuje nadmieru pridaného cukru, lepku, alkoholu a chemikálií. Najmä u detí nadmerná konzumácia cukru má priamy vplyv na poruchy imunity a rozvoj alergií. Mikrobióm významne poškodzujú aj lieky najmä nadužívanie antibiotík, liekov na bolesť či hormonálnych liekov.

Posilňovať ho môžeme stravou bohatou na zeleninu a vlákninu, ďalej probiotikami, ktoré sa vyskytujú v kyslých mliečnych výrobkoch alebo napríklad v kyslej kapuste. Dôležité sú však aj tzv. prebiotiká , teda látky, ktoré pôsobia priamo ako „krmivo“ pre náš mikrobióm. Jednou z nich je polysacharid inulín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v koreni čakanky, púpavy či puškvorca. Užívanie prírodných preparátov práve s obsahom namletého koreňa niektorej z uvedených bylín pomôže nielen nášmu tráveniu, ale aj posilní prirodzený mikróbiom, a tým imunitu.

Významnou prírodnou látkou pre naše črevá je aj Butyrát sodný – soľ kyseliny mliečnej. Butyrát dokáže obnoviť celistvosť črevnej sliznice a tiež znížiť prenikanie obsahu čriev do krvi. Pôsobí teda proti syndrómu zvýšenej priepustnosti čriev, ktorý je základom celého radu chorôb a porúch imunity . Má tak zásadný vplyv na tlmenie chronických črevných zápalov, ale aj celkových chronických zápalov v tele a taktiež na správnu tvorbu serotonínu (hormónu dobrej nálady) v črevách. Stres Imunitný systém s naším psychickým stavom súvisí viac ako úzko.

Psychické vyčerpanie, negatívne emócie, dlhodobý stres, to všetko sú faktory, ktoré sa výrazne podieľajú na oslabení imunity , chybných imunitných reakciách, ba dokonca na rozvoji autoimunitných ochorení. Centrálny nervový systém vo veľkej miere ovplyvňuje funkcie a správanie imunitných buniek, a to pomocou hormónov uvoľňovaných hypotalamom, hypofýzou, nadobličkami. Proste aktiváciou reakcií „boj alebo útek“. Takto si dlhodobo oslabujú fungovanie imunitného systému nielen dospelí, ale aj deti, ktoré nežijú v láskyplnom rodinnom prostredí, deti, na ktoré sú kladené príliš veľké nároky a nie je rešpektovaná ich prirodzenosť ani doma ani v škole.

Čo s tým?

Hýbte sa a smejte sa!  Pohyb upravuje v tele rovnováhu medzi stresovými hormónmi a hormónmi dobrej nálady. Smiech potom dokáže uvoľniť endorfíny a podporiť vaše zdravie.

Dostatočné množstvo horčíka, vitamínov radu B a správny mikróbiom sú základom našej dobrej psychiky.

Spánok -  Spánok je pre život človeka dôležitejší ako jedlo. Jeho nedostatok môže spôsobiť smrť skôr ako nedostatok jedla. Pri spánku sa naše telo regeneruje. Nahrádza poškodené bunky tými novými, a to aj v rámci imunitného systému. Dôležité je zaspávať pred polnocou, aby sa do tohto procesu v pokoji mohla zapojiť pečeň, ktorá v tomto čase začína svoju regeneráciu a ďalej všetky ostatné orgány vrátane čriev a hormonálneho systému. Spánok kratší ako šesť hodín (u dospelých) nám uberá veľa síl a veľmi oslabuje imunitný systém.

Sila prírody

Príroda má nejakú bylinku či hubu na každú našu boliestku. Základnou a známou bylinou na podporu imunitného systému je: Echinacea – Echinacea purpurová Jej pôvodnou domovinou je Severná Amerika. Je to tradičná bylina tamojších indiánskych kmeňov. Postupne sa rozšírila aj k nám do Európy. Echinacea nešpecifickým spôsobom posilňuje fungovanie imunitného systému. Používa sa z nej koreň a kvet.

Najčastejšou formou užívania je tinktúra alebo čajový koncentrát. Môžeme ju užívať samostatne, ale aj v zmesiach s inými bylinami či hubami. Odporúča sa užívať pomerne skoro pred predpokladaným krízovým obdobím, pretože potrebuje nejaký čas, aby imunitný systém stimulovala.

Huby - Všetci sme zvyknutí bežne hovoriť o liečivých bylinách, ktoré majú veľkú tradíciu. Menej známa je ale tradícia používania liečivých húb. Používanie húb časovo spadá už do praveku a huby ľudstvo sprevádza celým jeho vývojom nielen ako potravina, ale aj ako liečivo.

Huby majú celú škálu pozitívnych účinkov, ale jeden z najväčších je silná podpora funkcie imunitného systému pomocou najmä obsiahnutých betaglukánov.

Čo je to betaglukán?   Betaglukán je unikátny prírodný polysacharid, schopný podporovať obranné reakcie organizmu proti bakteriálnym a parazitárnym chorobám. Tisíce štúdií vykonávaných na rôznych univerzitách vo svete preukázali, že denná konzumácia betaglukánu optimálne stimuluje biele krvinky najmä makrofágy. Makrofágy „požierajú všetko“, čo do krvi nepatrí. Betaglukány potom fungujú ako „krmivo“ alebo môžeme povedať „hnacie motory“ pre nich. Výhodou liečivých húb je, že ich môžu užívať aj malé deti a nemávajú žiadne kontraindikácie s chemickými liekmi. Betaglukány nájdeme v rôznych druhoch húb, ktoré bežne v lete zbierame v našich lesoch, ale aj v tzv. medicinálnych hubách, ktoré si väčšinou do kuchyne tak často nenosíme.

Jednoduchým pojedaním však betaglukány z húb naše telo dostane v množstve 2-3%. Chýba nám totiž tráviaci enzým, ktorý by v tráviacom trakte tieto účinné látky z húb uvoľnil. Preto ani užívanie rozomletých húb na prášok nebýva liečebne veľmi účinné. Riešením je extrakt . Ide o veľmi silný vodný výluh z medicinálnych húb, kde sa týmto postupom uvoľní veľké množstvo betaglukánov. Koncentrovaný výluh sa potom vysuší a buď sa dávkuje do prírodných kapsúl alebo sa pridáva do čajového koncentrátu spoločne s ďalšími bylinami a prírodným sirupom.

Najčastejšie používanými hubami v súvislosti s podporou imunitného systému sú:

Leskokôrka lesklá – Reishi posilňuje celkovo imunitný systém. Huba je veľmi vhodná na podporu rekonvalescencie po ťažkých chorobách.

Šampiňón mandľový 

Čaga – hrdzavec šikmý 

A čo chronicky odporúčané „céčko“?

Áno, ale v prírodnej forme. Teda v ovocí a zelenine. Pokiaľ potravinový doplnok, tak taký, kde je vitamín C vo forme extraktu z ovocia Acerola , alebo Camu camu.

Teraz už viete čo robí dobre vášmu telu a vášmu imunitnému systému. Upravte stravu a životný štýl, nakúpte prírodné prípravky a užite si pestrofarebnú jeseň so všetkými jeho krásami!

 

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?