Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Stres a poruchy imunity

Stres a poruchy imunity

24. január 2021

Tiež trpíte stále dookola nachladnutím, nádchou či inými infekciami a zápalmi? Skúsme sa zamyslieť nad tým, prečo sa tieto problémy neustále opakujú aj napriek užívaniu rôznych vitamínov a doplnkov.

 Najčastejšími návštevníkmi poradní pre prírodnú liečbu sú ľudia, ktorí sa sťažujú na zníženú imunitu.

Hovoria: "Stále pre seba niečo robím. Jem vitamíny, obmedzujem cukry, snažím sa cvičiť a otužovať, ale stále je to málo platné ". Lenže to pre dobre fungujúci imunitný systém nestačí. Väčšina z týchto ľudí zabúda, že sa už roky necítia byť šťastní, že sú v permanentnej nátlaku doma aj v práci. Niekedy sa sami stresujú svojím perfekcionalizmom a potrebou zavďačiť sa druhým. To, že "kameň úrazu" je práve tu, málokoho napadne.

 Imunita a psychika

Imunitný systém s naším psychickým stavom súvisí viac než úzko. Psychické vyčerpanie, negatívne emócie, dlhodobý stres, to všetko sú faktory, ktoré sa výrazne podieľajú na oslabení imunity, chybných imunitných reakciách, ba dokonca na vypestovanie si obávanej "autoimunity".

Centrálny nervový systém vo veľkej miere ovplyvňuje funkcie a správanie imunitných buniek, a síce pomocou hormónov uvoľňovaných hypothalamom, hypofýzou nadobličkami. Hladina týchto hormónov by mala byť v rovnováhe. Ak tomu tak je, imunita pracuje na plné obrátky a bez známok únavy. Lenže kto z nás má hladiny hormónov a s nimi súvisiace hladiny emócií pod kontrolou?

Emócie - psychika - imunita

Najviac patologicky pôsobí hnev, strach, pocit krivdy a úzkosť. Vplyvom týchto emócií sú stresové hormóny produkované vo veľkom, čo nezostáva v organizme bez odpovede. Najčastejšou reakciou tela na pôsobenie týchto stresových hormónov je zápal. Kdekoľvek, kedykoľvek, v akomkoľvek rozsahu.

Zápaly oslabujú slizničnú imunitu - časté prechladnutie, spomaľujú chod lymfy, ktorá následne viac ukladá toxické látky do tela a tiež neplní dostatočne svoje imunitné funkcie. Zápaly často poškodzujú tkanivá natoľko, že dôjde k rozvoju autoimunitného zápalu. Najčastejšie štítnej žľazy, ale aj ďalších autoimunitných chorôb ako je napríklad reumatoidná artritída alebo Crohnova choroba. Chronický zápal v tele býva spúšťačom alergických prejavov ako je chronická nádcha, chronické zápaly priedušiek či astma.

Klasická liečba nie je úplne riešenie

V tejto fáze obťažujúcich problémov väčšina z nás zamieri k lekárovi, kde prejde celým radom vyšetrení. V lepšom prípade je "stanovená diagnóza", v horšom prípade všetky vyšetrenia dopadnú "dobre" a pacient je odoslaný k psychológovi. Lekár predpíše medikamentóznu liečbu a pacient je udržiavaný chemickými liekmi tak, aby príznaky neboli obťažujúce, ale bohužiaľ choroba často vyliečená nie je a v rôznych formách sa vracia späť. Prečo? Nerieši sa dôvod choroby, rieši sa len následný problém!

Ako na to?

Ako sme už uviedli, hoci si to priznáme alebo nie, psychika zásadne ovplyvňuje náš imunitný systém a vznik chorôb. Ak chceme, aby naša imunita fungovala dobre, tak je potrebné ju pomôcť podporou základných imunitných funkcií a tiež podporou psychického zdravia. Potrebujeme, aby náš hypotalamus s hypofýzou a nadobličkami nevyrábali vysoké množstvo stresových hormónov. To robia na základe našich emočných signálov.

Skúsme teda pár úspešných maličkostí:

         Každé ráno pri zrkadle zdvihnite kútiky úst. Niekedy to môže byť veľmi ťažké, ale urobme si z toho pozitívny zvyk. Držme zdvihnuté kútiky v "umelom úsmeve" 1-2 minúty.

         Po ceste do zamestnania nezanášajme svoju myseľ negatívnymi emóciami. V duchu si stále opakujte mantru: "mám sa rád (a) a prijímam sa taký (taká) aký som (aká som). Stále dokola, celú cestu.

         V priebehu dňa pozorujte svoju reč a myseľ a nenechajte sa strhnúť do negatívneho hovoru - ani v duchu (dnes mi je zle, dnes je škaredo ...) Ak ostatní v okolí tak hovoria, skúste sa do hovoru nezapájať.

         Keď vám bude v priebehu dňa smutno, budete mať negatívne pocity, skúste si na telefóne či počítači pustiť smiech dieťaťa. Verte, že sa za chvíľu budete za brucho chytať aj vy!

         Doprajte si v priebehu dňa obedňajší odpočinok s kvalitným jedlom, ktoré vás poteší. Pri obede odpočívajte! Odložte počítač aj telefón. Vychutnávajte jedlo. Popoludní si doprajte minimálne pol hodinku aktívneho odpočinku pohybom. Stačí rýchla chôdza vonku či iná aktivita.

         Večer nezaspite pri televízii. Pustite si relaxačnú hudbu alebo aj nahovorenú, riadenú meditáciu.

         Odpustite všetkým i sami sebe.

Vyživujte svoj imunitný systém

Práca na psychike je zložitá a dlhodobá. Medzitým nám náš imunitný systém poďakuje, pokiaľ mu doprajeme nejakú prírodnú podporu. Môžeme voliť medzi veľkým množstvom bylín aj minerálov či vitamínov ako sú napríklad vitamíny radov B, horčík či rozchodnice.

Z prírodnej liečby Vám odporúčame užívať koncentrát Stres a vyčerpanie + kapsuly Pohoda a Vilcacora.

Zvoľte si vhodný preparát sami alebo nás kontaktujte. Radi vám odporučíme byliny a huby práve pre vás  poradna@serafinbyliny.sk

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?