Štítna žľaza – náš štít pred vonkajším svetom

Štítna žľaza – náš štít pred vonkajším svetom

03. január 2020

Poruchy funkcie štítnej žľazy, a to najmä jej autoimunitný zápal, nadobúda v populácii nebývalý nárast. Ako štítna žľaza funguje a ako jej môžeme pomôcť prírodnou cestou?

 Štítna žľaza je umiestnená dole na krku pred hrtanom a je motýľovitého tvaru. Jej úlohou je zhromažďovať z krvi jód na výrobu dvoch hormónov – tyroxínu a trijódtyroxínu, ktoré regulujú spotrebu energie doslova vo všetkých orgánoch i vo všetkých bunkách tela. Je to jeden z najdôležitejších regulačných orgánov, ktorý sa podieľa na mnohých funkciách tela.

 Ako funguje štítna žľaza

Štítna žľaza sa podieľa na celkovom vývoji, raste, termoregulácii, látkovej výmene, aj fungovaní iných žliaz s vnútornou sekréciou.

 Je to nárazník našich emócií a stresov. Funkcia štítnej žľazy a jej hormónov predstavuje veľmi jemný a presný reťazec reakcií v organizme a tento sa začína v mozgu. Mozgový podvesok - epifýza vysiela špeciálny hormón, ktorý aktivuje vznik hormónov štítnej žľazy.

 Na správne fungovanie tela je nutné, aby na vyplavené hormóny štítnej žľazy dostatočne reagovali receptory buniek, ktoré majú vykonať príslušnú reakciu v tele. Pokiaľ niekde na tejto ceste dôjde k problému, vzniká ochorenie štítnej žľazy, ktorého najčastejším prejavom je autoimunitný zápal.

 

Autoimunitný zápal

Autoimunitné ochorenie znamená, že imunitný systém začne vytvárať protilátky proti vlastnému telu a vždy ich niekam nasmeruje. V tomto prípade ich nasmeruje proti štítnej žľaze.

 Štítna žľaza spolupracuje s ostatnými žľazami s vnútornou sekréciou, a to v línii hypofýza – štítna žľaza – nadobličky – vaječníky. Ak v tejto línii dochádza trvalo k preťaženiu, odráža sa to práve na zdraví štítnej žľazy.

 

Častými spúšťacími faktormi sú trvalé gynekologické zápaly spôsobené baktériami a parazitmi, hormonálna substitúcia, trvalé preťaženie pankreasu nevhodnou stravou, dlhodobá liečba kortikoidmi, ale hlavným spúšťacím mechanizmom je chronický stres.

 

Čo robí stres s telom

Pokiaľ budeme hovoriť o strese – dlhodobom psychickom vypätí, tak musíme hovoriť o malom orgáne v našom mozgu – hypofýze.

 

Hypofýza patrí do tzv. limbického mozgu. Limbický mozog je prvá časť nášho tela, ktorá reaguje na impulz nebezpečenstva - na stres. Pri takom impulze okamžite vyburcuje tvorbu stresových hormónov v nadobličkách. Tie nás majú chrániť a pripraviť telo na možnosť reakcie „boj alebo útek“. Nabudia naše svaly, aktivujú kardiovaskulárny systém. Na druhej strane sa obmedzí funkcia tráviaceho traktu a najmä imunitného systému tak, aby telo malo dostatok energie stresovú situáciu zvládnuť.

 Ak nášmu limbickému mozgu stabilne dávame impulz, že sme v ohrození (bojíme sa o deti, bojíme sa o prácu, máme strach z choroby...), tak stabilne aktivuje obranný systém a produkuje veľké množstvo stresových hormónov.

 Celá táto činnosť je vykonávaná na úkor trávenia, imunitného systému, ale aj funkcie štítnej žľazy a ostatných žliaz s vnútornou sekréciou. Po uplynutí niekoľkých rokov takejto vnútornej disharmónie sa v organizme začnú prejavovať problémy spojené najmä s orgánmi, ktoré sú pri stresových reakciách obmedzované. Veľmi často dochádza práve k autoimunitnému zápalu štítnej žľazy, kedy si začne telo vyrábať protilátky proti tomuto orgánu.

 

Liečba autoimunitného zápalu

Základom liečby autoimunitného ochorenia štítnej žľazy je uvoľnenie, relaxácia. Výborne pomáhajú rôzne techniky na uvoľnenie adrenalínu - beh, nordic walking, tanec, power jóga. Nezabudnite spievať! Môžete spievať čo vám napadne, veľmi účinný je však spev mantry „óm“. Spev otvára energetické centrum štítnej žľazy. Pokiaľ spev nepomáha a stále cítite pretlak v oblasti krku, jednoducho kričte. Nadýchnite sa a kričte z plných pľúc napríklad v lese alebo v aute. Úľava nastane okamžite. Prestaňte sa báť a hovorte, čo cítite!

 

Byliny - účinný pomocník

Z bylinnej ríše môžeme spomenúť napríklad Chaluhu bublinatú, Šalviu lekársku, Srdcovník obyčajný či Karbinec európsky.

Z konceptu Serafin odporúčame anjelskú kúru Štítna žľaza.

 

Zvoľte si vhodný preparát sami alebo nás kontaktujte. Radi vám odporučíme byliny a huby práve pre vás. poradna@serafinbyliny.sk

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?