Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Spánok, biorytmus a zdravie

Spánok, biorytmus a zdravie

24. január 2021

Už v starých knihách sa píše, že pokoj a spánok lieči

 Spánok je pre život človeka dôležitejší ako jedlo. Jeho nedostatok môže spôsobiť smrť skôr ako nedostatok jedla. Základom zdravého životného štýlu je teda dostatočný a kvalitný spánok. Ako na to?

 Biologické hodiny

Biologické hodiny má v sebe každý živý organizmus. Baktériami a riasami počnúc a človekom končiac. Svetlo veľmi silne ovplyvňuje biorytmus v tele. Zásadnú úlohu zohráva úsvit a súmrak. Tie majú hlavný vplyv na tvorbu melatonínu v tele. Melatonín – spánkový hormón sa tvorí v epifýze (šišinke mozgovej) a jeho tvorba je práve riadená biologickými hodinami v mozgu. Tie sa riadia svetlom, teda už spomínaným úsvitom a súmrakom.

 Ako podporiť tvorbu melatonínu

Pre správnu tvorbu melatonínu v mozgu potrebujeme dostatočné množstvo serotonínu v mozgu tzv. hormónu dobrej nálady, kvalitnú stravu s dostatočným množstvom kvalitných bielkovín, vitamíny rady B a tiež dostatočné množstvo Omega 3 s vitamínom D a horčíka.

 Čo narúša naše biologické hodiny

Vynález žiarovky, teda umelého svetla postupne začal ovplyvňovať naše vnútorné biologické hodiny. Dlhé nočné svietenie a nedostatočná tma pri spánku narúša správnu tvorbu melatonínu, a tým aj naše biologické rytmy. Vývojom ľudstva sme sa dostali pod veľký vplyv tzv. modrého svetla, ktorý tento problém ešte zhoršuje. Modré svetlo vyžarujú televízne prijímače, tablety, mobily a LED žiarovky.

Ďalším dôležitým faktorom, narušujúcim tvorbu melatonínu sú aj výmenné prevádzky. Bolo preukázané, že pokiaľ človek musí pracovať v výmennej prevádzke, tak je lepšie rýchle striedanie smien, a to v smere hodinových ručičiek, teda ranná – popoludňajšia – nočná.

 Nemenej podstatným vplyvom na naše vnútorné biologické hodiny je každoročný prechod z letného času na zimné a naopak.

 Vplyv narušeného biorytmu na vznik chorôb

Ľudia, ktorí sú trvalo vystavovaní nedostatočnej produkcii melatonínu, a tým narušeniu biologických rytmov v organizme sa vystavujú vo vysokom riziku vzniku:

 Spánkových porúch

Depresií a iných psychických ochorení

Bolesť hlavy

Ženy často trpia neplodnosťou

Ženy rakovine prsníka (potvrdené vedecké výskumy)

Muži rakovine prostaty (potvrdené vedecké výskumy)

Rýchlemu starnutiu buniek

Vzniku cukrovky

Vysokej hladine cholesterolu v krvi

Kolísanie krvného tlaku

Nadváha

Poruchám funkcie štítnej žľazy a nadobličiek

 Stačí doplniť melatonín?

V tejto chvíli si asi väčšina čitateľov povie: "no tak si kúpim nejaký prípravok s melatonínom a bude to vyriešené..."

 Bohužiaľ to nie je tak jednoduché. Do nedávnej doby boli potravinové doplnky s melatonínom v SR zakázané. Teraz je síce povolená nejaká minimálna dávka, ale podľa výskumov a najmä skúseností takto dodávaný melatonín nefunguje dostatočne! Je nutné podporovať telo, aby si ho prirodzene vytváralo.

 Čo teda robiť?

Veľmi dôležité je urobiť všetko preto, aby si melatonín, tento silný antioxidant a hormón vnútorných biorytmov telo dokázalo v dostatočnom množstve vyrobiť samo.

 1. Podporte tvorbu serotonínu a dopamínu v mozgu. Tí potom prirodzene pomôžu aj k tvorbe melatonínu.

2. Dodržujte „hygienu biorytmov“. Večer nepoužívajte biele LED svetlo, ale vymeňte ho na teplé svetlo s červenkastým odtieňom. Minimálne dve hodiny pred spaním nepoužívajte prístroje, ktoré vyžarujú modré svetlo, ako sú mobilné telefóny či počítače.

3. Rešpektujte ročné obdobia, svitania a súmrak. Nepracujte dlho do noci. Ukladajte sa k spánku najneskôr okolo 23 hodín a nevstávajte skôr ako o 5 hodine ráno. Pre lepšie zaspanie môžete použiť prírodné bylinné čaje na Dobrý spánok alebo čajový koncentrát Dobrý spánok a k tomu tinktúru Valeriána.

Zvoľte si vhodný preparát sami alebo nás kontaktujte. Radi vám odporučíme byliny a huby práve pre vás. poradna@serafinbyliny.sk

Narušením vnútorných biorytmov v tele sa ľudstvo ocitá pred lavínou závažných ochorení, ktoré naši predkovia vôbec nepoznali! Vy ale už viete čo s tým, tak neváhajte.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?