Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Sladký spánok našich najmenších

Sladký spánok našich najmenších

11. január 2022

Sladký spánok našich najmenších

Každý novopečený rodič má plno krásnych predstáv o pokojne oddychujúcom bábätku na hrudi. Je presvedčený, že toto je jedným z najkrajších momentov, aký k rodičovstvu patrí. Ale sotva sa nadejeme, prejde bábätkovské obdobie a zrazu máme doma ratolesť objavujúcu svet na vlastných nohách či kolienkach a uspávanie sa stáva náročnejšou disciplínou.

Zvýšená potreba neustáleho pohybu detí a chuť všetko objavovať, volá po potrebe neustáleho nastavovania denného režimu podľa toho, ako nám to naše kvietko rastie. Nebudeme sa zaoberať otázkou, či spinkať s rodičmi, alebo vo svojej postieľke. Skôr si povieme, čo urobiť pre deti, aby mali kvalitný a zároveň sladký spánok.

Prečo je spánok dôležitý

Spánok detí počas vývoja je dôležitou súčasťou pre rozvoj ich poznávacích funkcií, pamäte a priestorovej orientácie. V neposlednom rade má kvalitný spánok vplyv aj na vývoj reči a psychickú odolnosť.

K tomu je potrebný spánkový hormón melatonín, ktorý pomáha nielen v zaspávaní, ale pomáha znižovať aj vplyv stresu. Plačlivosť, nervozita, nesústredenosť môžu byť známkou nedostatočného alebo nekvalitného spánku.

Prostredie, v ktorom žijeme a zároveň zážitky z celého dňa, ktoré dieťatko prežije, majú na spánkovú hygienu veľký vplyv. Deti za celý deň vnímajú a pozorujú veľké množstvo podnetov. Počas spánku treba tieto podnety spracovať. Každý na to potrebuje čas podľa svojich individuálnych potrieb.

Aký dlhý čas vlastne potrebuje dieťa spať? Môže nám v tom pomôcť ranný pohľad, či na nás pozerajú očká čulého potomka, alebo ho musíme ťahať z postele. Zamyslime sa, či sami, ako rodičia dodržiavame spánkovú hygienu a biorytmy svojho tela. Deti nás v našich denných činnostiach starostlivo napodobňujú a nesú si všetko do dospelosti.

Akú úlohu v uspávaní hrá nálada rodiča

V spánku sme najzraniteľnejší. Preto by sme deťom mali dopriať psychickú aj fyzickú pohodu na to, aby pokojne spali. Deti potrebujú cítiť bezpečie, lásku a prijatie.

Nastanú chvíle, keď v noci k dieťaťu vstávame viackrát za noc. Buď to sú desivé sny, choroba, smäd, pocit úzkosti a občas aj tá pocikaná postieľka. Po takej noci je rodič vyčerpaný, k tomu musí zvládať celkovú prevádzku domácnosti a pracovné povinnosti. Čas na pohodu je takmer nulový.

Deti sú so svojimi rodičmi ako prepojené nádoby a vycítia všetky naše emócie, obavy a vedia nám ich okamžite zrkadliť. Čím rýchlejšie potrebujeme uspať, aby sme zvládli všetky povinnosti, nervozita v nás stúpa a rovnako tak dieťa vycíti nepohodu. Začína sa cítiť v ohrození a potrebuje cítiť väčšiu blízkosť mamičky a večerný rituál pre upokojenie. Čas spánku sa tým samozrejme odďaľuje.

Skúste sa zbaviť toho, že musíte ešte upratať kuchyňu, zavesiť bielizeň a vyhraďte si čas pre potrebu dieťatka, aby sa dostalo do pokoja, ktorý na spánok potrebuje.

RITUÁLY PODĽA POVAHY Dieťatka

Predspánkové rituály nám majú pomôcť, aby prechod od dennej aktivity k nočnej pasivite bol pozvoľnejší. Pomáhajú upevňovať rodinné vzťahy. Môžu mať pozitívny vplyv na dĺžku zaspávania, celkovú psychickú pohodu dieťaťa, ktoré tým spozná, čo sa bude odohrávať.

Čo všetko je možné medzi večerné rituály zaradiť?

Na každého platí niečo iné a až sa zbavíme očakávania, že musí každé dieťa zaspávať rovnakým spôsobom, uľaví sa nám. Každý máme iné prežívanie emócií, pohybov, zážitkov as tým spojený rituál napr. čítanie knihy alebo kúpeľ atď. Preto nemožno všetky deti uspávať rovnako.

Na kvalite spánku sa podieľa aj vplyv mesiaca a ročné obdobie. V lete svieti dlhšie svetlo a v zime nás skoré šero zaženie rýchlejšie do postele. Veľmi sa prihovárame, aby malé deti mali aspoň pravidelnosť, poriadok a chodili spať skoro a najlepšie v rovnakom čase.

Malé deti do veku 4 rokov by mali spať v priemere okolo dvanástich hodín. Dnešným trendom je, že malé deti ešte o 23 - tej hodiny sú s rodičmi nahor, s tvrdením veď sa ráno vyspia. Ich mozog a telíčko sa nestíha v neskorých hodinách regenerovať a preťaženie sa potom môže prejavovať zvýšenou, až neustálou aktivitou. Ako lokomotíva, ktorá je už tak rozbehnutá, že je ťažké ju zastaviť, bez karambolov a dohadovania.

Nejedno dieťa sa potrebuje cez deň doslova a do písmena vyskákať z energie, aby mohlo zaspať. Nevybehané dieťa budete márne večer naháňať a prehovárať na pokojnú masáž, keď nôžkami stále kmitá.

Iné dieťa bude vnímavé na vyslovené slová a situácie za celý deň, ktoré sa môžu prejaviť bojazlivosťou a zvýšenou potrebou po vašej blízkosti. Tu pomáha predvečerné maznanie, objímanie a slovíčka "Mám ťa veľmi rada.", Všetko bude v poriadku."

Iné deti sú zase kombinácia všetkého naraz, nedokážu vypnúť myšlienky a nehybne ležať. Môže pomôcť najskôr upratať hračky, ktoré sú pohádzané po izbičke a ísť aj príkladom. Potom si spoločne s nimi ľahneme, zavrieme oči a zhlboka dýchame. Keď sa upokojí, môžeme ich pohladiť po chrbátiku a odísť.

Je síce trošku náročnejšie vypozorovať, aký typ je naše dieťa, ale chce to čas a trpezlivosť. Vnímavý rodič spozná, kedy je potrebné urobiť zmenu, ktorá bude fungovať. Stačí aj miesto sledovania večernej televízie pozorovať deti a sami vás navedú.

Zo Serafín prípravkov odporúčame čaj Do perín.

Zdieľať
Markéta Gossová | Serafin byliny

Markéta Gossová

autorka
Markéta sa venuje predovšetkým vývoji nových produktov Serafin a s tým súvisiace témy. Avšak si tiež rada odpočinie u kreatívnych činnostiach, ako je trebárs písanie článkov. To ju vždy obohatí, dozvie sa pri nich niečo nové a dáva jej to priViac o autorovi

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?