Skrytý zápal. Zdravie alebo choroba!

Skrytý zápal. Zdravie alebo choroba!

24. september 2021

Trpíte chronickými tráviacimi ťažkosťami? Máte reumatoidnú artritídu či ochorenie štítnej žľazy? Máte alergiu? Bolí vás kĺby? Máte chronický kašeľ? Mávate často bolesť v krku alebo hlavy? Máte problémy s močovým mechúrom? Objavujú sa vám kožné vyrážky? Ste unavení a bez energie? Trpíte zápaly žíl? Máte stále mierne zvýšenú teplotu? Pravdepodobne máte v tele chronický zápal!

 Čo je to?

Chronický zápal je nezdravá reakcia imunitného systému na niektoré často neškodné faktory, ktoré vedú k poruchám metabolizmu a chronickým chorobám. Veľmi často vzniká nesprávnym liečením akútneho zápalu a chronickým preťažením imunitného systému.

Zápal je prirodzený prejav obranyschopnosti tela. Akútny zápal je ozdravnou reakciou tela. V počiatočnej fáze je dokonca potrebný, pretože chráni organizmus pred napadnutím vonkajšími útočníkmi, ako sú baktérie a vírusy. Bez zápalovej reakcie by došlo k postupnému rozsiahlemu poškodeniu tkanív, orgánov a potom k smrti.

 

Problém nastáva, keď akútny zápal nie je správne vyliečený a prechádza do dlhotrvajúcich ťažkostí. Chronický zápal pretrváva dlhú dobu a má vplyv na celý organizmus. Vlastne udržuje organizmus v „chorom“ stave.

 Nebezpečenstvo chronického zápalu tkvie v jeho zákernosti. Jeho prejavy sú veľmi malé, niekedy len ťažko rozpoznateľné, a preto je ťažké určiť, o čo skutočne ide. Bohužiaľ súčasné diagnostické metódy ho vo väčšine prípadov ani nevedia rozoznať.

 Základné faktory spôsobujúce chronický zápal

Zle fungujúce črevá

Už malé dieťa vie, že črevá = imunita. Pokiaľ nám črevá zle fungujú a máme zlú črevnú mikroflóru, tak je chronický zápal „na svete“. Zásadnú úlohu v tomto prípade hrá tzv. syndróm priepustného čreva. Ten si môžeme predstaviť ako záhradnú hadicu, na ktorú nám celé leto praží slniečko. Materiál, z ktorého je vyrobená sa naruší a začne mierne prepúšťať vodu.

 Aj my si takto narúšame črevnú sliznicu, a to hlavne potravinami, ktoré obsahujú konzervanty, konzervačné soli a prevahou kyselinotvorných potravín, najmä cukru. Ďalej tiež lieky a inými chemikáliami. Črevá následne začnú prepúšťať do tela látky, ktoré tam nemajú byť a imunitný systém reaguje tak, že neustále aktivuje obrannú reakciu – zápal.

Aké potraviny najmä vylúčiť?

- Údeniny a tavené syry

- Alkohol

- Pridaný cukor v potravinách (sladkosti)

- Výrobky z bielej múky

 Stres

slovo, ktoré počúvame stále, ale čo s tým? Nadmiera stresu, napätia a nedostatku spánku spôsobuje stav tela, kedy si organizmus myslí, že sme v ohrození života a vytvára nám stále vysokú hladinu stresových hormónov, ktoré nás majú brániť. My však tieto hormóny nepotrebujeme, pretože fakticky v ohrození života nie sme, len si tento stav vyvolávame psychicky. Vyplavené hormóny pôsobia potom v tele ako jedovatá látka a organizmus opäť reaguje zápalom, v tomto prípade najčastejšie autoimunitným.

 Čo s tým?

Na elimináciu chronického zápalu v tele spôsobeného chronickým stresom je potrebné urobiť celý rad opatrení. Avšak to najjednoduchšie je si zaradiť do svojho denného programu minimálne 30 minút aeróbnej aktivity. Tou sa dokážeme zbaviť škodlivých stresových hormónov.

 Nadmiera chemických liekov a fajčenie

Nerozumné užívanie liekov na bolesť, rôznych hormonálnych prípravkov či antibiotík spôsobuje nielen poruchu čriev, tak ako už bolo napísané, ale mení reakcie imunitného systému, ktorý následne v tele vytvára chronický zápal.

 Fajčenie poškodzuje v tele celý rad mechanizmov, zbavuje tela potrebných vitamínov, minerálov a enzýmov a spôsobuje práve chronický zápal.

 Prírodná liečba

Zdá sa, že prírodná liečba je v súčasnej dobe to jediné, naozaj fungujúce na chronické zápaly. Pokiaľ zvládneme dodržať úpravu stravy, eliminujeme naše stresové faktory a pridáme byliny, tak je liečebný efekt viditeľný už po niekoľkých týždňoch.

 Významnú úlohu tu zohrávajú byliny, ktoré dokážu „vyživiť“ imunitný systém a zároveň pôsobiť na črevá. Takou bylinou je Čubet benedikt. Do zmesi na imunitný zápal je potrebné pridať aj byliny, ktoré podporia slezinu, ako jeden z orgánov imunity. Tou môže byť veľmi účinná Marsdénia kondurangová.

 Podľa našich skúseností však na chronický zápal jeden čaj nestačí. Preto je nutné pridať ešte niečo viac...

 

Zvoľte si vhodný preparát sami alebo nás kontaktujte. Radi vám odporučíme byliny a huby práve pre vás. poradňa@serafinbyliny.sk

 Nepodceňujte príznaky skrytého zápalu a začnite s liečbou už dnes! Vaše telo vám poďakuje.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?