Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Reflux pažeráka u detí

Reflux pažeráka u detí

01. január 2023

Reflux pažeráka patrí medzi ochorenia, ktorých nárast je strmý a vekové kategórie, ktoré postihuje sú čím ďalej tým nižšie. Dnes nie je výnimkou, že ním trpia aj malé deti.

Čo to je reflux pažeráka?

Problém označovaný týmto, pre mnohých neznámym názvom znamená návrat nestrávenej potravy do úst alebo návrat kyslých štiav alebo len jej výparov do oblasti krku a úst.

Pažerák je trubica zo svaloviny, ktorá spája ústa so žalúdkom. Rozžuvaná potrava, sliny a tekutiny postupujú pažerákom z úst do žalúdka. Práve tu žalúdočné šťavy významne dráždia sliznicu, ktorá nie je pre nich nejako pripravená a dochádza k jej poškodzovaniu. Presnejšie povedané, dochádza k erózii výstelky pažeráka, v dôsledku čoho vzniká zápal sliznice a môže dôjsť až k tvorbe vredov. Následkom uvoľnenia dolného zvierača pažeráka dochádza k prenikaniu kyslého obsahu žalúdka do oblasti pažeráka.

Žalúdočné kyseliny, najmä kyselina chlorovodíková, postupne poškodzujú sliznicu pažeráka, čo ľudia vnímajú ako pálenie záhy, grganie, pálenie za hrudnou kosťou, čo v niektorých prípadoch to môže vyzerať ako infarkt myokardu

Hlavnými príznakmi sú:

pálenie záhy

grganie

bolesti v oblasti žalúdka a tzv. trojuholníka

zápach z úst

zachrípnutie

chronický, dráždivý kašeľ

Kašeľ je v tomto prípade následkom toho, že výpary kyselín dráždia priedušky. Tento symptóm sa objaví aj vtedy, keď nás trápi „stresový reflux“, tj pálenie záhy sa objaví len v stresových situáciách, prípadne pri nervozite vznikne pálenie záhy, reflux a kašeľ.

Príčiny vzniku refluxu pažeráka

Dôvodom vzniku refluxu pažeráka je v prevažnej väčšine nesprávna skladba stravy, predovšetkým strava obsahujúca veľké množstvo nezdravých tukov typu palmového oleja. Ďalej strava s vysokým obsahom lepku a odovzdaného cukru . Častým dôvodom je aj konzumácia kravského mlieka au veľmi malých detí podávanie umelej výživy, umelého mlieka.

Väčšina detských jedál, bohužiaľ, obsahuje farbivá, skryté cukry a tiež nezdravé tuky. Najhoršími sú glukózo fruktózový sirup, palmový olej a farbivá

Reflux pažeráka môže vzniknúť na základe väčšieho vnútrobrušného tlaku , ktorý spôsobuje nadváha , alebo tiež konzumácia objemovo väčšieho množstva jedla, než telo potrebuje. Tlak na žalúdok môže byť aj príčinou narušenia rovnováhy črevnej flóry, škodlivého premnoženia jednotlivých baktérií a črevných plynov, ktoré vznikajú v dôsledku bakteriálneho rozkladu v žalúdku av črevách.

Častým dôvodom býva aj dlhodobý chronický stres. U detí bežne nepredpokladáme, že by mohli byť v strese. Avšak ich vnútorné cítenie a najmä naladenie na energiu rodiny, matky a otca sú veľmi silné . Aj keď sa rodičia hádajú za zatvorenými dverami a potichu, tak dieťa toto napätie vycíti a po určitej dobe môže začať trpieť stresovým refluxom pažeráka.

Podobný stres u detí vyvoláva často aj školské prostredie alebo neprimerané nároky na ne samotné . Dieťa sa nám vždy a za každých okolností snaží vyhovieť a urobiť všetko, čo od neho požadujeme. Len my často z pohľadu „dospelákov“ toto nechápeme. Všeobecne bývajú deti veľmi silne vyťažené nielen škôlkou a školou, ale aj rôznymi krúžkami a športmi . Pohyb je u všetkých detí dôležitý, ale každé dieťa by denne malo mať čas len tak na seba a na svoje detské hry.

Čo je dôležité vedieť?

U detí do jedného roka je reflux bežným javom . Aj napriek tomu, že niektoré deti potrápia intenzívnejšie a dlhšie, nie je potrebné prepadať panike. Ide v podstate o normálny jav. Od narodenia do 3. mesiaca života sa reflux objaví asi u 50% detí. S vekom sa stav upravuje a v jednom roku života pretrváva asi len u 1 z 300 detí. Častejšie sa objavuje u detí predčasne narodených a nezrelých.

Čo robiť?

Rozdeľte stravu na viac menších porcií.

Dôležité je jedlo riadne rozhryznúť . Ak deti bolia zúbky, tak jedlo poriadne nehryzú a môžu mať za čas príznaky refluxu pažeráka

Vyraďte deťom z jedálnička pridaný cukor . Prirodzene prítomný cukor je v ovocí, ktoré nevadí. Všetko ostatné sladké spôsobuje prekyslenie v tráviacom trakte a následnú tvorbu plynov, ktoré dráždia zvierač pažeráka

Znížte príjem výrobkov obsahujúci bielu múku . Všetko by malo byť vyrobené z celozrnnej, nie vymielanej múky.

Deťom s tráviacimi problémami by nemalo byť podávané kravské mlieku . Už naše babičky vedeli, že kozie, ale aj ovčie mlieko je pre deti veľmi vhodné a má pre ich organizmus liečivé účinky

Komunikujte s deťmi a pokúste sa čo najmenej znížiť ich stresové vnímanie. Láska a objatie milujúceho rodiča vie vyliečiť všetky boliestky.

 

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?