Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Priepustné črevo je rizikom chorôb

Priepustné črevo je rizikom chorôb

05. január 2021

Trápi vás alergia, znížená imunita, únava, poruchy nálad, mykózy alebo chronické zápaly?

Pravdepodobnou príčinou môže byť syndróm zvýšenej priepustnosti čriev. 

Na určenie problému so syndrómom zvýšenej priepustnosti čriev u nás v klasickej medicíne nie je diagnostická metóda, to však neznamená, že tento problém neexistuje. Existuje, a trápi čím ďalej tým väčšiu skupinu osôb. V zahraničí s týmto pojmom (anglicky leaky gut) už celý rad lekárov pracuje.  

Čo je to priepustné črevo?

Priepustnosť čriev nastáva vo chvíli, keď je narušená črevná stena natoľko, že cez ňu do tela prenikajú baktérie, plesne, toxické látky a nedostatočne strávené jedlo. Nechápete? 

Skúste si vaše črevo predstaviť akú dlhú trubicu ktorej stenu tvoria malé tehličky. Týmito tehličkami sú jednotlivé bunky, z ktorých sa črevná stena skladá. Tieto tehličky sú spojené "maltou", aby pri sebe krásne držali, aby náš "dom", v tomto prípade črevo, bol pevný a neprepúšťal dážď, vietor, sneh a mráz. Ak však stenu nášho domu trvalo zaťažujeme rôznymi vplyvmi, ktoré sa v čreve dejú, tak sa malta jednoducho postupne vyničí a vznikne tzv. syndróm zvýšenej priepustnosti čriev.

Jednoducho mikrotrhlinami v stene nášho domu začnú prenikať do tela čiastočky, látky aj živé organizmy, ktoré tam prenikať nemajú. Okrem iného sa tam napríklad dostávajú bielkoviny z potravy, ktoré nie sú rozložené na jednotlivé aminokyseliny, a tie následne začínajú v tele vyvolávať imunitnú odpoveď vo forme alergií alebo aj autoimunitných chorôb. Podobne sa do tela môžu dostávať baktérie a plesne. 

Takto narušené črevo nedokáže správne pracovať ani v oblasti vstrebávania živín, vitamínov a minerálov.

Ďalšou veľkou témou je oblasť psychiky. Všetci už vedia, že črevo je z veľkej časti zodpovedné za produkciu serotonínu, teda hormónu dobrej nálady. Osoby trpiace syndrómom zvýšenej priepustnosti čriev zároveň majú tendenciu na zmeny nálad, horšie zvládajú stres a väčšie psychické vyťaženie. 

Čo spôsobuje vznik priepustného čreva?

    dlhodobý stres

  mikrobiálne nerovnováha

    pasterilizované kravské mlieko zbavené enzýmov

    cukor, ale aj nadmiera fruktózy

    nadmerná konzumácia kávy, alkoholu

    vysoká konzumácia lepku

    vysoké dávky liekov a nadmerné užívanie antibiotík

    nedostatok vitamínov a minerálov

    rôzne potravinárske aditíva, emulgátory

    pesticídy, chemické látky, toxíny 

Aké najčastejšie choroby súvisia so syndrómom zvýšenej priepustnosti čriev?

    Nadúvanie a tráviace ťažkosti

    chronické zápaly v oblasti močového ústrojenstva

    chronické gynekologické zápaly

    únava a zmeny nálad

    kožné problémy

    alergie

    ekzémy

    poruchy imunity

    chronické zápaly

    plesňové ochorenia

    niektoré autoimunitné choroby

    nedostatok niektorých vitamínov a minerálov 

Čo s tým?

Prvý a najjednoduchší krok je úprava stravy. Podľa vyššie napísaného vyradiť z jedálnička tie zložky, ktoré črevo najviac dráždia. Jednoducho premýšľať nad svojim jedlom ako nad životodarnou zložkou, ktorá udržuje naše telo na žive a v chode. Ako bude naše telo fungovať potom záleží na jej kvalite. 

Zaraďte do svojho jedálnička fermentované potraviny, kombuchu, orechy, vlákninu či kefír. Tieto všetky prirodzene navodzujú lepší črevný mikrobiom a lepšie trávenie 

Premýšľajte nad každou chemikáliou, nad každým „liekom“, či je nutné ho užiť. Často je možné treba bolesť hlavy či chrbta riešiť odpočinkom alebo dostatočným pitným režimom a vyvarovať sa častému užívaniu „ružového šťastíčka“. Podobne negatívne na naše črevo pôsobí aj hormonálna antikoncepcia. 

Ďalším krokom je pravidelné uvoľňovanie stresových reakcií športom a meditáciou či inými uvoľňovacími technikami. 

Črevo a byliny

Prírodné doplnky a byliny sú významným pomocníkom pri obnove črevnej mikroflóry, sliznice a steny čreva. 

Dôležité je zaistiť správnu črevnú mikrobiálnu rovnováhu. S tým nám môže pomôcť koreň púpavy, čakanky či puškvorca. Tie všetky obsahujú prebiotikum zvané inulín. Prebiotiká pôsobia ako výživa pre priaznivé črevné baktérie.

 Tieto bylinky nájdete v prípravku Serafin- Digestív

 Ďalšou významnou bylinou je Rakytník rešetliakový. Rakytník celkovo podporuje imunitu a má regeneračný vplyv na sliznice zažívacieho traktu, na kožu, prostatu aj kardiovaskulárny systém. 

Aloe vera - liečivá rastlina, ktorá sa používala už v dobe starého Egypta. Gél, ktoré obsahujú jej listy podporuje normálne funkcie čriev, imunitu, detoxikáciu, ale aj stav vlasov a nechtov. 

V prípade syndrómu zvýšenej priepustnosti čriev sa veľmi osvedčil objav českých vedcov, a tým je Butyrát sodný ako soľ kyseliny maslovej. 

Butyrát dokáže obnoviť celistvosť črevnej sliznice a taktiež znížiť prenikanie obsahu čriev do krvi. Má tak zásadný vplyv na tlmenie chronických črevných zápalov. 

Rakytník, Aloe vera i butyrát nájdete v prípravku Serafin- Multiserafin.

 

 

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?