Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Polycystické vaječníky - ničiteľ ženstva a plodnosti

Polycystické vaječníky - ničiteľ ženstva a plodnosti

23. január 2021

U polycystických vaječníkov (PCOS) sú spravidla celé vaječníky zväčšené a obalené zhlukom veľkých folikulov, ktoré vznikajú chronickou anovuláciou - v tele totiž nedochádza k uvoľňovaniu vajíčok a normálnemu menštruačnému cyklu, ako je tomu u zdravých žien.

Syndróm polycystických ovárií (PCOS - polycystic ovary syndrome) je pomerne zložité ochorenie celého komplexu žliaz s vnútornou sekréciou, ktorým podľa odhadov trpí 5 - 10% žien. Vzniká nadprodukciou mužských hormónov v tele a je najčastejšou príčinou ženskej neplodnosti.

Ženy so syndrómom PCOS väčšinou pôsobia na prvý pohľad neprirodzene mužne a tak nejako "hrubo". Tieto ženy majú často postavu bez výrazných kriviek, bez ženských tvarov. Zvýšená hladina mužských hormónov spôsobuje týmto ženám vypadávanie vlasov, ktoré sa navyše nadmerne mastia. Neprehliadnuteľné sú aj kožné zmeny: jednak je to akné, ktoré sa tvoria bez ohľadu na to, že má žena pubertu už dávno za sebou, jednak zvýšená pigmentácia predovšetkým v oblasti tváre, kde často vytvára tzv. Pigmentový fúzy - teda hormonálne podmienené škvrny nad hornou perou.

Nadmerná produkcia androgénov môže spôsobovať zvýšené ochlpenie, ktoré sa sústreďuje na miestach normálne typických pre mužské ochlpenie: na lícach, nad perou a na brade, tiež na hrudníku, na chrbte a na bruchu.

K ďalším príznakom tejto choroby sa radí nevysvetliteľné priberanie na váhe, rezistencia na inzulín, problémy s otehotnením, potraty, pocity nadúvania, bolesti panvy či problémy so spánkom.

Ženy s PCOS mávajú patologicky zvýšené hladiny tzv. luteinizačného hormónu LH, ktorý sa tvorí v prednom laloku hypofýzy a ktorého tvorba je riadená z hypotalamu. Oboje je súčasť tzv. Limbického mozgu, čo je okrem iného funkčne najvyššie "centrála" pre riadenie celého nášho telesného i duševného zdravia. Preto často týmto syndrómom trpia ženy, ktoré sa od útleho veku štylizujú do mužských rolí, ženy, ktoré pracujú v prevažne mužskom pracovnom kolektíve alebo sú vystavené dlhodobému, chronickému stresu, ktoré natoľko preťažuje už spomínaný limbický mozog, že začne fungovať "falošne"

Najdôležitejšie princípy pre prirodzené zvládnutie PCOS

  • Starajte sa o zdravie svojej  pečene a podporujte črevnú  peristaltiku. Hormóny sú z tela mimo iného vylučované pečeňou a potom stolicou. Ak je pečeň preťažená, nestíha odstraňovať z krvného obehu prebytočné hormóny, tie potom dlhšiu dobu od svojho vzniku pokračujú v cirkulácii telom. To samo o sebe môže vyvolávať ich vyššie hladiny. Pokiaľ sa črevá pohybujú spomalene, potom hormóny z výlučkov, ktoré zostávajú v hrubom čreva príliš dlho, budú znovu vstrebávané do krvného obehu, a tak znovu vyvolajú nežiadúce zvýšenie hladiny.
  • Regulácia cukru v krvi je životne dôležitá, pretože rezistencia na inzulín, s ktorou sa stretávajú ženy s PCOS, vyvoláva riziko rozvoje diabetu a spôsobuje zhoršovanie PCOS. Je veľmi dôležité sa vyhnúť potravinám, obsahujúcich rafinovaný cukor, pravidelne konzumovať jedlá obsahujúce proteíny a pravidelne cvičiť. Takto sa vaša hladina cukru v krvi ustáli.
  • Pre ženy s PCOS je veľmi dôležité udržiavať správnu funkciu štítnej žľazy. Pri jej zníženej funkcii alebo zápaloch sa prehlbuje PCOS.
  • Pokúste sa neužívať žiadnu formu umelých hormónov.
  • Znížte na maximum príjem mliečnych výrobkov, najmä jogurtov a pitie kravského mlieka. Nekonzumujte údeniny, sladené nápoje, maximálne obmedzte alkohol a stužené tuky.
  • Štylizujte sa do ženských rolí. Obliekajte sa ako žena, chodievajte na cvičenie, ktoré vo vás bude podnecovať ženskú energiu (brušné tance, hormonálna jóga). Starajte sa o seba!

Bylinná liečba funguje skvelo

Už z princípu vzniku tejto choroby je veľmi dôležité harmonizovať celý systém žliaz s vnútornou sekréciou, podporiť pečeň a tiež ženské pohlavné orgány.

Liečba v rámci konceptu Serafin vyzerá takto:

Striedať po dni čaje Ženský a Pečeň. K tomu denne užívať prírodné kapsule Femina natur , Femina Happy a tinktúru z pupeňov Jarabina čierna. Pre harmonizáciu limbického systému sa k liečbe pridávajú kapsule Pohoda a tiež Omega 3.

Celú kúru je možné užívať súčasne, keďže ide o produkty z konceptu Serafin, ktoré sa vzájomne podporujú Odporúčame celú kúru dodržiavať minimálne 3 mesiace, vždy s týždennou pauzou po jednom mesiaci.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?