Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Poďte s nami „na huby“ alebo huby jedlé aj liečivé

Poďte s nami „na huby“ alebo huby jedlé aj liečivé

15. január 2023

Liečenie bylinkami zvanej fytoterapia je všeobecne známe a rozšírené. Snáď každý z nás sa vo svojom živote niekedy s bylinkovým čajom či inou formou bylinnej liečby stretol. Niekomu varila bylinkový čaj babička inému mamička, niekto sa s bylinami stretol napríklad až v dospelosti. Niečo iné je liečba hubami.

Náš národ je národom hubárov. Je jedno či nám huby chutia, či ich jeme alebo nie, zbierame ich radi všetci. Pravdepodobne sa tu v nás prejavuje lovec a jeho krásny pocit z lapeného úlovku. 

To, že huba môže byť liečivá podobne ako napríklad žihľava alebo skorocel vie málo kto. Liečba hubami je stará ako ľudstvo samo a v posledných rokoch sa táto tradícia začína intenzívne obnovovať. Rozhodli sme sa, že vám budeme postupne jednotlivé liečivé huby predstavovať. Urobíme si spoločne krásny „výlet do lesa“ za liečivými hubami. Postupne, každý mesiac predstavíme jednu z nich.

Prezradíme vám, aká prospešná môže byť pre vaše telo a ako ju treba kombinovať s ďalšími prírodnými produktmi. Tak poďme na to! Najskôr všeobecne na liečbu hubami. 

Mykoterapia 

Mykoterapia je liečenie hubami. Pozitívne účinky niektorých húb na ľudské zdravie sú známe už tisíce rokov. Liečivé huby nám dnes ponúkajú jedinečnú šancu bojovať proti závažným civilizačným chorobám a tiež proti rezistentným baktériám a mutujúcim vírusom. Pri mykoterapii sa používajú bežné huby, ktoré sú viditeľné okom a ktoré rastú v prírode. Mykoterapia nepoužíva huby typu rôznych variant plesní. Mykoterapia v rámci prírodnej medicíny je v Európe stále relatívne mladým odborom. V Ázii a do istej miery aj v Afrike a Južnej Amerike e dnes, rovnako ako pred stáročiami, dôležitou súčasťou lekárskej praxe. U nás jej význam opäť len pozvoľna narastá. 

Odkiaľ mykoterapia pochádza?

Liečenie hubami má dlhú tradíciu. Už pred tisíc rokmi ľudia vedeli o ich pozitívnych účinkoch na ľudské zdravie. Napríklad pred 5000 rokmi mal Ötzi (ľadovcový muž) na svojej túre cez Alpy v batožine liečivú špongiu. 

Znalosti o liečivých hubách sa v priebehu minulých storočí neustále rozvíjali. Počiatky samotnej liečby spadajú do doby kamennej, kedy už existovala akási bylinná medicína, a dokonca aj akupunktúra. Niet preto divu, že jedným z prvých písomných záznamov o liečivých hubách je kniha z doby asi pred 2000 rokmi. 

V novodobých záznamoch starých liečiteľov tiež nájdeme odporúčania na liečbu hubami. U nás sa používala napríklad známa Plamienka sametonohá. „Bylinková kniha“ Adama Lonitzera z roku 1679 spomína aj liečivé huby a ich účinky na zdravie. 

Liečivé huby dokonale zapadajú do základného predpokladu, že na človeka treba vždy pozerať ako na celok, a že iba holistický terapeutický prístup prinesie trvalý úspech. Mimochodom, aj moderný výskum sa dnes zaoberá účinnosťou niektorých liečivých húb ako je napríklad Čaga alebo Coriolus. Stále viac moderných štúdií na vedeckej úrovni dokazuje presne to, čo liečitelia vedeli po stáročia. 

Prečo huby podporujú zdravie?

Huby nielen tvoria svoju vlastnú skupinu vedľa rastlín a zvierat, ale majú aj veľmi zvláštne formy metabolizmu. Napríklad niektoré liečivé huby sú schopné rozkladať drevo. Extrahujú z neho unikátne látky, ktoré nenájdete v žiadnej inej rastline a ktoré majú veľkú hodnotu pre ľudské zdravie. 

Vo voľnej prírode sa huby musia brániť útočníkom, ktorí sú veľmi podobní ľudskému organizmu. Napríklad Breza bielokorá sa snaží zničiť hubu Čaga rastúcu na jej kmeni. Preto sa v hubách vyvíjajú antivírusové, antibiotické a fungicídne látky, ktoré náš imunitný systém prirodzene využíva pri užívaní týchto liečivých húb. 

Okrem toho sa huby musia prispôsobovať nepriaznivým podmienkam prostredia. To z nich robí takzvané „adaptogény“. Preto podporujú naše telo v tom, aby sa čo najlepšie prispôsobilo aktuálnej situácii.

Spôsob, akým liečivé huby fungujú, je vždy v smere harmonickej rovnováhy. To znamená, že napríklad liečivá huba neupokojuje ani neaktivuje organizmus, ale pôsobí celkovo vyrovnávajúcim účinkom. To platí pre celé telo rovnako pre kardiovaskulárny systém, hormonálny systém a imunitný systém. 

Všeobecne platí, že metabolizmus húb je oveľa viac podobný ľudskému ako metabolizmu rastlín. Zložky liečivých húb sú preto pre ľudský organizmus pomerne ľahko využiteľné. Pomáhajú odstrániť príčinu určitých ochorení namiesto jednoduchého zmiernenia znateľných príznakov. 

Ďalšou veľkou výhodou mykoterapie je, že pôsobí úplne prirodzene a nemá teda žiadne vedľajšie účinky či dokonca dlhodobé poškodenie. 

Najdôležitejšie zložky medicinálnych húb

Aj obyčajné jedlé huby sú považované za „superpotravinu“. Sú bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály, stopové prvky a obsahujú aj všetky esenciálne aminokyseliny

Tiež liečivé huby obsahujú mnoho špecifických látok, ktoré podporujú naše zdravie. Sú nimi: 

Polysacharidy

Ide o zložité cukry. Liečivé huby obsahujú predovšetkým beta-glukány patriace do tejto skupiny. Ich extrémne zložitá chemická štruktúra vedie k zložitým reakciám v tele. Polysacharidy sú skvelou podporou pre imunitný systém a metabolizmus. 

Triterpény

Tieto lipidy patria do skupiny sekundárnych rastlinných látok. Sú zodpovedné predovšetkým za adaptogénny účinok medicinálnych húb. Napríklad liečivá huba Reishi obsahuje cez 100 rôznych triterpénov, čo z nej robí extrémne univerzálnu a všestrannú liečivú hubu. 

Adenosin

Adenosin je ústredným stavebným kameňom adenosintrifosfátu(ATP), ktorý zase zásobuje naše bunky životne dôležitou energiou. Okrem toho je adenosin obsiahnutý vo vláknach DNA. Liečivé huby, ktoré majú obzvlášť veľké množstvo adenozínu, sú napríklad Cordyceps, Reishi a Shitake. 

Antioxidanty

Hlavnou príčinou rôznych ochorení je oxidačný stres. Je preto nesmierne dôležité dodať telu dostatok antioxidantov. Tie môžu spôsobiť ,že voľné radikály budú neškodné. 

Ako liečivé huby pôsobia na telo? 

Teraz, keď ste si prečítali stručný prehľad o význame a účinných látkach medicinálnych húb, určite očakávate konkrétny zoznam liečivých húb, ich popis a použitie. Tak poďte s nami na prechádzku do lesa! Každý mesiac vám predstavíme jednu hubovú krásavicu. Sledujte naše stránky a naše sociálne siete a poďte s nami zažiť "hubové dobrodružstvo".  

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?