Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Pätná ostroha a prírodná liečba

Pätná ostroha a prírodná liečba

27. január 2023

Kto má alebo mal pätnú ostrohu, tak vám potvrdí, že bolesť pri každom došliapnutí býva neznesiteľná. Bohužiaľ väčšina ľudí necháva jeho liečbu až na poslednú chvíľu, až na dobu, keď ich toto ochorenie takmer paralyzuje. 

Letné obdobie je ideálne na riešenie pätových výrastkov. Prečo? Keďže v prírode nájdeme čerstvé byliny, ktoré účinne pomáhajú. 

Čo to je pätová ostroha?

Pätná ostroha je zvápenatená šľacha na ploske nohy, ktorá vybieha od pätovej kosti dopredu k jednotlivým prstom nohy. Môže byť tiež v úpone Achillovej šľachy. Prejavuje sa takmer nepretržitou intenzívnou bolesťou v oblasti päty, bodavou bolesťou pri došliapnutí, ako by človek došľapoval na ihly. 

Čo ju spôsobuje?

Príčinou vzniku je najmä nesprávna obuv, topánky na vysokom podpätku a topánky so zlým tvarovaním. Často vzniká pri trvalom preťažení pri vrcholovom športe, následkom poranenia päty či prepadnutej nožnej klenby. Môže byť aj súčasťou reumy alebo dny. Častým dôvodom vzniku je celkovo zlé postavenie chrbtice, ktoré má za následok nerovnomerné rozloženie záťaže na plôšku nohy. Na vzniku pätových ostroh sa veľmi silno podieľa dlhodobo narušené vnútorné prostredie v organizme. Pri konzumácii vysokého množstva kyselinotvorných potravín vznikajú odpadové látky v tele, ktoré sa okrem iného môžu ukladať do oblasti šliach a spôsobovať tam chronické zápaly, vápenné usadeniny, ostrohy. 

Prevencia a liečba krok po kroku:

1. Upravte svoj jedálniček tak, aby sa výrazne znížil podiel kyselinotvorných potravín. Ide najmä o pridaný cukor v potravinách, konzervačné soli (údeniny, tavené syry), veľký objem mäsa a mäsových výrobkov. 

2. Nepite alkohol. Pri liečbe ho úplne vynechajte. 

3. Navštívte skúseného fyzioterapeuta a začnite s ním spoločne pracovať na postavení vašej chrbtice a na zaťažení nôh. 

4. Noste správnu obuv. Tú vám môže odporučiť fyzioterapeut či ortopéd na základe individuálnej konzultácie. 

5. Niektoré lieky môžu pri dlhodobom užívaní spôsobovať vápenatenie šliach. Poraďte sa v lekárni. 

6. Majte trpezlivosť. Tento zdravotný problém vzniká niekoľko rokov, teda ho nemožno vyliečiť za týždeň! 

Bylinná liečba

Prírodná liečba býva vo výsledku najúčinnejšia. Je však nutné ju užívať niekoľko týždňov, niekedy aj mesiacov. Metódy liečby klasickej medicíny sú často bolestivé a málo účinné. 

Vonkajšia liečba

Baza čierna – natrhajte si čerstvé listy bazy čierneho. Naklepte ich ako rezeň a celú postihnutú oblasť listy obložte a následne zaviažte potravinárskou fóliou. Nechajte pôsobiť cez noc. 

Kostihoj lekársky – čerstvý koreň kostihoju nastrúhajte a zmiešajte s tvarohom v pomere 1:1. Túto zmes naneste na postihnuté miesto, zaviažte potravinárskou fóliou a nechajte pôsobiť cez noc. 

Vratič obyčajný - natrhajte vňať čerstvého vratiča a dajte do hrnca 4 hrsti vňate a jeden liter vody. Nechajte 2-3 minúty povariť, 10 minút odstáť a potom si robte kúpeľ postihnutej nohy. Kúpeľ by mala trvať maximálne 15 minút. 

Všetky tieto vonkajšie metódy striedajte. Avšak bez vnútorného užívania bylín sa nezaobídete. Tie sú veľmi dôležité. 

Vnútorná liečba

Vnútorné užívanie bylín je nemenej dôležité. Vždy je potrebné aby to boli byliny s účinnými látkami na kĺby, kosti a odkyslenie. 

Tip: pite čaj Odkyslenie organizmu ak nemu užívajte pravidelne čajový koncentrát Kĺby a chrbtica a minerály Odkyslenie 

Teraz už viete, čo s pätovou ostrohou. Nech je váš krok ľahký a pružný!

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?