Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Parazity v nás. Škodia nám?

Parazity v nás. Škodia nám?

24. január 2021

Máme sa parazitov báť? Parazity sú bežnou súčasťou nášho života, len sa z nich stalo do istej miery tabu. Naše telo je na život s nimi prispôsobené, ale je nutné ho pravidelne čistiť, aby nedochádzalo k ich nebezpečnému premnoženiu. Zvláštnou kapitolou sú parazity z tropických krajín.

Užívanie bylín pôsobiacich proti parazitom a snaha o očistu sú zakódované v bunkách od našich predkov. Aj tí sa pravidelne čistili a snažili sa získať z prírody a mladých, ovocných výhonov a bylín čo najviac látok ničiacich parazity, ktoré sa do tela dostali najčastejšie ústami, stravou. Vedeli, že v ich tele často prebývajú "nepozvaní hostia", ktoré je potrebné vylúčiť von, inak im spôsobia nemilé ochorenia.

Prečo sa čistiť

Naše telo je zložitý systém, ktorý má silnú sebačistiacu schopnosť, ale bohužiaľ životným štýlom, ktorý vedieme, a najmä stravou, ktorú mu ponúkame, jeho očistné schopnosti veľmi nepodporujeme.

Často diskutovanou témou sú parazity v našom tele. Ak povieme, že klient má ťažkosti spôsobené parazitmi, tak sa väčšina ohradí, že dodržiava hygienu a žiadne parazity nemá. Avšak väčšina parazitov sa dostáva do nášho organizmu stravou, čo aj v dnešnej dobe veľmi ťažko ovplyvníme. Zle umyté ovocie, surové mäso, zle upravené jedlo v reštauráciách, to všetko môže byť zdrojom nákazy.

Ďalším vstupným kanálom bývajú urogenitálne orgány. Parazity sa môžu do nášho organizmu dostať vo verejných bazénoch či neuváženým pohlavným stykom. V neposlednom rade je to tiež klimatizácia a klimatizované priestory. V čase častého cestovania medzi kontinentmi sa dostávajú medzi obyvateľov i typy parazitov, na ktoré náš organizmus nemá obranné látky. Sú to parazity z rôznych tropických krajín.

Čo to je vlastne parazit?

Parazitom je taký organizmus, ktorý cudzopasí na hostiteľovi. Pod slovom hostiteľ je možné si predstaviť akéhokoľvek človeka, ale aj zviera. Parazit s nami žije paralelne, vo vnútri nášho tela. K svojmu životu využíva našu energiu, naše bunky alebo potravu, ktorú sme požili. Podľa najnovších výsledkov lekárskych štúdií približne 85% dospelej populácie má v tele aspoň jeden druh parazita!

Človek je schopný byť hostiteľom viac ako stovky rôznych parazitov, od mikroskopických veľkostí až po veľké, niekoľko metrov dlhé pásomnice. Parazity sa nevyskytujú iba v črevách, ako si ľudia mnohokrát myslia, ale takmer v každej časti tela: v pľúcach, pečeni, svaloch, hltane, mozgu, krvi, koži, dokonca aj v očiach!

Predstavujú parazity nebezpečenstvo?

Odpoveď je jednoznačná. Áno. Rozvinuté parazity môžu v tele spôsobovať veľmi závažné príznaky. Medzi najčastejšie patria poruchy fungovania pečene a žlčovodov a s tým spojené tráviace ťažkosti, nadúvanie, bolesti brucha, alergie, chronická únava, nevysvetliteľné chudnutie, bolesti kĺbov, poruchy správania, chronickej infekcie.

Parazity sa pohybujú v celom našom tele. Nie sú len v črevách, ale usadzujú sa v pečeni, putujú krvným a lymfatickým riečiskom, ovplyvňujú mozog. Preto výskyt parazitov v organizme môže spôsobovať aj poruchy pamäte, psychiky a spánku. Parazity často spôsobujú rast rôznych novotvarov v tele, ako sú cysty a myómy. Majú vplyv na celkovú funkciu imunitného systému, na vznik chronických alergií.

O akých parazitoch hovoríme?

Dá sa povedať, že tak či onak sa dostal do kontaktu s parazitom každý z nás. Niektorí z nás o tom však nevedia, pokiaľ nedôjde k rozvoju nežiadúcich symptómov. Veľmi záleží na stave imunitného systému v dobe nákazy. Môže si s parazitom poradiť, alebo to nezvládne a parazit sa začne množiť.

Parazitov existujú stovky. Povedzme si o tých najrozšírenejších:

Toxoplasma gondii

Najčastejší "domáci" parazit. Je to prvok, ktorý spôsobuje ochorenie s názvom toxoplazmóza, ktoré patria medzi najnebezpečnejšie. Najčastejším prenášačom sú naši domáci maznáčikovia - mačky, vo výkaloch ktorých sa tento prvok vyskytuje. Pokiaľ si po kontakte s mačkou starostlivo neumyjeme ruky,  môže dôjsť k prenosu ústami. Je to pravdepodobné najmä u pacientov s oslabenou imunitou. V našom tele prechádza niekoľkými vývojovými fázami, bez toho aby sme si všimli príznak. Jeho prítomnosť v mozgu môže vyvolať rôzne zmeny v správaní človeka, ktoré by nám ani nenapadlo prisudzovať pôsobeniu nejakého parazita. Ako príklad možno uviesť zvýšenie sexuálnej aktivity pri znížení sociálnej a emocionálnej hĺbky vzťahu, zníženie pudu sebazáchovy, spomalenie reakcií, zvýšenie agresivity, príznaky podobné schizofrénii.

Toxoplazmóza sa vo väčšine prípadov podobá chrípke, po odznení príznakov akútnej infekcie, ako už bolo spomenuté, prežíva parazit v človeku vo forme tkanivových cýst hlavne v nervovom tkanive niekedy až do konca života. Nebezpečenstvo pri oslabení imunity znamená to, že potom parazit "ožije" (prejaví sa napr. horúčkou, zväčšením uzlín, poruchami videnia, kŕčmi). Pri nákaze v tehotenstve môže toxoplazmóza spôsobiť závažné poškodenie plodu.

Motolice

Jedná sa o parazita, ktorý patrí do triedy Trematoda. Motolica pečeňová napáda pečeňové žlčovody a pečeň. Dospelé jedince sú rôznych veľkostí od niekoľkých milimetrov po jeden centimeter a viac. Príznakom infekcie motolice býva hnačka alebo zápcha, chudnutie, únava, nechutenstvo, pocit tlaku na strane pečene, zhoršený metabolizmus, svrbenie kože, alergie, zápaly močového mechúra a obličiek. Nakaziť sa môžeme najčastejšie vypitím kontaminovanej vody alebo konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Častým zdrojom nákazy bývajú mäsové výrobky (salámy, tlačenky, slanina, klobásy) a zle tepelne upravené ryby.

Trichomoniáza (bičíkovec pošvový)

Trichomoniáza, parazitárne ochorenie spôsobené prvokom Trichomonas vaginalis, patrí celosvetovo medzi najrozšírenejšie pohlavne prenosné infekcie. Bičíkovec pošvový je pohyblivý parazitický prvok, ktorého jediným hostiteľom je človek. V rámci infekcie osídľuje orgány urogenitálneho traktu. U žien je to vagína, krčok maternice, močová trubica a močový mechúr, u mužov močová trubica, prostata, nadsemenník a spermie. Prenos prebieha väčšinou pohlavným stykom. Môže spôsobovať nielen zápal, vaginálny výtok a svrbenie, ale ak sa rozšíri, tak i bolesti brucha, cysty, myómy a tiež neplodnosť. Často prechádza aj do močového ústrojenstva a spôsobuje chronický zápal močového mechúra, u mužov chronický zápal prostaty.

 

V našom tele sa môže vyskytovať celý rad ďalších parazitov, mrle, pásomnice, škrkavky či lamblie. Ich vniknutiu do tela ťažko zabránime. Môžeme však zabrániť ich množeniu a pôsobenie na naše zdravie.

Neštandardné parazity - chlamýdie, borrelia

Hoci baktérie typu chlamýdií a borrelia nie sú parazitmi v správnom zmysle slova, aj tak ich medzi "parazity" zaradiť môžeme. Majú totiž jednu ich vlastnosť. Dostávajú sa do zdravej imunitnej bunky tela, kde sú schované a žijú na jej úkor. Ak následne dôjde k celkovému zníženiu efektivity práce imunitného systému, zvýšia svoj počet a vytvoria v tele zápal (bolesť kĺbov, zápal nervov, gynekologický zápal).

Po podaní antibiotík sa ich počet opäť zníži, zostávajú schované v bunkách a opäť čakajú na svoju príležitosť. To je dôvod, prečo je tak ťažké zbaviť sa tohto typu infekcií. Príroda však ponúka liek na všetko. Medicinálne huby v tomto prípade zohrávajú zásadnú liečebnú úlohu.

Aké je riešenie?

Pravidelná očista organizmu je prvým a možno najdôležitejším krokom, ako zabrániť veľkým zdravotným problémom, ktoré si veľmi často nedáme do súvislosti s výskytom parazitov v našom tele.

Niekoľkokrát ročne, najmä v jarnom období, by sme mali dodržiavať znížený príjem stravy, ktorá by mala byť odľahčená. K tomu by sme mali užívať byliny, ktoré dokážu nielen očistiť našu pečeň, krv a lymfu, ale majú tiež antiparazitárne účinky. Aké sú tie najúčinnejšie?

Pomoc z prírody Klinčekovec vonný - tento tropický, vždyzelený a veľmi aromatický strom je asi 20 metrov vysoký. Cení sa pre jeho kvetné puky, ktoré sa zbierajú až vtedy, keď sa pôvodná zelená farba začne meniť na purpurovú, následne sa sušia. Ich účinky sú silne antiseptické, antibakteriálne a antiparazitické.

Polyporus - veľmi vzácna jedlá medicinálna huba so silnými liečebnými účinkami. Veľmi účinne pôsobí na veľké množstvo baktérií, streptokoky, stafylokoky, chlamýdie, borrelie, ale aj na plesňové ochorenia. Dokáže likvidovať parazity v tele.

Orech kráľovský - veľmi účinne pôsobí pri zápaloch, bakteriálnych infekciách. Používa sa pri akné a nadmernej potivosti. Veľmi účinne pôsobí proti niektorým druhom stafylokokov a parazitov. Znižuje zápaly ďasien. Extrémne účinná je forma tinktúry z púčikov - gemmoterapie, ktorá v sebe obsahuje účinné látky z celej rastliny. Pôsobí celkovo podporne na imunitný systém, znižuje chronické zápaly, lieči infekcie a pomáha pri liečbe zápalu pečene a parazitných infekciách.

Tip: Pite čaj Čistiaci a k tomu užívajte prírodné kapsuly Paravit , Imunofungin a tinktúru z púčikov Orech kráľovský.

Máme pre Vás zostavené aj anjelské kúry na parazity pre mužov a pre ženy. Teraz už viete, ako svoje telo očistiť od nežiadúcich obyvateľov a podporiť svoje zdravie a psychickú pohodu.

Špeciálna bylinná kúra na boreliózu, pohryznutie kliešťom, bolesti kĺbov, opakované infekcie, baktérie, parazity.
Paravit muži (Borelióza) - anjelská kúra
30,04€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?