Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Pankreas patrí k jeseni

Pankreas patrí k jeseni

01. október 2023

Jemné ranné pavučinky v tráve, povaľujúci sa hmlistý opar nad lúkami a rybníkmi sú neklamným znamením pomaly prichádzajúcej jesene. Slnečné lúče poslednými svojimi silami dofarbujú zrejúce ovocie do červena, žlta či do modra. Práve kombinácia červenej a žltej, teda oranžová je farbou neskorého leta, začiatku jesene. Je to farba posilňujúca naše telo a orgány v tomto období.

S neskorým letom a začiatkom jesene často bývajú spojené problémy s trávením, žalúdkom či pankreasom. Naše telo nám presne ukazuje, tak ako hovoria pravidlá čínskeho pentagramu, že práve tieto dva orgány sú na jeseň ohrozené.

September je mesiacom pankreasu a sleziny

Pankreas a slezina, hoci sú to dva rozdielne orgány, sú v čínskej medicíne považované za jedno. Pankreas je žľaza s vonkajšou a vnútornou sekréciou. Vonkajšia sekrécia sa podieľa na trávení a vnútorná na metabolizme cukrov.

Slezina patrí medzi základné orgány obranyschopnosti, úzko súvisí s lymfatickým systémom a s krvotvorbou.

Pankreas podľa pravidiel čínskej medicíny ovplyvňuje všetky slizničné orgány, napr. sliznicu čriev, maternice, prostaty, ale aj žalúdka, pažeráka a iné.

S pankreasom súvisia ústa a ich okolie, ale aj sliznice v ústach. Ak sú pankreas a slezina oslabené, máme väčšiu náchylnosť na výskyt oparov, áft, zápalov ústnych kútikov a iných typov kožných ochorení vyskytujúcich sa práve v oblasti úst a ich okolia.

S pankreasom súvisia nielen problémy tráviaceho charakteru, ale aj veľmi rozšírené civilizačné ochorenie zvané cukrovka. Všetko o cukrovke sa môžete dočítať tu

V septembri zaraďujeme byliny podporujúce pankreas a celý tráviaci trakt. Môžu nimi byť Nechtík, Púpava, Repík alebo menej známe, ale veľmi účinné Kondurango.

Ako podporiť?

V období neskorého leta je naše telo veľmi citlivé na veľký príjem cukrov. Odporúčame vynechať príjem sladkých potravín, nejesť teda potraviny s pridaným cukrom, a to akýmkoľvek, teda napríklad aj s trstinovým.

Vhodné je jesť sezónne, prirodzene sladké ovocie ako sú slivky, hrušky, jablká. Ovocie obsahuje jednoduchý, dobre stráviteľný cukor a vlákninu.

Pokiaľ predsa len budete jesť sladké pokrmy, tak najvhodnejšia je doba medzi 9 a 11 hodinou dopoludnia. Toto je doba vrcholu činnosti pankreasu a cukry sa preto lepšie strávia.

Nezabudnite, že aj alkohol je vlastne cukor. Ľudia s oslabenou funkciou pankreasu by sa mali alkoholu úplne vystríhať!

Pokiaľ hovoríme o pankrease a slezine ako o spoločnom orgáne, tak je nutné pripomenúť, že slezina patrí do sústavy orgánov podporujúcich imunitu.

Už koncom neskorého leta by sme mali začať užívať byliny a potravinové doplnky na prirodzenú podporu imunitného systému. Môžu to byť huby s obsahom betaglukánov alebo napríklad Rakytník, Vres, Šípka či Echinacea.

V tomto období viac ako inokedy by sme sa mali vedome vyhýbať stresu, pretože ten veľmi silne pôsobí na funkciu pankreasu a žalúdka a my potom pociťujeme bolesti v oblasti solar plexu a to nezávisle od príjmu potravy.

Najmä dlhodobý stres veľmi negatívne pôsobí na funkciu pankreasu a sleziny, čo má za následok rôzne imunitné poruchy, cukrovku, reflux pažeráka, niektoré druhy alergií, chronicky zvýšené teploty, prípadne až autoimunitné ochorenia.

Pokúste sa pravidelne odbúravať stres pohybom, športom, prechádzkami v prírode alebo relaxačným dýchaním. Môžete zaradiť aj uvoľňujúce byliny ako je napríklad Medovka, Ľubovník alebo Rozchodnica.

Viete, že svoje vnútorné orgány môžete pozitívne stimulovať aj vhodnými farbami a drahými kameňmi? S pankreasom súvisí žltá farba a všetky jej odtiene. Práve nimi by sme sa mali teraz obklopovať, uprednostňovať ich na svojom oblečení, ale napríklad aj v potrave. Posilňujúcimi kameňmi sú citrín, žltý jaspis, malachit alebo rodochrozit.

Choďte do prírody a nechajte na seba pôsobiť energiu a farby jesene. Príroda je najlepšia liečiteľka!

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?