Oči - najčastejšie ochorenie a bylinná liečba

Oči - najčastejšie ochorenie a bylinná liečba

24. január 2021

Oči – základný zmyslový orgán, bez ktorého si veľmi ťažko dokážeme predstaviť kvalitný život. Napriek tomu však prevencii ochorení očí, zhoršeniu či strate zraku venujeme minimálnu pozornosť. Zmeňme to. 

Prevencia je v tomto prípade zásadná. Okrem úrazov je možné väčšine porúch zraku a ťažkých ochorení predísť. Postupné zhoršovanie zraku a vznik očných chorôb sa nedeje oddelene od tela, ale je úzko spätý s celkovým zdravotným stavom. Väčšine chorôb je možné predísť správnou stravou, korekciou hladiny krvného cukru a tlaku, pohybom, elimináciou stresových situácií a okrem iného aj kontrolou užívania chemických liečiv, ktorých časté vedľajšie účinky sa týkajú práve zraku. Hlavným nástrojom prevencie sú byliny, vitamíny, minerály a taktiež životný štýl. 

Najčastejšie ochorenia očí 

Makulárna degenerácia

Predstavte si, že všetko, čo vidíte, je zahalené v hustej hmle. Neviete rozoznať tváre ľudí, veci okolo seba, dopravné značky… a nepomáhajú ani okuliare. Takto sa prejavuje makulárna degenerácia. Rozvoj tohto ochorenia je veľmi rýchly. Predtým postihovalo starších ľudí, dnes nájdeme medzi pacientmi aj tridsaťročné osoby v produktívnom veku. 

Ako dochádza k makulárnej degenerácii?

Bunky v malej oválnej škvrne uprostred sietnice, ktorá má v priemere maximálne 5 mm, sa postupne začínajú rozpadať. V tejto žltej škvrne je najostrejšie videnie. Podľa posledných prieskumov silne ovplyvňuje vznik tohto ochorenia okrem iného aj stav drobných cievok v oku. Keď sú poškodené, nedokážu dostatočne zásobovať živinami očné bunky a tie sa potom rozpadajú. 

Silný vplyv na rozvoj ochorení má strava s vysokým glykemickým indexom a chemikálie nielen obsiahnuté v strave, ale aj tie používané vo forme rôznych chemických liekov, hormonálnych preparátov a očkovaní. 

Prevencia

Ako z predchádzajúceho vyplýva, najlepšou prevenciou je udržovať si a strážiť prekyslenie organizmu vplyvom zlej skladby jedálnička. 

Zelený zákal 

Zelený zákal (glaukóm) je ochorenie, pri ktorom dochádza k degenerácii a odumieraniu zrakového nervu. Hlavnou príčinou je zvýšený vnútroočný tlak. Pokiaľ sa v oku nahromadí príliš veľké množstvo vnútroočnej tekutiny, ktorá nemôže odtekať, začne táto tekutina utláčať citlivé očné štruktúry, predovšetkým zrakový nerv. Zákernosť zeleného zákalu spočíva hlavne v tom, že spočiatku o ňom chorý človek vôbec nevie. Zvýšený vnútroočný tlak totiž nepôsobí žiadnu bolesť ani iné ťažkosti. 

Prevencia

Aj tu platí správny jedálniček s prevahou nízkoglykemickou , V tomto prípade je tiež dôležité eliminovať a uvoľňovať stresové reakcie, aby nedochádzalo k veľkej produkcii stresových hormónov v nadobličkách. Výborným nástrojom je šport alebo aj byliny zlepšujúce produkciu „hormónov dobrej nálady“.

 Zhoršovanie zraku v priebehu dňa a veku 

Ostrosť zraku je veľmi dynamická premenná funkcia. V priebehu dňa dochádza k miernym výkyvom. Inak vidí odpočinuté oko ráno, v priebehu dňa alebo večer po celodennej práci pri počítači. Videnie sa môže meniť aj v rámci týždňa. Iné je v náročný pracovný deň a iné počas víkendu v prírode. 

Niekedy býva viditeľný rozdiel medzi subjektívnym vnímaním videnia – teda cítim, že vidím lepšie, a objektívnym výsledkom – meranie zrakovej ostrosti. Preto nie je vhodné rýchlo nasadzovať okuliare alebo zvyšovať dioptrie. Lepšie je pracovať s okom a videním preventívne. Videnie ovplyvňujú aj faktory súvisiace s psychickým stavom človeka, s typom jeho osobnosti s emocionálnym rozpoložením. 

Prevencia

Veľmi účinným nástrojom je posilňovanie očných svalov. Striedavo zaostrujte do diaľky a na blízko. Ak pracujete pri počítači, striedajte pohľad na monitor s pohľadom z okna do diaľky. Špeciálne očné cviky sú veľmi účinné. 

Z bylín sú vhodné všetky tie, ktoré pôsobia na zmiernenie stresu a psychického napätia a zároveň fungujú ako adaptagény. Skvelý je aj Luteín či vitamín C v prírodnej forme. 

Aké byliny pomáhajú?

Tradičnou bylinou je Očianka lekárska či Čučoriedka čierna. 

Odporúčame Vám anjelskú kúru Oči.

Zvoľte si vhodný prípravok sami alebo nás kontaktujte. Radi vám odporúčame byliny a huby práve pre vás. poradna@serafinbyliny.sk 

Nepodceňujte prevenciu a starostlivosť o váš zrak. Okuliare potom môžu byť len módnym doplnkom!

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?