Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
November - bežte sa nadýchnuť do prírody

November - bežte sa nadýchnuť do prírody

26. január 2021

Opadané lístie, ranné hmly a časté nevľúdne počasie nám pripomína skorý príchod zimy. November však pre väčšinu z nás znamená aj veľké riziko chrípok, prechladnutí a zápalov priedušiek. Poradíme vám, ako týmto chorobám predísť.

Podľa pravidiel čínskeho pentagramu patrí každý mesiac jednému z hlavných orgánov v našom tele. V tom čase môžeme orgán veľmi účinne posilňovať, ale tiež musíme dbať na jeho komfort, pretože je oslabený.

November je mesiacom pľúc

Mesiac november patrí pľúcam. Pľúca, priedušky aj priedušničky sú na jeseň veľmi oslabené, a pokiaľ sme im a celej svojej imunite v predchádzajúcich mesiacoch nevenovali dostatok pozornosti, tak odporúčame čo najrýchlejšie si zakúpiť byliny pôsobiace práve na pľúca a tiež na celkovú imunitu.

Jedným z dôležitých imunitných orgánov je hrubé črevo. Aj keď v našom tele je hrubé črevo od pľúc veľmi ďaleko, a asi nenájdete žiadnu viditeľnú spojnicu medzi nimi, tak v čínskej medicíne sú to dva orgány, ktoré sú spolu spojené a vzájomne sa ovplyvňujú.

Pokiaľ teda vaše hrubé črevo nepracuje v oblasti imunitného systému ako by malo, tak pravdepodobne budete pociťovať zahlienenie, kašeľ a iné prejavy cez pľúca a priedušky.

Ako fungujú pľúca

Pľúca sú párový orgán, ktorý nám zaisťuje výmenu plynov medzi krvou a vzduchom. Jednoducho povedané zaisťujú, aby sa nám dostal životodarný kyslík cez pľúcne pivnice do kapilár, do krvi, ktorá potom zásobuje všetky naše orgány v tele. Pri výdychu potom odvádza oxid uhličitý z tela von. Všetci chápeme, že bez pľúc nemôžeme existovať, pretože naše telo nemôže existovať bez kyslíka. Pľúca sú pre nás základným životne dôležitým orgánom, a tak je tiež potrebné sa k nim správať.

Ochorenie pľúc a ako si s nimi poradiť

Najčastejšími chorobami súvisiacimi s pľúcami sú rôzne zápaly horných dýchacích ciest, priedušiek a priedušničiek. Väčšina týchto ochorení súvisí so zlou imunitou, ktorá nie je schopná vyrovnať sa s prenikajúcimi patogénmi. Tie sa potom usadia práve v tejto oblasti tela.

Akútny zápal horných dýchacích ciest

Pri akútnom zápale horných dýchacích ciest a priedušiek je vždy dôležité nasadiť pokojový režim. Zostať doma, nechodiť do práce či do školy a dať telu možnosť sa vyliečiť. Podávame byliny, ktoré rozpúšťa hlien, ako je napríklad podbeľ, materina dúška, divozel a byliny, ktoré tlmia zápal, čo je napríklad šalvia alebo skorocel. Prostredie, v ktorom sa liečime, by nemalo byť prekúrené a vzduch by mal byť mierne zvlhčený.

Chronický zápal priedušiek

Veľmi často sa tiež prejavujú chronické zápaly priedušiek, ktoré sa ľuďom každoročne opakujú. Väčšinou začínajú práve v novembri a končia až s jarným obdobím. V tomto prípade sa najčastejšie jedná z pohľadu alternatívnej medicíny o tzv. zimné alergie.

Tie sa práve najčastejšie prejavujú chronickým kašľom, pocitmi únavy, neustále mierne zvýšenou teplotou, chronickou zadnou nádchou, bolesťami hlavy v oblasti čela, ktoré sú spôsobené chronickým zápalom čelných dutín.

Na tento typ zápalov väčšinou nezaberá žiadna klasická liečba, prejavy sa vždy len zmenšia a za pár dní sa problémy opäť vrátia. V tomto prípade pristupujeme na liečbu tak ako na liečbu alergií. Podávame bylinné čaje a prírodné prípravky na alergie a podporu imunity.

Pri liečbe chronických alergických zápalov priedušiek je vždy veľmi dôležitá úprava stravy, ktorá zahŕňa najmä striktný zákaz pitia kravského mlieka, ďalej obmedzenie príjmu bielej múky a cukru.

Domáca inhalácia Pri problémoch so zápalmi priedušiek a čelných dutín nám veľmi účinne pomôže domáca inhalácia.

Do hrnca s vodou dáme: 3 hrsti sušeného kvetu bazy čiernej 3 strúčiky natlačeného cesnaku 2 kávové lyžičky mletej rasce

Všetko privedieme do varu a povaríme na miernom ohni 3-4 minúty. Následne postavíme hrniec s odvarom na stôl, nakloníme sa nad neho, prikryjeme si celú hlavu až k stolu froté uterákom a vdychujeme teplé pary z odvaru. Pozor na popálenie horúcou parou!

Túto inhaláciu vykonávame vždy večer a potom už nevychádzame na chladný vonkajší vzduch. Inhalácia je veľmi vhodná aj pre malé deti, ktorým okamžite uľaví.

Naučte sa správne dýchať

Našim pľúcam veľmi pomáha správne hlboké dýchanie. Dýchanie môžete skúšať vonku v prírode, v lese alebo pri vode.

Pri nádychu si predstavujte, ako životodarná energia vstupuje do vašich pľúc a cez krvné riečisko prechádza do každého kútika vášho tela, prekysličí ho a lieči. Pri výdychu vychádza von nečistá energia, ktorá sa potom rozpúšťa v lese, vo vode, v prírode.

Tento typ dýchania pomôže nielen vašim pľúcam, ale aj upokojí vašu psychiku. Psychika je veľmi silným nástrojom, ktorý môže našu imunitu posilniť, ale aj ničiť. Nenechajte sa pohltiť nevľúdnym jesenným počasím! Aj v tomto období je príroda krásna a má svoje nezameniteľné kúzlo, len ho treba nájsť.

Rada na záver

Zapáľte si doma sviečky, urobte si dobrý bylinný čaj a pozrite sa na film, pri ktorom sa budete smiať, až sa budete za brucho popadať. Aj to je výborný spôsob na posilnenie vašich pľúc a imunitného systému.

 
Špeciálna bylinná kúra na astmu, dýchavičnosť, zápal pľúc, zápal priedušiek, zahlienenie.
Pľúca - anjelská kúra
27,31€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?