Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Muži a ich zdravie

Muži a ich zdravie

12. október 2023

Prevažná väčšina ochorení máva rovnaké príznaky a priebeh u mužov aj u žien. Sú však problémy, ktoré sú iné, čo vychádza z ich fyziologickej rozdielnosti. U mužov sa bavíme najmä o  prostate a tiež o potencii.

Prostata

Prostata je tvorená z hladkej svaloviny a väziva. Je bohatá na estrogénne a androgénne receptory. Vzájomná hormonálna vyrovnanosť androgénov a estrogénov je prvým predpokladom pre fyziologický rozvoj a pre funkciu prostaty . Akonáhle je rovnováha narušená, vzniká ochorenie, a to najmä nezhubná hypertrofia alebo zväčšenie prostaty.

Zväčšená prostata

Hlavnú úlohu pri zväčšovaní prostaty hrá mužský hormón testosterón , ale predovšetkým zvýšená tvorba ženských estrogénov. Touto disharmóniou dochádza k podpore tvorby rastových faktorov pre epiteliálne a svalové tkanivo prostaty a tiež sa to prejavuje v oblasti nadobličiek a na pokožke. Tento stav väčšinou vzniká po šesťdesiatom roku veku

Estrogény potom mimo účinku na prostatu môžu ovplyvňovať kosti, cholesterol, metabolizmus solí v tele, rovnako tak niektoré mozgové funkcie, napríklad pamäť.

Situáciu môže navyše zhoršiť ešte nedostatok zinku . To sa môže prejaviť únavou, popraskanou kožou, zlým hojením rán, vyrážkou, lámaním nechtov, padaním vlasov, nechutenstvom, celkovo zníženou imunitou, šerosleposťou, neplodnosťou.

Na celkovú nerovnováhu zle spolupôsobí vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka a celkovo znížená imunita.

Charakteristickým príznakom býva časté nútenie na močenie a ochabovanie alebo prerušovanie močového prúdu. Niekedy musí muž chvíľu čakať, kým akt močenia začne a má problémy s jeho ukončením. Časom sa môžu príznaky zhoršovať, močenie je ťažšie, doba oneskorovania začiatku močenia sa predlžuje, frekvencia močenia v noci sa zväčšuje.

Predtým sa tento problém týkal prevažne mužov po šesťdesiatom roku života, v súčasnej dobe tieto problémy mávajú už muži oveľa mladší. Príčinou môže byť strava obsahujúca chemikálie, hormonálne disruptory vo vode, strave a celkovo v životnom prostredí, lieky aj stres.

Bylinná liečba

Prevencia je veľmi dôležitá. Muži po štyridsiatom roku života by si mali minimálne dvakrát ročne urobiť dvojmesačnú kôru s bylinami na podporu zdravej prostaty. Táto kôra rovná nielen hormonálnu rovnováhu, ale pôsobí aj preventívne proti zápalom prostaty a prípadnej rakovine. Muži po päťdesiatom roku života by tieto prírodné prípravky mali užívať dlhodobo.

O akých bylinách hovoríme?

Saw palmetto – Serenoa plazivá je malá palma s tmavými, červeno-čiernymi plodmi v podobe bobúľ rastúcej na Atlantickom pobreží Severnej Ameriky. Plody pôsobia proti zväčšovaniu a tiež proti zápalom prostaty. Zlepšuje močenie a upravujú hormonálnu vyrovnanosť u mužov.

Pygenum africanum – Slivka africká – je vždyzelená lesná drevina, ktorá môže vyrásť až do výšky 30 metrov. Jej domovom je stredná a južná Afrika a tiež ostrov Madagaskar. Používa sa extrakt z kôry, ktorý znižuje ťažkosti spojené so zväčšenou prostatou, omladzuje bunky v prostate, ale aj v močovom mechúre, čím prispieva k jeho dobrej funkcii. Celkovo odvodňuje a zlepšuje vyprázdňovanie močového mechúra.

Extrakt z paradajok - paradajky obsahujú prírodný karotenoid zvaný Lykopén. Je to veľmi silný antioxydant, ktorý okrem iného pôsobí preventívne proti rakovine prostaty, ale aj hrubého čreva, žalúdka a pažeráka. Dôležité je, aby ho mali dostatok najmä fajčiari a ľudia konzumujúci alkohol.

Kvercetín je prírodná látka zo skupiny flavonoidov. Obsahuje ho celý rad druhov zeleniny a ovocia. Zaujímavosťou je, že tepelnou úpravou či zmrazením sa neničí. Pomáha pri rôznych telesných zápaloch, pri liečbe novotvarov, pri problémoch s cievami, používa sa ako doplnková liečba pri rakovine.

Zinok – je základným minerálom, pokiaľ hovoríme o zdraví prostaty, o potencii a celkovo mužských problémoch. Zinok má dôležitú úlohu v aktivitách viac ako stovky enzýmov. Je dôležitý pre normálny rast, vývoj reprodukčných orgánov, pre tvorbu spermií, pre normálnu funkciu prostaty a hojenie rán.

Kombinácia týchto bylín v kapsuliach Prostata sa vzájomne posilňuje a pravidelným užívaním môžu muži predísť problémom s prostatou. Pri už existujúcich problémoch ich zmierňujú, a v kombinácii s kapsulami Vilcacora dokážu výrazne zlepšiť zväčšenú prostatu či jej zápal.

Sexuálny život

Viete, že poruchami erekcie trpí viac ako milión Čechov? Hlavnou príčinou je stres, hormonálne disruptory, chemikálie v strave a alkohol.

Aj v tomto prípade býva bylinná liečba úspešná. Dôležité je urobiť úpravy v životnom štýle a na to užívať byliny.

Jednou z najvýznamnejších je Škornica šípolistá . Je to stále zelená rastlina z čeľade dráčovitých. Najviac sa nachádza vo vyšších nadmorských výškach v Číne a Japonsku. Ako rastlinná droga sa používa celá drvená rastlina. Škornica šípovitá je preslávená v tradičnej čínskej medicíne najmä ako afrodiziakum. Jej druhý, pôvabný názov je bylina „prostopášneho capa“. Ten získala podľa povesti, že capi, ktorí na pastve vo väčšom množstve skonzumovali škornicu šípovitú, mali potom podstatne intenzívnejší, diskrétne povedzme, milostný život.

Bylina zlepšuje sexuálny život mužov tým, že spôsobuje rozšírenie krvných kapilár, čo umožňuje zvýšený prítok krvi do pohlavných orgánov a taktiež zvyšuje citlivosť nervových zakončení v koži. Táto bylina zlepšuje tvorbu testosterónu, posilňuje pečeň, obličky pamäť aj cievy. Jej pôsobenie nie je nebezpečné pre ľudí s ochorením srdca a ciev, takže ju môžu bežne používať

Ideálna je jej kombinácia s ďalšími bylinami a aminokyselinami, tak ako to nájdete v kapsliach Potencia.

Spermiogram a plodnosť

V priemere sa má u muža vytvoriť tridsať miliónov spermií denne, avšak mnoho mužov tohto kritéria nedosahuje. Dôležitý je aj tvar a pohyblivosť spermií. To všetko má vplyv na plodnosť muža. Bohužiaľ kvalita a množstvo spermií sa u mužov z roka na rok znižuje, čím sa zvyšuje množstvo párov, ktorí riešia otehotnenie partnerky.

Významnou bylinou pre mužov je Kotvičník zemný. Ten obsahuje okrem iného fytosteroly, rastlinné, prírodné mužské hormóny. Kotvičník pôsobí proti zväčšeniu prostaty a najmä podporuje spermiogenézu. Zvyšuje totiž u mužov hladinu mužského pohlavného hormónu testosterónu až o desiatky percent. Ďalším mimoriadnym pôsobením je podpora rastu svalov pri cvičení a celková podpora energie.

Objavte novinky pre zdravie muža z portfólia Serafin

Kapsuly PROSTATA – prevencia ochorení prostaty, zväčšená prostata, zápal prostaty, doplnková liečba pri rakovine prostaty v prípade, že klient nemá aktuálne chemoterapiu.

Kapsuly POTENCIA – problémy s erekciou a celkovou sexuálnou vzrušenosťou, podporujú libido a prekrvenie pohlavných orgánov u mužov, zlepšujú tvorbu spermií

Kapsuly KOTVIČNÍK - podporuje tvorbu spermií, ich kvalitu a tvar, napomáhajú pri športových výkonoch, podporujú obličky a zvyšujú celkovú energiu.

Odporúčané kombinácie:

Zväčšená prostata – kapsuly Prostata + čaj Prostatin

Zápal prostaty – kapsuly Prostata + čaj Prostatin + kapsuly Vilcacora

Rakovina prostaty – kapsuly Prostata + kapsuly Coriolus (za predpokladu, že muž nepodstupuje chemoterapiu)

Sexuálny život – kapsuly Potencia + kapsuly Šťastie

Neplodnosť – kapsuly Kotvičník + kapsuly Potencia alebo len kapsuly Kotvičník

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz
Počet neplodných mužov narastá. Vieme prečo a čo s tým. | Serafin byliny | Serafin byliny
09. január 2023
Počet neplodných mužov narastá. Vieme prečo a čo s tým.
Počet neplodných mužov narastá. Vieme prečo a čo s tým.
Celý článok

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?