Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Mozgová mŕtvica si vek nevyberá

Mozgová mŕtvica si vek nevyberá

27. január 2023

Cievna mozgová príhoda je ochorenie, ktoré ešte v poslednom čase bolo výhradou ľudí nad šesťdesiat rokov. Dnes postihuje stále mladších ľudí. Nie sú výnimkou aj pacienti okolo štyridsiatich rokov a mladší.

 Čo to je mozgová mŕtvica

Mozgová mŕtvica je cievne ochorenie, pri ktorom sú postihnuté tepny zaisťujúce výživu mozgu. Najčastejšie ide o uzáver mozgovej tepny krvnou zrazeninou (trombom) alebo embolou s následným prerušením prívodu krvi, a tým aj kyslíka do príslušnej časti mozgu.

Druhým, menej častým typom mozgovej mŕtvice je krvácanie v niektorej časti mozgu, ktoré sa prejaví náhlym vznikom príznakov mŕtvice. Až po niekoľkých hodinách mozgové bunky z nedostatku kyslíka a živín odumierajú.

Počúvajte signály tela

Často sa riziko príchodu mozgovej mŕtvice „ohlasuje“ jemnými signálmi, ktoré by sme nemali podceňovať. Tieto signály sa môžu prejavovať dni, týždne aj mesiace pred skutočnou mozgovou mŕtvicou. Spozornieť by sme mali najmä pri:

občasné brnenie v niektorej časti hlavy

brnenie rúk či nôh

mierne výpadky pamäte

bolesti hlavy

pocity „tepania v hlave“

zlá koncentrácia

zmeny v pamäti a vyjadrovaní

Tieto príznaky môže spôsobovať aj tzv. „mini“ mozgová mŕtvica, kedy sa dočasne upchá nejaká mozgová cievka, ktorú pomerne rýchlo organizmus zvládne svojimi mechanizmami ešte uvoľniť. Príznaky sa prejavujú náhle a spravidla trvajú krátko.

Najčastejšie príčiny a rizikové faktory

Ateroskleróza a následné uvoľnenie krvnej zrazeniny z poškodenej cievy. Ateroskleróza je chronický zápal cievnej steny, ktorý najčastejšie vzniká chronickým prekyslením organizmu, teda zlým životným štýlom.

Vysoký krvný tlak – jedná sa o vysoko rizikový faktor. Je potrebné, aby každý z nás poznal výšku svojho krvného tlaku. Najlepšie je si ho zmerať občas sám v pokoji svojho domáceho prostredia. Vyhneme sa tým tzv. „syndrómu bieleho plášťa“, kedy nám môže pri meraní u lekára krvný tlak stúpnuť jednorazovo vplyvom strachu – stresu. Vysoký krvný tlak nemá silné intenzívne prejavy. Väčšinou ho pociťujeme ako únavu či miernu bolesť hlavy. Bohužiaľ vplyvom vzrastajúceho stresu a užívaním stimulujúcich látok sa tento problém týka už aj mladších ľudí.

Cukrovka – osoby s cukrovkou zvýšené riziko mozgovej mŕtvice. Ľudia s cukrovkou majú tiež často vysoký krvný tlak, vysoké hladiny krvných tukov (cholesterolu) a niektorí majú aj nadváhu – to všetko sú faktory, ktoré ďalej zvyšujú riziko mozgovej mŕtvice.

Porucha tukového metabolizmu - vysoká hladina tukov (cholesterol) v krvi a najmä ich zlý celkový pomer je významným rizikovým faktorom nielen mozgovej mŕtvice, ale aj ďalších kardiovaskulárnych ochorení. Veľmi riziková býva steatóza pečene – teda stučnenie pečene. Viac sa dočítatetu.

Búšenie srdca, arytmia – ľudia s poruchami srdcového rytmu majú vyššie riziko vzniku mozgovej mŕtvice. Fibrilácia predsiení, ktorá spôsobuje nepravidelný pulz, je významným rizikovým faktorom mozgovej mŕtvice.

Fajčenie – je vysoko rizikovým faktorom, ale aj faktorom, ktorý môžeme najlepšie odstrániť. Nikotín a oxid uhoľnatý v cigaretovom dyme znižujú množstvo kyslíka v krvi. Rovnako poškodzujú stenu ciev, spôsobujú v nej trvalý zápal a tým zvyšujú riziko ich upchatia.

Nadváha a nedostatok pohybu - málo telesnej aktivity, nadváha prípadne kombinácia oboch faktorov zvyšuje pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku, vysokej koncentrácie tukov v krvi, cukrovky, ochorení srdca a tiež mozgovej mŕtvice.

Nadmerná konzumácia alkoholu – alkohol zaťažuje nielen pečeň, ale aj obličky, pankreas a spôsobuje pri jeho pravidelnej konzumácii zápaly cievnej steny, a tým aj riziko mozgovej mŕtvice.

Dlhodobé užívanie niektorých liekov najmä zo skupiny analgetík a hormonálnych liekov ako je napr. antikoncepcia, a tiež niektoré typy očkovania

Prevencia mozgovej mŕtvice

Z vyššie uvedeného vyplývajú aj preventívne opatrenia

Upravte si svoj životný štýl, jedlo pitie, lieky a ďalšie faktory tak, aby nedochádzalo k trvalému, chronickému prekysľovaniu tela a tým aj chronickému zápalu na cievnej stene

Zamyslite sa nad svojím životom a pokúste sa čo najviac eliminovať stresové situácie

Pravidelne, denne sa hýbte. Tridsaťminútová prechádzka svižným krokom každý deň urobí zázraky

Prestaňte fajčiť a užívať lieky, ktoré nie sú pre vás životne dôležité vrátane liekov na bolesť

Obmedzte čo najviac pitie alkoholu

Smejte sa! Smiech vie zmeniť chemické reakcie v našom mozgu. Znižuje mieru stresu a posilňuje imunitný systém.

Užívajte preventívne byliny a potravinové doplnky na zlepšenie priechodnosti ciev. Pokiaľ už dôjde k mozgovej mŕtvici, tak je to pre váš organizmus nevratný stav. Dochádza k nevratnému poškodeniu mozgu. Preto prevencia je v tomto prípade viac ako dôležitá!

Byliny a doplnky

Olivovník európsky – blahodárne účinky olivového oleja na naše telo poznáme všetci. Málokto vie, že podobné účinky majú aj olivové listy, ktoré pôsobia preventívne proti mozgovej mŕtvici, infarktu, vysokému krvnému tlaku či vysokej hladine cholesterolu.

Vitamín C – chronicky známy a širokou verejnosťou používaný vitamín. Málokto však vie, že jeho uvádzané účinky má vitamín C iba v prírodnej forme. Chemicky vyrobený vitamín C pôsobí v tele ako kyselina a môže aj poškodzovať sliznicu v tráviacom trakte. Prírodný vitamín C obsiahnutý napríklad v ovocí Camu Camu pôsobí okrem iného blahodárne na naše cievy. Mierne riedi krv, znižuje zápaly a zlepšuje prekysličenie organizmu.

Pupočník ázijský - Gotu kola - bráhmí = potrava pre mozog. Je to jedna z najhlavnejších bylín na regeneráciu nervovej sústavy. Upokojuje a posilňuje nervový systém, podporuje inteligenciu, dlhovekosť a pamäť. Zlepšuje celkové prekrvenie a pôsobí preventívne proti mozgovej mŕtvici či embólii.

Eleuterokok – čiže Čierny koreň či Sibírsky žien šen. Ako už z názvu vyplýva, ide o bylinu, ktorá patrí do skupiny adaptogénov. Jej hlavným pôsobením je prirodzene aktivovať sily tela, ale on dokáže veľmi účinne harmonizovať hladinu cukru v krvi a pôsobiť proti steatóze pečene.

Nečakajte až vás postihne jedno z najzávažnejších ochorení. Urobte všetko preto, aby váš život bol šťastný, kvalitný, prežitý v zdraví. A to už dnes!

Môj tip: pite čaj Čisté cievy a k tomu užívajte Serafin Céčko a tinktúru z Eleuterokoka alebo z púčikov Gotukola podľa vášho zdravotného stavu. Túto kúru si robte preventívne 2x ročne vždy na 2 mesiace.

Špeciálna bylinná kúra na cievy, kardiovaskulárny systém a hladinu cholesterolu v krvi.
Čisté cievy - anjelská kúra
29,7€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?