Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Molusky a prírodná liečba

Molusky a prírodná liečba

01. január 2022

Názov Molusky za sebou skrýva zdravotný problém v podobe nepekných výrastkov na koži, ktoré majú obvykle bielu alebo ružovú farbu. Mávajú veľkosť špendlíkovej hlavičky, sú ostro ohraničené a môžu svrbieť, bolieť, červenať a napučnievať. Vyskytujú sa kdekoľvek na tele, vrátane tváre, krku a genitálií. Moluskami často trpia malé deti, ale aj dospelí. 

Kde je príčina?

Za túto infekčnú chorobu môže ľahko prenosný vírus Molluscum contagiosum. Nákazu s inkubačnou dobou od 2 do 7 týždňov môže vyvolať fyzický kontakt s infikovanou osobou aj zdieľanie uterákov, obliečok, odevov u veľmi malých detí potom aj hračiek. 

Vírus sa veľmi rýchlo šíri vo vode. Často môže za Molusky bazén, a to hlavne ten verejný. Okrem bazénov je veľké riziko prenosu v spoločných sprchách, v saunách, kúpeľoch a vírivkách. Molusky síce nepatria medzi závažné ochorenia, zato sú veľmi nepríjemné. Liečba u detí i dospelých môže byť pomerne dlhá a otravná. 

Kto je najviac ohrozený?

Molusky sa objavujú najčastejšie v detských kolektívoch a postihujú predovšetkým deti do 7 rokov. Vo väčšej miere napádajú deti s oslabenou imunitou. Nevyhýbajú sa však ani dospelým osobám. Veľmi často dochádza k prenosu infekcie škrabaním postihnutých častí tela či holením. Mnoho dospelých si Molusky odovzdáva aj pohlavným stykom. 

Hoci Molusky môže mať úplne každý, niektorí ľudia sú vírusom ohrození viac ako iní. Najčastejšie sa nakazia ľudia s oslabenou imunitou. Ďalšími rizikovými skupinami sú „ekzematici“, alergici a tiež ľudia vystavení dlhodobému psychickému vypätiu. Priebeh choroby u nich potom môže byť výraznejší a liečba o poznanie dlhšia. 

Čo s nimi?

Molusky a ich liečba je väčšinou riešená u detí pri masívnom výskyte výrastkov a u dospelých pri výskyte molusiek v oblasti pohlavných orgánov a análneho otvoru. 

Klasická medicína rieši liečbu molusiek:

Kryoterapiou – zmrazením výstupkov tekutým dusíkom

Vypichnutím – narušenie stredu výstupku a ich následné zoškrabnutie

Laserovou terapiou 

Všetky spomínané možnosti vyžadujú trénovaného medicínskeho špecialistu. Ten počas výkonu môže, ale nemusí pacientovi podať lokanie anestézii. Krátko po zákroku môže chorý pociťovať bolesť. Celkovo najmä u detí sú tieto metódy bolestivé a veľmi stresujúce. Neodborným zásahom môže dôjsť k zaneseniu infekcie do rany alebo ďalšiemu šíreniu choroby. 

Prírodná medicína ponúka veľmi účinné možnosti liečby:

Tá sa vždy skladá z vonkajšej aplikácie bylinných extraktov, ale je nutné zároveň užívať aj prírodné prípravky vnútorne, a to také, ktoré majú prirodzené antivirotické pôsobenie. Najčastejšie to je Dračia krv alebo niektoré liečivé huby. 

Ak zabudneme na vnútorné užívanie niektorého z prípravkov, tak býva liečba zdĺhavá a nie vždy úspešná. Dôležitá je trpezlivosť a každodenná starostlivosť. Na postihnuté miesto je nutné každý deň, ideálny na noc, aplikovať bylinný extrakt a nechať ho zaschnúť. Keďže sa jedná o prírodný produkt, tak ten nedráždi kožu a nespôsobuje nepríjemné pálenie a poškodzovanie pokožky. 

Prevencia je dôležitá

Najúčinnejším opatrením je dodržiavanie základných hygienických zásad. Nie je vhodné zdieľať osušky, šaty či umývacie huby. Pokiaľ to je možné, vyvarujte sa požičiavaniu vybavenia, akým sú helmy, rukavice či iné veci, ktoré prídu do priameho kontaktu s pokožkou. Opatrný by človek mal byť aj v prípade, keď sa u neho molusky prejavia. Konkrétne by mal totiž robiť všetko pre to, aby neinfikoval ľudí v jeho okolí. Rozhodne by teda s nikým nemal zdieľať neumývané predmety a pokiaľ sa u neho výrastky nachádzajú v oblasti genitálií, je na mieste aj sexuálna zdržanlivosť. 

Môj tip pri Moluskach:

deti do 5-tich rokov zvonka Bradavicové mazanie, vnútorne Serafínkov detský sirup 

deti od 5-tich rokov zvonka Bradavicové mazanie, vnútorne IMUNOfungin BIO 

dospelí zvonka Bradavicové mazanie, vnútorne Dračia krv

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?