Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Lymfatický systém v letných mesiacoch

Lymfatický systém v letných mesiacoch

18. január 2023

Problémy s opuchmi, zlým prekrvením, celulitídou či pocitom vnútorného tlaku najmä v končatinách trápi celý rad osôb. V lete by sme týmto ťažkostiam a prípadne celému lymfatickému systému mali venovať špeciálnu starostlivosť. 

Lymfatický systém je v našom tele prepojený so systémom cievnym. Na rozdiel od neho nemá pumpu vo forme srdca. Lymfa v lymfatických cestách je poháňaná najmä zmršťovaním svalov, teda pohybom. Lymfatický systém reaguje nielen na pohyb, ale aj na stravu, nápoje, lieky aj psychiku. Poďme to teda preskúmať bližšie. 

Strava a lymfatický systém

Strava v lete je vhodná surovejšia a ľahšia. Jedzte potraviny pomáhajúce odvodniť ako sú melóny, grepy, citrusy. Leto je jediné obdobie, kedy vám lymfa odpustí ovocie, ktoré ochladzuje, čo sú všetky citrusy. Zaraďujeme 1-2 dni v týždni keď pijeme iba zeleninové šťavy. Jedzte veľa teplej kaše z amarantu, slzovky, pohánky, pšeno na raňajky, obed či večeru. Neobmedzene, pokojne každý deň. 

Čo by sme mali vylúčiť?

Najmä mliečne výrobky a pridaný cukor.

Zmrzliny nahraďte ovocnými bez pridaného cukru

Nepite kávu! 

Obmedzte banány, lepok, pečivo a zemiaky 

V lete chce telo tiež odpočívať a netráviť ťažké mäsá, cestoviny a omáčky 

Lymfa chce ľahkosť a odpočinok tak ako my. Vhodné je tiež piť po celý deň teplú či stolnú vodu s plátkami citróna či mäty. 

Nápoje a lymfatický systém

V letnom období máme tendenciu telo ochladzovať a dopriať mu od prehnanej klimatizácie v obchodoch a kanceláriách po chladené nápoje plné ľadu. Ani jeden extrém nie je prirodzený nášmu vnútornému prostrediu. 

Ženy, ktoré trpia na opuchy a zavodnenie majú často chladné tkanivá, studené končatiny a tým vnútorný chlad. Často sa sťažujú na studené nedokrvené končatiny. Preto ich telo potrebuje vnútorne, a to aj v lete ohrievať. 

Tak ako to robia východné kultúry, ktorí aj v parných dňoch stále popíjajú horúci zelený či čierny čaj a nikdy ich neuvidíte piť ľadový nápoj s ľadom. Dlhé tisícročia vie, že je nevhodný. 

Preto aj v lete viac pite prevažne teplú či vlažnú vodu alebo bylinné čaje. Vhodný je aj čaj zelený, čierny alebo rooibos

Pohyb a lymfatický systém

Lymfu si zaťažujeme a zakysľujeme nadmernou fyzickou záťažou, nadmerným športovaním. Pravdou ale je, že tu platí zlaté pravidlo „všetkého s mierou“. Nadmernou záťažou svalov sa totiž vylieva do tkanív kyselina mliečna a močová. Tkanivá a lymfa sa okysľujú, tuhnú a ochladzujú, preto je dobré organizmus stále vnútorne ohrievať, a to ako teplými tekutinami, tak stravou. 

Kyslé prostredie je živnou pôdou pre tvorbu a usadzovanie toxínov, všetkého odpadu a chémie. To na seba nabaľuje tuky, vodu, hlieny, odpady, toxíny, chémia a plesne zo stravy. Výsledkom je nielen celulitída, ale aj opuchy, obezita a odulosť. 

Akýkoľvek aeróbny pohyb, fitness, posilňovanie, behanie, rotopéd, bicykel, dlhé túry či prechádzky nie sú v teplom lete vhodné. Platí tu pravidlo „robiť to, čo môjmu telu robí dobre a po čom sa cíti dobre“. 

Vždy buďte sami k sebe úprimní a odpovedzte si, či po športe, ktorý robíte sa cítite nielen psychicky ale aj fyzicky dobre. Ste po prechádzke, cvičení krásne spľasnuté, štíhlejšie, ľahšie? Pokiaľ áno, tak potom je to v poriadku. Pre lymfatický systém v lete je vhodné naťahovanie, joga, ľahká chôdza a najmä plávanie. Slané more je najlepší odkysľujúci kúpeľ a masáž morskými vlnami urobí dobre každému. 

Aj sladké vody našej zemepisnej šírky nám poskytnú skvelý kúpeľ, a to najmä vody prírodné, ktoré obsahujú prirodzenú rašelinu a slatinu. Niekde jej je viac, inde menej, ale aj tak nás prirodzene odkyslí a pri plávaní rozprúdi lymfatický systém. 

Viete, že... Tužobník brestový, nádherná bylina s bielym kvetenstvom podobným orgovánu, vie odstrániť soli z tela a z lymfatického systému, a tým pôsobí skvele okrem iného proti obťažujúcej celulitíde?

Špeciálna bylinná kúra na cievny a lymfatický systém, opuchy.
Žily, lymfa - anjelská kúra
30,04€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?