Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Jún - sústreďte sa na trávenie

Jún - sústreďte sa na trávenie

01. január 2022

V júni nám podľa pravidiel čínskeho pentagramu vládne prvok oheň, s ktorým je spojený veľmi dôležitý orgán nášho tela, a to tenké črevo. Je významnou časťou tráviacej sústavy, ale má vplyv aj na imunitu. Poradíme vám, ako podporiť jeho funkciu.

Tenké črevo a trávenie

Tenké črevo riadi príjem a premenu potravy na vyživujúcu energiu a vylučuje odpadové látky. Prispieva ku všetkým aspektom trávenia, vrátane príjmu a ďalšieho pohybu potravy. Vyrába enzýmy, ktoré spoločne s enzýmami spankreasu a žlčníka štiepia potravu na menšie zložky. V tenkom čreve sa štiepia bielkoviny na aminokyseliny, uhľohydráty na jednoduché cukry a tuky na menšie jednotky. Kvalita našej krvi závisí od našej výživy a fungovania tenkého čreva. Tenké črevo prijíma z potravy výživné látky a okrem iného aj železo. Pri nízkej hladine železa klesá schopnosť krvi transportovať kyslík do všetkých buniek tela.

 

Tenké črevo a imunita

Tenké črevo veľmi úzko súvisí s imunitným systémom. Jeho vnútorná stena je pokrytá klkmi, ktoré sa chovajú ako filter. Bránia tomu, aby telo prijímalo jedovaté látky, ale tvoria sa tu bunky imunity. Menšie čiastočky potravy putujú potom cez žilový systém stenou čreva k pečeni. Tam sa získané látky ďalej spracujú. Ak je tenké črevo preplnené jedmi, môže to narušiť rýchlosť a účinnosť trávenia. Má to však priamy vplyv na imunitný systém. Porucha tohto cyklu vytvára chronické poruchy imunity a alergie.

 

Alergia ako problém tenkého čreva

Alergia je vlastne neadekvátna reakcia nášho imunitného systému. Aby mohla vzniknúť alergická reakcia, musí sa imunitný systém s cudzorodou časticou najprv zoznámiť a rozhodnúť o jej škodlivosti. Pokiaľ imunitný systém reaguje neadekvátne, vyhodnotí napr. že perie alebo peľ je pre organizmus nebezpečná látka a začne obranne reagovať. Na tejto reakcii sa podieľajú imunitné bunky, najmä T-lymfocyty a B-lymfocyty.

 

Ako ovplyvniť kvalitu tenkého čreva a následne imunity a trávenia?

• Obmedzte príjem cukru a výrobkov z neho

 • Obmedzte príjem bieleho a sladkého pečiva

 • Znížte príjem lepku

 • Mliečne výrobky jedzte iba zasyknuté a skúste ich viac nahradiť výrobkami z kozieho alebo ovčieho mlieka

 • Obmedzte príjem konzervačných solí, ktoré sú najmä v údeninách, tavených syroch, paštétach

 • Neužívajte zbytočne lieky na bolesť alebo antibiotiká

 Jedzte v pokoji, stravu riadne rozhryzte

 

Tenké črevo a byliny

Na funkciu tenkého čreva dobre pôsobí okrem iného nátržník, benedikt, lopúch, puškvorec, púpava. Z húb je to najmä Čaga sibírska.

Pre správnu črevnú mikroflóru existuje v tenkom čreve látka zvaná Butyrát. Butyrát je soľ kyseliny maslovej, ktorá by mala byť v našich črevách obsiahnutá prirodzene vďaka prospešným črevným baktériám. Tých je však u väčšiny populácie nedostatok, a tak vo dobrej butyráte dodávať cestou prírodných prípravkov.

 Butyrát podporuje tesné spojenie črevného epitelu, a tým pomáha zaisťovať bariérovú funkciu čreva v obrane pred patogénmi a taktiež napomáha pri jeho vstrebávacích funkciách. Butyrát eliminuje tzv. syndróm zvýšenej priepustnosti čriev, za ktorým stojí rad ochorení.

Butyrát je vo výrobku Multiserafin s vit.D.

 

Rada na záver

Choďte na prechádzku do prírody, na lúku, a odtrhnite si pár lístkov púpavy a kvetov sedmokrásky a zjedzte ich. Tieto úžasné byliny vám okamžite znížia zbytočné prekyslenie vo vašom tráviacom trakte, podporia činnosť tenkého čreva a imunity. Nezabudnite sa smiať! Smiech je emócia, ktorá lieči, a to nielen tenké črevo.

Z anjelských kúr Vám odporúčame kúru na Trávenie.

Špeciálna bylinná kúra na odkyslenie organizmu, trávenie, nafukovanie.
Trávenie - Prekyslenie - anjelská kúra
22,11€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?