Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Hučanie, pískanie v ušiach. Dôvody a prírodná liečba.

Hučanie, pískanie v ušiach. Dôvody a prírodná liečba.

05. január 2020

Hučanie, pískanie, šumenie či praskanie v ušiach, odborne zvané tinnitus trápi veľkú časť populácie. Ide o veľmi nepríjemný stav, ktorý môže v konečnom dôsledku viesť až k psychickým problémom. 

Zistenie príčiny a liečba tinnitu sú veľmi zložité a často sa stáva, že nastavená liečba nebýva efektívna. Aké sú možné príčiny?

Zúženie ciev

Zužovanie ciev znemožňuje prekrvovanie oblasti sluchového aparátu. Cievy sa môžu zužovať vplyvom rôznych cievnych ochorení, ale aj vplyvom kolísavého alebo vysokého krvného tlaku. 

Odporúčame tinktúru Gotu kola a bylinný čaj Reštart s kapsulami Camu camu.

Blokáda chrbtice

Ďalšou príčinou býva chronické zablokovanie krčnej chrbtice a oblasti trapézov a ramien. K tomuto zablokovaniu najčastejšie dochádza vplyvom jednostranného pohybového zaťaženia. Typickým príkladom je práca pri počítači.

Na blokády krčnej chrbtice má vplyv aj stres. Ak máme strach, obavy, tak podvedome dvíhame ramená a zasúvame hlavu medzi ne. Tým dochádza k neprirodzenému postaveniu najmä 7. krčného stavca a k blokádam prekrvenia krčnej chrbtice. Riešením veľmi účinným býva dobrá, kvalitná masáž a taktiež aplikácia tekutého horčíka na oblasť krčnej chrbtice a trapézov. 

Chronická nádcha

Chronická nádcha a chronický zápal vedľajších čelných a nosných dutín sú jednou z najčastejších príčin tinnitu. 

Chronický zápal dutín je ochorenie, ktoré sa vyskytuje celoročne, pretože súvisí nielen s klasickým nachladnutím, ale aj s rôznymi druhmi alergií. V dobe širokého používania klimatizácií v aute, na pracovisku aj doma, trpí chronickou formou tohto ochorenia čoraz viac osôb. 

Zápal dutín býva častým vedľajším prejavom chronickej celoročnej alergickej nádchy. Ľudia sa často sťažujú na tzv. zadnú stekajúcu nádchu. 

Prejavy zápalu dutín sú:

-bolesť v oblasti čela 

-časté migrény 

-bolesť za očami 

-dlhodobý opuch pod očami 

-niekedy zápal trojklanného nervu 

-časté zápaly uší -zmeny sluchu

Na chronický zápal dutín odporúčame anjelskú kúru Čelné dutiny.

Čo sa deje v tele?

Narušená sliznica v oblasti nosa a dutín funguje ako otvorená brána pre rôzne typy baktérií. Bakteriálna infekcia potom spôsobí zhoršenie celkových ťažkostí. Bakteriálna infekcia sa potom môže postupne dostať až do Eustachovej trubice v uchu a spôsobiť tam chronický zápal. 

Zápal sa časom začne prejavovať ako hučanie alebo pískanie v ušiach. Medicínska diagnostika tohto typu ochorenia je veľmi zložitá. Darí sa ho diagnostikovať väčšinou vo fáze silného akútneho zápalu, pokiaľ však zápal prejde do chronickej fázy, tak je diagnostika už veľmi obtiažna. 

Často ani pacient nemá pocit, že by mohlo ísť o tento typ problému, pretože väčšinou nemá klasickú nádchu. Sekrét bohužiaľ zostáva v čelných dutinách a celkový problém zhoršuje. 

Čo s tým?

Veľmi účinnú a rýchlu pomoc predstavujú inhalácie. Môžeme zvoliť rôzne prírodné vonné silice, klasickú Vincentku alebo túto overenú inhaláciu: 

2 litre vody 

3 hrsti sušeného kvetu bazy čiernej 

2 kávové lyžičky mletej rasce 

3 strúčiky natlačeného cesnaku 

Všetko jednu minútu povaríme a potom inhalujeme klasickým spôsobom s použitím uteráka či inej prikrývky cez hlavu. Pary vdychujeme nosom, aby sa do najviac dostali do dutín. 

Po ukončení inhalácie už nechodíme von a zostávame v kľude v teple domova. Existujú aj byliny, ktoré uľavia od bolesti, bakteriálneho zápalu a následne tým od tinnitu. 

Zaujímavý tip

Pokiaľ trpíte hučaním či pískaním v ušiach dlhšiu dobu, tak je váš mozog na tento zvuk zvyknutý, prijíma ho ako situáciu telu vlastnú. Skúste ho „preučiť“ na iný typ zvuku. Ak ste v pokoji, najčastejšie pred zaspaním a počujete pískanie, hučanie v ušiach, tak si pustite do slúchadiel potichu nejakú skladbu vážnej hudby. Takú, ktorá vám pomôže v pokoji zaspať. Váš mozog postupne prestane vnímať hučanie v ušiach.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?