Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Fazuľa a hormón šťastia

Fazuľa a hormón šťastia

14. november 2022

V priebehu posledných desaťročí sme žili vcelku pohodový život viac menej v hojnosti. Neboli sme toľko vystavovania prekážkam a skúškam ako predchádzajúce generácie. To v nás znížilo ostražitosť a schopnosť sa prirodzene adaptovať na zhoršené životné podmienky.

Adaptácia je veľmi dôležitá vlastnosť organizmu zaisťujúca jeho prežitie v čase. Pokiaľ ľudské telo adaptáciu nezvláda môže to spôsobovať zlyhávanie imunitného systému, vznik autoimunitných chorôb kĺbov, štítnej žľazy či čriev.

Ľudia tiež trpia únavou, nespavosťou, rôznymi typmi novotvarov v tele a taktiež rôznymi formami tráviacich ťažkostí. To všetko je následok neschopnosti prirodzenej adaptácie na zmenené životné podmienky a z toho vychádzajúci veľký stres, ktorý blokuje prirodzené fungovanie nášho tela a najmä imunitného systému.

 

Čo s tým?

V prvom rade si treba uvedomiť, že naozaj žijeme v iných časoch a túto skutočnosť prijať. Následne potom pravidelne robiť opatrenia, ktoré mi pomôžu k lepšej adaptácii na nové podmienky.

 

1. Pozrite sa na ľudí okolo seba a zamyslite sa nad tým, kto z nich svojou prítomnosťou vás „nabíja“ a kto naopak vám vašu energiu uberá. Skúste eliminovať stretávanie a konverzáciu s nimi. Obklopujte sa len osobami, ktoré nemajú tendenciu na všetko nadávať, vyhľadávať iba problémy a komplikácie. Je možné, že o väčšinu „priateľov“ prídete, ale umožníte tak vstup do vášho priestoru tým novým, pozitívnym

 

2. Rovnakým drobnohľadom sa pozrite na seba, na svoje myšlienky a slová. Sú pozitívne, nabíjajúce? Alebo vaše slová obsahujú prevažne negatívne veci? Pozorujte to a vedome meňte. Pokiaľ sa pristihnete, ako rozoberáte negatívne veci vedome svoj tok myšlienok a slov zmeňte. Tak si postupne vo svojom mozgu vybudujete iný návyk. Návyk na pekné pozitívne myslenie a reč.

 

3. Pozorujte, čo jete. Jedlo je palivo, energia, na ktorú naše telo funguje. Alkohol, cukry, konzervačné soli, dochucovacie soli, nadmiera kravského mlieka, nadmiera lepku. To všetko oslabuje naše telo, črevá, imunitu a psychiku. Cielene zaraďujte do svojho jedálnička čo najviac čerstvej zeleniny.

 

4. Hýbte sa! Pohyb je zdrojom dobrej nálady, pretože podnecuje prirodzenú tvorbu „hormónov dobrej nálady“. Nemusíte vydávať žiadne heroické športové výkony. Stačí prirodzená chôdza. Skúste sa denne prejsť v parku alebo v lese. Viete, že existuje pojem „lesná medicína“? Je to medicínsky odbor, ktorý je v Japonsku veľmi uznávaný a praktizovaný. V rámci tohto odboru sú vedecky dokázané pozitívne účinky stromov a celého lesa na náš imunitný systém a psychiku.

 

5. Nesledujte správy v televízii, novinách či na internete. Hovoríme tomu „odpojiť sa od metrixu“. Toto odpojenie je veľmi oslobodzujúce. Prvé dni sú ťažké, pretože už väčšina z nás má návyk na to sledovať telefón a v ňom rôzne stránky a sociálne siete. Môžete zažívať aj niečo podobné ako sú abstinenčné príznaky pri odkývaní na alkohol či omamné látky. Avšak po niekoľkých dňoch môžete pozorovať veľkú úľavu a upokojenie.

 

6. Čítajte knihy! Nájdite si pozitívnu, motivujúcu literatúru a jednoducho čítajte. A pokiaľ to bude literatúra s návodmi ako pracovať so sebou a so svojou psychikou, tak je dôležité tieto návody si prečítať, ale aj skúšať, praktizovať.

 

7. Naučte sa jednoduché techniky práce so svojou mysľou a podvedomím. Čím sú jednoduchšie, tým sú účinnejšie. Skúste napríklad niektoré z youtube kanála.

 

8. Využívajte dary prírody! Farmaceutický priemysel nám ponúka celý rad tabletiek na lepšiu a ešte lepšiu náladu. V prvej fáze nám naozaj môžu významne uľaviť a sú situácie, kedy ich treba využiť. Dlhodobé užívanie týchto farmak však vedie k rozvoju ďalších vedľajších chorôb a neprináša riešenie pôvodného problému. Príroda poskytuje celý rad prírodných látok, ktoré nám vedia významne pomôcť pri veľkom psychickom zaťažení.

 

Fazuľa a "hormón šťastia"

Mucuna pruriens – hovorí sa jej tiež zamatová fazuľa. Je to popínavá liana, ktorej plodom sú struky zabalené do jemných chĺpkov. Plody sa pre svoj veľký obsah liečivých látok používajú v tradičných medicínach už celé stáročia.

Významnou látkou je najmä l-dopa, čo je prírodná látka podporujúca prirodzenú tvorbu dopamínu v našom tele. Dopamín je hormón, ktorý má významný vplyv na našu psychiku, na pocit šťastia a radosti. Dopamín nám umožňuje prežívať pocity uspokojenia, potešenia, umožňuje nám sa dobre učiť a pohybovať sa. Dopamín okrem iného harmonizuje hladinu prolaktínu v krvi, harmonizuje aj ostatné pohlavné hormóny u žien aj u mužov. L-dopa významne znižuje prejavy choroby u pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Dostatočné množstvo sérotonínu a dopamínu v obehovom ústrojenstve nám pomáha stabilizovať nervový systém, čo prináša posilnenie dobrej nálady, sebavedomie, efekt uspokojenia, prekonanie fóbií a zvýšenie odvahy a adaptability.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?