Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Dna a kyselina močová

Dna a kyselina močová

18. január 2022

Dna bývala považovaná za chorobu kráľov a šľachty. Vzhľadom na veľký nárast pacientov s vysokou hladinou kyseliny močovej v krvi a s ochorením dna možno povedať, že napriek všetkým peripetiám sa máme veľmi dobre. Jednoducho si žijeme ako králi… 

Prejavy

Pri ochorení dnou ide o ukladanie či kryštalizáciu kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch. Kryštáliky kyseliny močovej v kĺboch ​​ pripomínajú dlhé ihlice a vyvolávajú poranenia sprevádzané akútnym zápalom. Známkami zápalu sú opuch, začervenanie, zvýšenie teploty, bolestivosť. Najčastejšie dochádza k prudkému zápalu kĺbu pri palci nohy, a to prevažne v noci, počas spánku. Bolesť v kĺbe býva často popisovaná ako najväčšia bolesť, akú je človek schopný zažiť. Dna je typicky sprevádzaná vysokou hladinou kyseliny močovej v krvi, ale aj v moči. Zvýšená hladina kyseliny močovej môže byť spojená s mnohými chorobami. 

Príčiny

Napriek tomu, že nepoznáme všetky faktory ovplyvňujúce kryštalizáciu kyseliny močovej, vieme, že sa na tom z veľkej časti podieľa fenomén chronického prekyslenia organizmu. Ďalšou príčinou môže byť aj dlhodobý chronický stres, ktorý silne oslabuje funkcie obličiek, a tým aj vylučovanie kyseliny močovej z tela. Syndróm zvýšenej priepustnosti čriev sa na tejto chorobe čiastočne tiež podieľa. Za hlavnú príčinu dny je považovaná nevhodná životospráva, predovšetkým nadmerná konzumácia mäsa, údenín, alkoholu, a to hlavne piva.

Dnu môžu tiež vyvolať niektoré lieky na vysoký tlak a opuchy. Dna postihuje častejšie mužov ako ženy. Zvýšená hladina kyseliny močovej môže poškodzovať obličky, ale je dôležité si uvedomiť, že oslabenie obličiek môže viesť k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej, pretože tá je obličkami vylučovaná. 

Čo s tým?

Klasická liečba rieši toto ochorenie primárne liekmi na zníženie koncentrácie kyseliny močovej v krvi. Aj tieto lieky majú svoje vedľajšie účinky, a to najmä na funkcie obličiek. Niekedy ale nemáme na výber a pri veľkých bolestiach aspoň zo začiatku liečby je nutné na túto alternatívu pristúpiť. Ruka v ruke s tým však musí ísť úprava životného štýlu, teda najmä stravy. 

Škodlivé potraviny –potraviny s vysokým obsahom purínov – mäso, vnútornosti, sardinky, údeniny, syry, čokoláda, kakaový prášok, strukoviny, alkohol, tavené syry, bujóny a iné dochucovacie soli, slané chipsy a všeobecne obmedziť solenie. 

Podporujúce potraviny – surová zelenina a ovocie, zeleninové a ovocné šťavy riedené vodou, celozrnná ryža, pšeno, pohánka, slzovka, kukurica. Zelenina je samozrejme vhodná aj po tepelnej úprave, ale v akútnom stave viac uľaví surová zelenina a zeleninové šťavy. Jednoducho všetky potraviny, ktoré pôsobia v organizme zásadito. V tomto prípade je to najmä koreňová zelenina ako je zeler, mrkva a petržlen. 

Veľmi dôležitý je pitný režim. Nezabudnime, že kyselina močová sa vyplavuje cez obličky. V prípade dnového záchvatu je vhodné vypiť minimálne dva litre bylinného čaju podporujúceho vylučovanie kyseliny močovej a k tomu filtrovanú vodu, ideálne ochutenú citrónom. Pokiaľ sa teda bavíme o kyseline močovej a ochorení dna, tak tu viac ako u iných chorôb platí, že správny životný štýl nám môže zaistiť, že toto bolestivé ochorenie naše telo nepostihne. 

Môj tip pri vysokej hladine kyseliny močovej: Pite čaj Rednavit, na to užívajte tinktúru z púčikov Túžobník a kapsuly Cordyceps

Viac o Tužobníku sa dočítate tu

Viac o Cordycepse sa dočítate tu.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?