Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Deti a bylinky

Deti a bylinky

28. január 2022

Môžu deti bylinky a bylinkové čaje? Neublížia im? Od akého veku ich môžu a v akom množstve?

Poďme sa na tieto otázky pozrieť bližšie.

Bylinky a tradičná bylinná liečba je stará ako ľudstvo samo. Byliny a liečivé huby s nami boli vždy a vždy nám pomáhali. V skorších dobách neexistovali rôzne malinovky, džúsy či rôzne ochutené nápoje pre deti. Deti od útleho veku pili len materské mlieko, vodu alebo bylinkové čaje.

Bylinkové čaje pomáhali pri rôznych chorobách, ale pili sa aj ako bežné pitie, ktoré deťom chutilo. Veď dobre urobený čaj z kvetov lipy je sladký ako med. A pokiaľ do neho vložíme kúsok čerstvej maliny alebo jahody, tak potom je to dobrota!

Môžu deti bylinkové čaje?

Odpoveď je áno. Deti môžu piť bylinky, dôležité je však rozlišovať aké druhy liečiviek v čajoch sú.

Pre deti rozhodne nie sú vhodné byliny, ktoré sú silne aromatické ako je napríklad rozmarín, ďalej byliny so stimulačným účinkom, rôzne adaptogény či byliny ovplyvňujúce hormonálnu sústavu.

 Sú to napríklad eleuterokok, žen-šeň, klanopraška, maca, jarabina vtáčia, pagaštan, komonica, ihlica a pod.

Pre deti sú vhodné jemné bylinky ako sú materina dúška, lipa, šípka, divozel, medovka, nechtík, fenikel, aníz, jahoda, kvet bazy čiernej, sladké drievko, repík, rakytník, ibiš, púpava, sedmokráska ...

Bylinkové čaje pre deti sa robia slabšie ako pre dospelých, obvykle zarovnaná kávová lyžička sa zaleje 150 ml horúcej vody a nechá sa 5-10 minút odstáť. Následne sa scedí. U veľmi malých detí, teda detí mladších ako 6 mesiacov stačí byliny lúhovať len 2-3 minúty.

Neublížia deťom bylinkové čaje?

Odpoveď na druhú otázku je nie, za predpokladu, že bylinky budú správne vybrané a podávané. Pokiaľ si nie ste istí typom bylinky, ktorú chcete použiť, tak sa spýtajte skôr bylinkára ako lekára. Lekár nemal v škole odbor fytoterapia a len výnimoční lekári sa o tento odbor intenzívne zaujímajú.

Najlepšie riešenie je použiť priamo hotový detský bylinkový čaj, ktorý sa dá zakúpiť v predajniach špecializovaných na bylinky.

V súvislosti so strachom z bylín si treba pripomenúť koľko chémie, či už vedome, či nevedome svojmu dieťaťu od jeho prvých dní do tela vpravujeme. Môžu to byť rôzne vakcíny, lieky, najmä antibiotiká, ktoré sa deťom často podávajú bez závažného dôvodu, lieky na bolesť, horúčku ... všetko samozrejme veľmi dobre marketingovo odôvodnené farmaceutickými firmami.

Často by pri nádche a kašli stačilo dať len bylinkový sirup alebo čaj, dieťa pohladiť a nechať ho s láskou odpočinúť v jeho postieľke. Poskytnúť mu pocit pokoja a bezpečia. Detské choroby totiž väčšinou majú silný psychický dôvod.

A skúsme sa pozrieť na stravu, ktorú deťom od útleho veku dávame. Aj tu môžeme polemizovať, či sú viac nebezpečné bylinky alebo cukry, farbivá a dochucovadlá v jedle. Nebojte sa bylín, ony vám neublížia, sú tu pre vás!

Od akého veku deti môžu užívať bylinky?

Od narodenia. Avšak pár týždňov po narodení väčšinou nie je dôvod im bylinkové čaje podávať. Dôvodom môžu byť napríklad veľké horúčavy, kedy dieťa, ktoré nie je prirodzene dojčené a je len na umelej strave potrebuje dodať trošku tekutiny, aby nebolo dehydrované. Tam potom má svoje opodstatnenie podať po mocca lyžičkách slabý vlažný feniklový alebo anízový čaj. Ten pomáha aj na tzv. „detské prdíky“.

Bežne sa deťom bylinkové čaje začínajú podávať zhruba od 3 mesiacov ich veku. Môžu dopĺňať tekutiny alebo aj riešiť nejaké malé detské trápenia. Vždy však platí to, čo uvádzame vyššie o druhu a množstve bylín.

Zaujímavým tipom pre všetky mamičky môže byť odporúčanie, aby dojčiaca matka pila detské bylinné čaje. Platí to najmä pre matky, ktoré dojčia maličké deti do jedného roka. Bylinky a účinné látky z nich prirodzene prechádzajú do materského mlieka a následne aj do organizmu dieťaťa, a tým mu môžu pomôcť.

Nebojte sa bylín a prírodných produktov. Rozhodne vám ani vašim deťom neublížia. Učte sa spoločne s deťmi spoznávať krásy prírody, ochutnávať bylinky. Je to učenie hrou a zároveň skvelá zábava. Tak smelo do toho!

Špeciálna bylinná kúra na opakované virózy, nádchu, kašeľ, hlieny, oslabenú imunitu.
Imunita detí - anjelská kúra
16,74€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?