Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Deti a bruško

Deti a bruško

29. január 2022

Asi nie je rodič, ktorý by nezažil trápenie s detským bruškom. Bolesti bruška máme spojené hneď s prvými mesiacmi života bábätiek, ale aj neskôr je bolestivé bruško častou ťažkosťou, s ktorou sa rodičia môžu stretnúť. A príčin môže byť celý rad – od tých banálnych po veľmi závažné.

 Dojčenské koliky u tých najmenších

Bolesti bruška riešia rodičia už u tých najmenších detí. Bábätko plače, prepína sa a krúti, tlačí až sčervená v tvári. V prvých troch mesiacoch života je to bežné. U dojčiat je príčinou hlavne nedostatočne vyvinutá tráviaca sústava, dieťatko si na stravu ešte len zvyká a preto ho môžu trápiť plynatosť a koliky. Vplyv má aj mamičkino stravovanie. Preto by sa dojčiace mamičky mali vyvarovať nadúvajúcich potravín a naopak zaradiť do svojho jedálnička prirodzené probiotiká, podporujúce zdravú črevnú mikroflóru. Vplyv môže mať aj prehĺtanie vzduchu pri dojčení či pití z fľaštičky. V tom prípade je potrebné upraviť techniku ​​dojčenia, prípadne u fľašky skontrolovať, či nie je otvor príliš veľký. V 3. až 4. mesiaci obvykle tieto bolesti bruška ustúpia.

Bolesti bruška u detí – celý rad príčin

Aj potom, čo odznejú koliky ale môže deti bolieť bruško. Bolesť môže byť sprevádzaná zápchou či naopak hnačkou. A príčin môže byť niekoľko:

Strava, infekčná choroba alebo psychika

Nastať môžu pri zmene v jedálničku, napríklad pri prechode z materského mlieka na umelú výživu či pri zavádzaní príkrmov. U starších detí môže byť bolesť zase spôsobená napríklad nevhodnou stravou či neznášanlivosťou niektorých potravín (napríklad alergiou na lepok alebo kravské mlieko). A bruško môže bolieť aj pri zápche. Tá sa u detí vyskytuje najčastejšie pri nedostatočnom príjme tekutín. Môže ísť aj o nestrávené jedlo, ktoré sa hromadí v hrubom čreve. Tam sa z neho odvádza voda, stolica sa zahusťuje a je ťažšie ju vylúčiť. Obvykle je príčinou nesprávny jedálniček, napríklad veľa sladkostí či svetlého pečiva. V tomto prípade pomôže ako prevencia dostatok vlákniny, teda zaradenie ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov do stravy. Tiež sú vhodné prirodzené probiotiká. Pri stolovaní u detí je dôležité dbať na to, aby dieťa jedlo v kľude pri stole a potravu poriadne rozhrýzlo.

Infekčná choroba

Bolesť bruška je ale aj častým znakom začiatku infekčnej choroby, napríklad angíny či viróz. Môže sa objaviť aj hnačka. Tá, pokiaľ nie je príliš častá ani silná, predstavuje prirodzené samočistenie organizmu. Pomôže, keď bude dieťa mať bruško v teple a zvýši príjem tekutín.

Psychika

Príčinou môže byť aj psychika - tu sa bolesť bruška objavuje ako prejav detskej neurózy. Môže ísť o strach z niečoho, nepríjemnú situáciu alebo keď potrebujú viac pozornosti. Tu je hlavné byť dieťaťu oporou, situáciu s ním v pokoji rozobrať, vysvetliť a upokojiť ho.

Parazity a slepé črevo

Ďalšou príčinou môže byť výskyt parazitov, najčastejšie mrličiek. Menej častý, ale veľmi nebezpečný je zápal červovitého prívesku slepého čreva.

Kedy vyhľadať lekára

Nech už je príčina akákoľvek, bolesť bruška u detí rozhodne nemožno brať na ľahkú váhu. Najmä ak bolesť sprevádzajú aj horúčky, zvracanie, bolesti v chrbte či pri močení alebo napríklad sťažené dýchanie, alebo ak bolesť trvá viac ako dva dni. Vtedy treba navštíviť s dieťaťom lekára. Rovnako, ak bolesti nemajú jasnú príčinu. Pokiaľ dieťa bolí pravá strana v oblasti podbruška, je potrebné lekára vyhľadať ihneď.

Niekoľko tipov, ako deťom (nielen) pri dojčenských kolikách uľaviť:

  • nechať dieťatko po dojčení/kŕmení odgrgnúť
  • polohovanie a cvičenie – nožičky dieťaťa jemne pokrčiť kolienkami k brušku a zase ich uvoľniť, čo podporuje pohyb čriev a uľahčuje odchádzanie plynov
  • upokojenie – pochovať a upokojiť dieťatko, pohupovať a odviesť jeho myšlienky od bolesti
  • masírovanie – pohyb čriev podporí aj jemná masáž bruška detským olejčekom, niekoľkými prstami jemne prechádzajte po brušku v smere hodinových ručičiek
  • teplo – na bruško je možné položiť aj teplý obklad (napríklad plienku nahriať na radiátori alebo žehličkou, existujú aj nahrievacie vankúšiky pre bábätká), teplota však musí byť bábätku príjemná a treba ju najskôr opatrne vyskúšať na svojej koži, účinný je aj teplý kúpeľ
  • detský čaj s feniklom – podávať bábätku alebo (hlavne u tých najmenších) dojčiacej mamičke
  • výnimočne možno použiť aj rektálnu rúrku
  • správna technika dojčenia či výber fľašky s menším otvorom
  • vyskúšať možno aj kvapky (ale aj u tých prírodných odporúčame používať až od jedného mesiaca po narodení)
  • čaj Bruško Serafin
Zdieľať
Markéta Gossová | Serafin byliny

Markéta Gossová

autorka
Markéta sa venuje predovšetkým vývoji nových produktov Serafin a s tým súvisiace témy. Avšak si tiež rada odpočinie u kreatívnych činnostiach, ako je trebárs písanie článkov. To ju vždy obohatí, dozvie sa pri nich niečo nové a dáva jej to priViac o autorovi

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?