Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Črevá a naše emócie

Črevá a naše emócie

24. január 2021

Zažili ste niekedy pocit, že po dobrom jedle ste mali v žalúdku ako v „izbičke“ a celé telo vám zaplavil príjemný pocit uvoľnenia a blaha?

 Stane sa to vo chvíli, keď jete pomaly a vedome, teda nie v zhone a na tanieri máte zodpovedajúce množstvo jedla v skladbe, ktorá robí vášmu telu dobre. A čo je dôležité, jedlo má teplotu tela.

 Potom, pokiaľ váš zažívací trakt nie je preplnený a nenachádza sa v ňom len prepálené tuky a nadmiera cukrov, môžete tento pocit zažiť. Pocit príjemného blaha.

 Prečo je to tak?

Všetko, čo prechádza naším črevom potrebuje na svoje strávenie enzýmy, žlč a ďalšie látky, ktoré štiepia jednotlivé zložky potravy. Čo je potrebné v danej chvíli urobiť, či uvoľniť riadi tzv. enterogénna nervová sústava v črevách alebo v skratke ENS. Môžeme si ju predstaviť ako sieť miliónov nervových buniek v našom čreve.

 Táto rozsiahla nervová sieť je prepojená s tráviacimi orgánmi, ale aj priamo s mozgom. Čo sa týka komunikácie medzi ENS a mozgom, tak sa zistilo, že z celkového objemu vzruchov prebiehajúcich medzi týmito dvoma orgánmi prebiehajú väčšinou signály v smere od čriev k hlave a v malej menšine od hlavy do čriev.

 

Takže to, čo sa deje v črevách ovplyvňuje naše myslenie viac, než ovplyvňuje priamo naše myslenie čreva.

Pohoda a pokoj v črevách sa prejavuje celkovou uvoľnenosťou a spokojnosťou. Typickým príkladom je situácia, keď nám klesne hladina cukru. Agresie, nepatričné ​​poznámky, nervozita. Koľko agresie bolo vypustených z úst po veľkom prejedení sa alebo naopak po príliš dlhom hladovaní? Je isté, že naše pocity a z nich vyvierajúce myšlienky sú ovplyvňované spokojnosťou nášho brucha.

 

Nie všetci obyvatelia čriev sú vítaní nájomníci. Premnožené plesne napríklad vedú k nutkavej chuti na sladké ak trvalej podráždenosti a únave. Škrkavky, pásomnice, hlísty alebo mrle vypúšťajú neurotoxíny, ktoré v CNS spúšťa nepokoj, úzkosť a depresiu. Pokiaľ sa necítime dobre, hrá v tom hlavnú úlohu naše brucho. Pri poklesoch nálad je preto správne sústrediť sa na črevá, pretože tam sa koniec koncov tvorí väčšina hormónu serotonínu, ktorý je zodpovedný za našu dobrú náladu.

 

Čo teda robiť pre spokojné signály z našich čriev?

Ak si prajeme vysťahovať zo svojich čriev všetkých príživníkov a parazitov, jedzme veľa pestrofarebnej zeleniny, čerstvých byliniek a kvasených výrobkov, pime zásadne nesladené nápoje.

 Vyšleme do našich čriev silných pomocníkov – prírodné huby. Tie vedia zatočiť s parazitmi, plesňami i ďalšími nepozvanými hosťami.

 Počúvajte signály svojich čriev. Tieto nám črevá dávajú prostredníctvom rozsiahlej nervovej siete zvanej druhý mozog. Sú to správy neskreslené našimi domnienkami, a pokiaľ je nám z niečoho na nič, mali by sme ísť od toho. Či už je to jedlo, alebo stretnutie.

 Známym je efekt prečistenia mysle ako následok prečistenia čriev. Medzi jogínmi je tento spôsob očisty známy ako šankhaprakšálana. Vyčistenie čriev a mysle sa v tomto prípade dosahuje pitím slanej vody kombinovaným s cvičením.

Nemusíme chodiť až do ďalekej Indie. Črevá môžeme prečistiť aj menej dramatickým spôsobom.

 Zvoľte si vhodný preparát sami alebo nás kontaktujte. Radi vám odporučíme byliny a huby práve pre vás. poradna@serafinbyliny.sk

 Veríme, že sami pocítite skvelý účinok prečistenia tráviaceho traktu na vašu duševnú pohodu a pokoj.

Z výrobkov Serafin odporúčame napr. kapsuly Digestív, tinktúru Rakytník, Multiserafin, Imunofungin alebo Skorocelový sirup.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?