Chlamýdie ako vnútrobunkové parazity

Chlamýdie ako vnútrobunkové parazity

23. január 2021

Chlamýdie, borélia to sú najčastejší zástupcovia baktérií, ktoré vedia žiť v bunkách nášho tela a spôsobovať ťažké ochorenia. Hovorí sa im vnútrobunkové parazity.

 Pod pojmom parazit si väčšinou predstavíme organizmus, ktorý vidíme ako je napríklad pásomnica či rôzne červy. Avšak aj baktérie a niektoré druhy mikroorganizmov sa v našom tele chovajú ako parazity, to znamená,že žijú na úkor svojho hostiteľa. Napadajú bunky nášho tela a spôsobujú veľmi závažné ochorenia. Pozrime sa na ne bližšie.

Chlamýdie

Dali by sa prirovnať k vnútrobunkovým parazitom, pretože napádajú bunky hostiteľa a pretvára ich k svojim potrebám tak, aby boli v tele človeka schopné života a rozmnožovania.

 Chlamýdie šíria v tele infekciu, ktorá spôsobuje širokú škálu trvalých, bolestivých aj inak nepríjemných zdravotných ťažkostí.

 Chlamýdiová infekcia sa v tele hostiteľa šíri tak, že mikroorganizmy vniknú do bunky a pretvoria ju k svojmu prežitiu a množeniu. To trvá tak dlho, kým bunka praskne, a tak sa baktérie šíria ďalej do tela.

 Baktérie často v bunke prebývajú a prejavia sa až, keď je oslabený imunitný systém. Zákernosť infekcie spočíva v zameniteľnosti príznakov s menej závažnými ochoreniami.

 Chlamýdií existuje niekoľko druhov, patogénne pre človeka sú ale iba tri druhy.

 Chlamydia trachomatis

Napadá pohlavné orgány a radí sa medzi pohlavne prenosné choroby. Prenáša sa pohlavným stykom, pri nechránenom styku, ale tiež môže dôjsť k prenosu používaním spoločnej bielizne (uterákov, obliečok a pod.), alebo v miestach spoločne používaných priestorov (sauna, bazén, sprchy, toalety). Vždy je potrebné vlhké a teplé prostredie.

Najčastejšie príznaky:

·       Malý defekt na vonkajších častiach genitálií (pľuzgierik, uzlinka)

·       Svrbenie, výtok a neštandardný zápach

·       Bolestivosť pri pohlavnom styku, je možné aj slabé krvácanie

·       Podráždený močovod

·       Bolesti v podbrušku

Ak infekcia nie je liečená môže dôjsť k vážnejším prejavom, ako infekcia krčka maternice, maternice či vaječníkov. U mužov zápaly prostaty a urogenitálnych ciest u chronického štádia aj zvýšená hodnota PSA.

Je nutné vyšetrenie aj liečba oboch partnerov, môže totiž dôjsť k novému prenosu infekcie

Počas liečby je lepšie sa zdržať pohlavného styku.

 

Chlamydia pneumoniae

Jedna z najčastejších a zároveň najnebezpečnejších infekcií. Je to ochorenie napádajúce respiračné (teda dýchacie) cesty. Prenáša sa tak, ako množstvo iných chorôb kvapôčkovým prenosom (kýchaním, kašľaním a pod.) a je veľmi infekčné!

 Nebezpečná je najmä preto, že sa ťažko rozpoznáva. Väčšinou je ľahko zameniteľná s inými infekciami. Lekári sa často v diagnostike mýlia, pretože má podobné symptómy ako obyčajné prechladnutie, chrípka, angína či zápal priedušiek a iné.

 Vyšetrenie na chlamýdie je finančne nákladné a zdĺhavé, preto sa mnohokrát odkladá do doby, keď štandardná liečba nezaberá. Je však možné, že akútne štádium preliečením nejakými antibiotikami potlačí prvotné príznaky a choroba prechádza v oveľa komplikovanejšie chronické ochorenie. Z hľadiska prenosu infekcie, je nakazený človek neustálou hrozbou pre ostatných.

 Chlamýdia pneumoniae (CPN), je najrozšírenejšou chlamýdiovou nákazou. Každý človek sa s ňou v živote stretne a u väčšiny zostáva v tzv. latentnej forme. Dalo by sa to laicky vyjadriť tak, že spí na nízkych hodnotách a čaká, na vhodný spúšťač, ktorým väčšinou býva zníženie imunity človeka. Potom sa opäť prebúdza k životu, množia sa a pôsobia napadnutému jedincovi značné zdravotné problémy. Záleží teda na individuálnom stave imunitného systému.

Príznaky ochorenia CPN:

·       Škrabanie v krku, kýchanie, úporný a dráždivý kašeľ

·       Zimnice, potenie

·       Bolesti hlavy, slabosť a zvýšená únava

·       Tlak či bolesť v oblasti priedušiek a pľúc

Ak nie je liečba včasná, radikálna alebo správna, môžu sa príznaky zhoršovať až po krutej bolesti a celkovú vyčerpanosť. Je to spôsobené tým, že chlamýdie napádajú bunky zvnútra, a to veľmi často aj imunitné bunky (makrofágy). Človek je oslabený a nemá prakticky žiadnu šancu odolávať šíreniu infekcie. Tá postupne ničí všetky vnútorné orgány, svaly a iné časti tela.

 Diagnostika a konvenčná liečba CPN:

Ak pretrvávajú problémy v respiračnej oblasti, ale aj iné, nariadi lekár vyšetrenie krvi

Po rozpoznaní väčšieho počtu chlamýdií v krvi sa začne liečba antibiotikami.

Vhodné antibiotiká sa musia užívať najmenej tri týždne v dávkach, ktoré určí lekár.

 

Prírodná liečba chlamýdiových infekcií

Bohužiaľ prax ukazuje, že liečba chlamýdií antibiotikami má zmysel iba vo fáze počiatočnej akútnej infekcie. Dlhodobé užívanie antibiotík sa míňa účinkom, práve z povahy baktérií, ktoré prežívajú v bunkách. V tejto chvíli nastupuje prírodná liečba, ktorá dokáže vhodným a účinným spôsobom aktivovať imunitný systém vlastného tela tak, aby si dokázal s parazitujúcimi baktériami postupne poradiť. Liečbu je však nutné užívať minimálne šesť mesiacov.

1. fáza liečby:Po dni sa striedajú čaje Imunita alebo Priedušky alebo Anticandid podľa typu chlamýdií

K tomu sa denne užíva:

u Chlamýdia trachomatis Vilcacora + Femina Natur + Ochranca

u Chlamýdia pneumoniae Pľúca + Agaricus + Ochranca

2. fáza liečby - trvá ďalšie tri mesiace vždy s týždennou pauzou po jednom mesiaci:

Užívanie kapsúl Paravit a Ochranca

Zvoľte si vhodný preparát sami alebo nás kontaktujte. Radi vám odporučíme byliny a huby práve pre vás. poradna@serafinbyliny.sk

Zaujímavosť: podľa posledných prieskumov sa zistilo, že väčšinu chronických ťažkostí s kĺbmi, únavou či neuralgických, ktoré bývajú prisudzované boréliám spôsobujú chronické chlamýdiové infekcie!

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?