Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Bolí vás chrbát?

Bolí vás chrbát?

18. január 2022

Bolesti chrbta predstavujú v dnešnej dobe jedno z najčastejších ochorení, na ktoré sa síce neumiera, ale býva veľmi obťažujúce a limitujúce.

Často potom vedie k návyku na rôzne analgetiká, ktoré následne svojimi vedľajšími účinkami poškodzujú ďalšie dôležité vnútorné orgány, čo má spätne vplyv aj na bolesti chrbta.

Ako vyzerá naša chrbtica?

Chrbát, respektíve chrbtica, je osou nášho tela. Chrbtica sa chová ako funkčný celok, skladá sa zo stavcov, ktoré na seba veľmi šikovne a pružne nasadajú a umožňujú tým rôzny rozsah pohybu.

Najpohyblivejšia časť celého systému je krčná chrbtica. Najmasívnejšie stavce sú v bedrovej chrbtici a slúžia ako "podstavca" celého chrbta Celý tento pomerne stabilný systém je ukotvený v panve, najmä pomocou krížo-bedrových kĺbov čiže SI kĺbov, ktoré nás tiež dovedú pekne potrápiť. Z toho dôvodu kvalitná a správna starostlivosť o pohybový aparát a chrbticu musia primárne vychádzať práve od SI kĺbov a pomaly postupovať nahor.

Jednotlivé stavce sú medzi sebou spojené medzistavcovými kĺbmi, väzmi, šľachami a svalmi. Stavce nasadajú jeden na druhý a medzi telom a oblúkmi vytvárajú kostený kanál, chrániaci veľmi citlivú a dôležitú - chrbticovú miechu. Medzi telami jednotlivých stavcov sa nachádza medzistavcová platnička, zaisťujúca pohyblivosť, pružnosť a všetku elasticitu chrbtice.

Výrez platničky Najčastejším ochorením chrbtice býva hernia disku.

Platnička je zo 70%  tvorená vodou, skladá sa z väzivového prstenca s vnútri uloženým jadrom. Jadro je schopné sa vplyvom okolitých tlakov a náporov do istej miery prispôsobiť, deformovať, avšak po prekročení určitej hranice dochádza ku prasknutiu prstenca a výreze jadra - platničky do chrbticového kanála.

Podľa smeru vysunutie platničky môže potom dôjsť k útlaku nervových štruktúr, najčastejšie nervového koreňa, vedúceho od miechy do dolnej končatiny. Chorý potom cíti vystreľujúcu bolesť a pálenie v oblasti dolných končatín, ktoré môže viesť až k obmedzeniu hybnosti.

Bolesť chrbta - čo nám telo hovorí?

Z veľkej časti bolesti chrbta ukazujú práve na podvedomé psychické príčiny ťažkostí.

Ukazujú nám, že nie sme schopní uniesť svoje emocionálne záťaže, ktoré si na seba ochotne nakladáme. Musíme sa naozaj starať o všetko a o všetkých okolo? A chcú to vôbec? Služba blížnemu je chvályhodná, ale len do určitej miery. Nie je v poriadku, že si nakladáme toľko, až sa nakoniec sami zlomíme.

Liečba bolesti chrbta

Pokiaľ si veľa "nakladáme" a sami od seba sa nezastavíme, naše múdre telo to urobí za nás. Proste nás zastavia bolestí chrbtice a nemožnosť pohybu.

Teraz máme čas a možnosť sa úprimne pozrieť na svoje doterajšie konanie. Pochopiť a doslova prehodnotiť naše postoje a správanie. Veľa chýb robíme nevedomky, z pocitu nenahraditeľnosti, z pocitu potrebnosti. Ale tí, ktorých zachraňujeme a ktorých si na svoje plecia nakladáme, o to vo väčšine prípadov ani nestoja.

Akútne štádium

V akútnom štádiu je dôležitý pokoj a uvoľňovanie stiahnutého svalstva. Dobre funguje tzv. suché teplo. Takže zabaliť oblasť chrbta do teplej podušky a odpočívať.

Z prírodných medikamentov veľmi dobre pôsobí horčík ale v tomto prípade v dávke až 2000 mg / deň a tiež vitamíny radu B, najmä vitamín B12. Tinktúra z pukov Belotŕň dokáže zlepšiť prenos vzruchu po nervoch. Ak teda pociťujeme vystreľujúcu bolesť do dolných končatín, mravčenie, brnenie, obmedzenie hybnosti, tak je na mieste jeho užívanie. Tinktúra z pukov Ľubovník dokáže uvoľniť zápal z týchto nervov a zároveň mierne pôsobí proti bolesti.

Chronické štádium

Liečba chronickej bolesti chrbtice je podobná. Dôležitý nie je pokoj a posedávanie, ale naopak pohyb, však pohyb správny. Najprirodzenejším pohybom pre telo je chôdza. Naučte sa správne chodiť, chodiť vo vzpriamenej polohe a zapájať tie správne svalové skupiny. Tréner chôdze Nordic walking vám určite poradí. Pravidelná denná rýchla chôdza s palicami dokáže priamo zázraky. Ak jej spojíte s posilňovaním hlbokých brušných svalov napr. pri cvičení Pilates, tak máte takmer vyhrané.

Z prírodných medikamentov je dôležité pravidelné užívanie Horčíka a tiež ďalších minerálov, vitamínov a doplnkov pre výživu drobných kĺbových spojení. Všetko vyvážené prepojené nájdete v kapsuliach Kĺby. Bylinný čaj Chrbtica potom uvoľní vaše unavené a stuhnuté chrbtové svalstvo a zaistí správne prekrvenie chrbtice a kĺbov. Tak v prípade akútnej aj pri chronickej bolesti chrbtice je veľmi dobrým pomocníkom tekutý horčík určený na vonkajšie použitie. Uvoľní stuhnuté svalstvo a zmierni bolesť.

Máme aj v ponuke priamo anjelskú kúru Nech je pohyb bezbolesti.

Nezabudnite na pravidelné, kvalitné masáže. Rozmaznávajte svoje telo, svoju chrbticu a tiež svoju dušu. Odvďačí sa Vám!

Špeciálna bylinná kúra na bolesti kĺbov a chrbtice, zápal kĺbov a chrbtice.
Nech je pohyb bez bolesti - anjelská kúra
44,29€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?