Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Baktérie, na ktoré antibiotiká nezaberajú

Baktérie, na ktoré antibiotiká nezaberajú

24. január 2021

Trpíte neustálymi infekciami, zápalmi a antibiotiká nezaberajú? Dôvod je viac ako jasný! Baktérie, ktoré vám zápal spôsobujú sú rezistentné na antibiotiká. Dnes už existuje oficiálny zoznam dvanástich druhov baktérií, na ktoré antibiotiká nezaberajú. 

Keď v roku 1928 objavil Alexander Fleming penicilín, znamenalo to veľký zlom v medicíne. Vďaka nemu sa podarilo zachrániť veľké množstvo ľudských životov a medicína započala svoju novú epochu. 

Penicilín sa stal nenahraditeľným vďaka svojej účinnosti proti bakteriálnym infekciám streptokokmi, stafylokokmi a mnohými ďalšími baktériami. Jeho účinnosť, rovnako ako u ďalších antibiotík, spočíva v pozastavovaní syntézy bunkových stien baktérií a v aktivovaní enzýmov, ktoré následne spôsobujú bunkovú smrť. 

Postupne bolo najmä v období päťdesiatych a šesťdesiatych rokov uvádzané na trh veľké množstvo ďalších druhov antibiotík. Ľudstvo nabralo dojem, že sa už nie je čoho báť, veď predsa máme antibiotiká, tie nás zachránia! 

Nesprávne užívanie antibiotík

Antibiotiká sa predpisovali na kašeľ, na nádchu, ľuďom aj zvieratám, a hlavne aj tam, kde neboli opodstatnené. Antibiotiká totiž pôsobia len na baktérie, rozhodne nie na vírusy, to znamená na vírusové chrípky či nachladnutie.

Ich nadmerné užívanie postupom času spôsobuje rezistenciu baktérií na ne. Vznik a rast baktérií rezistentných na antibiotickú liečbu narastá geometrickým radom. Jednoducho, antibiotiká prestávajú účinkovať! 

Rezistencia voči antibiotikám nie je u baktérií nič nové a medicína sa už dlho snaží byť krok pred čím ďalej odolnejšími mikroorganizmami tým, že vyvíja nové a nové druhy liečiv. Ale posledná nová trieda antibiotík bola pritom vynájdená v roku 1987. Odvtedy dochádza už len k modifikáciám existujúcich typov a aj tých je málo. Medzi rokmi 2009 a 2013 boli v USA schválené len dva takéto nové lieky.  

Nové antibiotiká?

Svetová zdravotnícka organizácia vydala zoznam 12 druhov baktérií, na ktoré nezaberajú dostupné antibiotiká:  

Pseudomonas aeruginosa – spôsobuje zápaly močových ciest a stredného ucha

Enterobacteriaceae – spôsobujú zápaly močových ciest a tráviaceho traktu

Enterococcus faecidum – spôsobuje zápaly močových ciest  a gynekologické zápaly

Acinetobacter baumannii – spôsobuje zápal pľúc

Staphylococcus aureus – spôsobuje širokú škálu zápalov a infekcií

Helicobacter pylori – spôsobuje zápal žalúdka a vredy

Campylobacter a Salmonella – spôsobuje črevné ochorenia

Neisseria gonorrhoeae – spôsobuje kvapavku 

Odporúčanie: ak ochoriete na nejaký zápal, v prvom rade by ste si mali vyžiadať všetky vyšetrenia a najmä kultiváciu skôr, ako vám budú podané antibiotiká. Dôležité je odlíšiť, či naozaj ide o bakteriálnu infekciu, a ak áno, aký typ baktérie ju spôsobuje a aké antibiotikum na ňu účinne pôsobí. Až potom antibiotikum nasadiť. Ak sa vyšetrenia robia až po využívaní jedného alebo viacerých balení antibiotík, ktoré nezafungovali optimálne, výsledky sú skreslené. Výnimkou sú urgentné stavy, kedy je nutné pacienta stabilizovať. 

Nová nádej 

Ľudia, ktorí sa zaoberajú prírodnou medicínou vedia, že veľkou nádejou sú liečivé huby. Ide najmä o drevokazné huby pochádzajúce z krajín Ďalekého východu, ale niektoré nájdeme aj v našich európskych lesoch. 

Pokiaľ tieto huby chceme využívať ako prírodnú medicínu, je potrebné ich upraviť spôsobom, ktorý umožní nášmu telu prijať z nich látky podporujúce náš imunitný systém, a tými sú betaglukány. Betaglukány v tele pôsobia tak, že zvyšujú počet a najmä kvalitu bielych krviniek. Je to vlastne také „hnojivo a výživa“ našich bielych krviniek. 

Prostredníctvom kvalitných bielych krviniek môže organizmus lepšie bojovať proti vírusom, baktériám, rôznym toxínom, zápalom a plesniam. Medicinálne huby sú jedny z mála prírodných prostriedkov, ktoré dokážu veľmi účinne pôsobiť aj proti toxickým plesniam v organizme.

Ako správne používať liečivé huby?

Aby sa betaglukány do tela vstrebali, je nutné ich z huby uvoľniť. To sa robí špeciálnym postupom, pri ktorom vznikne tzv. extrakt. Extrakt vzniká lúhovaním byliny alebo huby v lúhovacom médiu, ktorým je najčastejšie voda. 

Silný výluh, ktorý obsahuje koncentrovaný komplex účinných látok obsiahnutých v hube je špeciálnou technológiou vysušený na prášok. Tento prášok sa potom dávkuje do jednotlivých kapsúl. 

Extrakty majú vysokú kvalitu, vysokú vstrebateľnosť a sú veľmi účinné. Extrakty obsahujú oveľa viac betaglukánov ako namletá huba a jeho vstrebateľnosť v organizme je veľmi vysoká. 

Liečivé huby majú ešte jednu skvelú vlastnosť. Spoločne pôsobia synergicky. Pri ich správnej kombinácii v jednom prípravku sa ich účinky pozitívne násobia, a to aj s využitím bylín, vitamínov a minerálov. Pokiaľ teda chceme dosiahnuť lepšie liečivé účinky, vždy je dobré užívať bylinné prípravky v kombinácii s medicinálnymi hubami. 

Nájdite si vhodné byliny a huby sami alebo nás kontaktujte. Radi vám odporučíme prírodné preparáty práve pre vás. Opýtajte sa na poradna@serafinbyliny.sk  

 

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?