Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba

26. január 2023

Všetci túžime po vitálnom veku – zostať sebestační a samostatní do vysokého veku, môcť sa venovať svojim záujmom, aktivitám, vnúčatám a všetkému, čo nás bude tešiť. Bohužiaľ, nie každému sa to pošťastí.

 Jedno zo zákerných ochorení predstavuje Alzheimerova choroba, ktorú opísal Aloiz Alzheimer v roku 1906. Tá patrí medzi najčastejšie príčiny demencie (straty kognitívnych schopností), konkrétne je príčinou v 50–60 % prípadov.

 Toto ochorenie mozgu sa týka väčšinou osôb starších ako 65 rokov, ale v niektorých prípadoch sa objaví aj u mladších ročníkov. Odhadom je v Českej republike okolo 180 000 ľudí s Alzeimerovou chorobou. Tá postupne spôsobuje zhoršovanie rôznych funkcií mozgu, či už ide o pamäť, myslenie, jazyk, plánovanie alebo osobnosť.

 Prvé príznaky sú nenápadné. Niekedy uloží človek predmet na iné miesto, na zabudnutú vec si ani neskôr nespomenie, opakuje rovnaké otázky, zabúda jednoduché slová a nahrádza ich inými, ktoré nedávajú v kontexte vety zmysel, stráca sa aj na známych miestach alebo sa môže meniť jeho správanie.

 Najdôležitejšie je včasné testovanie a odhalenie ochorenia.

 Príčiny zatiaľ nepoznáme

Čo presne ochorenie spôsobuje nie je dodnes jasné. Medzi rizikové faktory patrí predovšetkým vek a rodinné dispozície, ale zrejme ide o kombináciu viacerých rôznych faktorov. Podľa vedcov nie je isté, že je choroba dedičná, ale rodinné dispozície pravdepodobnosť ochorenia zvyšujú.

Liečba neexistuje, prevencia a podpora možno

Alzheimerovu chorobu ešte nevieme vyliečiť. Liečba sa tak iba snaží udržať stav pamäte. Avšak dôležité je včasné odhalenie ochorenia. Môžu sa následne nasadiť lieky podporujúce činnosť mozgu. Aj tak však nejde o liečbu, ale len snahu pomocou liekov zlepšiť príznaky choroby. Využívajú sa napríklad extrakt z ginko biloby a z liekov viazaných na predpis tzv. kognitíva.

Pokiaľ ide o prevenciu, pretože stále nie sú jasné ani príčiny vzniku Alzheimerovej choroby, nie je celkom jasná ani spoľahlivá prevencia. Vplyv môžu mať gény aj vonkajšie podmienky ako je výživa, spánok, pohyb, spoločenský život, vzdelávanie a duševné aktivity. Pokiaľ teda chcete pre svoje zdravie niečo urobiť, môžete sa držať všeobecne odporúčaniami spájanými so zdravým životným štýlom.

 ·       vyvážená strava (obmedziť údeniny, alkohol, sladké malinovky atď., naopak zaradiť dostatok vlákniny, rýb, ovocia, zeleniny…)

·       dostatok pohybu (aspoň 30 minút svižnej chôdze denne)

·       činnosti, pri ktorých musíte premýšľať (lúštenie krížoviek, hra na hudobný nástroj, učenie sa cudzích jazykov…)

·       sociálna aktivita (urobte si čas na priateľov a rodinu)

·       kontrola stresu

·       dostatok kvalitného spánku

Na podporu mozgovej činnosti a duševného zdravia všeobecne možno zaradiť do stravy pupočník ázijský, ktorý sa podieľa na normálnom duševnom zdraví a kognitívnych funkciách mozgu. Prirodzenú kognitívnu výkonnosť podporuje aj ginko dvojlaločné.

Zabúdam, určite mám Alzheimera!

Určite sa netreba hneď obávať. Občas zabúdame všetci – či už hľadáme po všetkých vreckách kľúče, nie sme si istí, či sme zamkli auto, prípadne kde sme ho pred obchodným domom zaparkovali. Alebo zabudneme meno toho, kto nám bol práve predstavený behom pár minút. Dokonca aj keď nám vypadne slovo alebo meno, netreba sa hneď obávať najhoršieho.

Zdravý človek si nakoniec väčšinou spomenie, často zabúda skôr z roztržitosti, nesústredenosti alebo únavy. U osôb s Alzheimerovou chorobou je však postihnutá nielen pamäť, ale aj komunikačné schopnosti, myslenie a ovplyvňuje človeka vo všetkých oblastiach jeho života.

 

Čo pre seba však môžete urobiť, je v prípade podozrenia nechať sa otestovať, a tiež dodržiavať zdravú životosprávu.

 

Špeciálna bylinná kúra na podporu ciev, pamäte, koncentráciu, slabé prekrvovanie.
Čisté cievy - anjelská kúra
29,7€
Zdieľať
Markéta Gossová | Serafin byliny

Markéta Gossová

autorka
Markéta sa venuje predovšetkým vývoji nových produktov Serafin a s tým súvisiace témy. Avšak si tiež rada odpočinie u kreatívnych činnostiach, ako je trebárs písanie článkov. To ju vždy obohatí, dozvie sa pri nich niečo nové a dáva jej to priViac o autorovi

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?