Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Alchemilka – najlepší priateľ žien

Alchemilka – najlepší priateľ žien

01. jún 2023

Rodové meno tejto hojnej byliny je „Alchemilla“ a je odvodené z arabského „alkemelych“, čo znamená „alchýmia“. Súdi sa, že rastlina svoje meno dostala pretože ju používali starí alchymisti. 

Anglický ľudový názov „dewcup“ – kalíšok rosy, popisuje skutočnosť, že vo zvlnených listoch byliny sa zhromažďuje rosa, ktorá má veľkú magickú silu. Podľa povestí alchymisti dúfali, že by im táto „nebeská rosa“ mohla pomôcť pri hľadaní zlata a kameňa mudrcov. Kvapky rosy sú pre nás prospešné. Obsahujú totiž rozpustené minerály a stopové množstvo účinných látok obsiahnutých v byline. 

Jednoduchým potieraním dokáže obohatiť našu pleť, očistiť našu pokožku a celkom iste aj rozžiariť tvár. V kresťanskej tradícii bol alchemilka zasvätená Panne Márii, pretože okraj listov údajne pripomínal jej plášť. Podľa ľudových povier sa hovorí, že „kto nosí alchemilku pri sebe, získa životnú lásku“. 

Kde ju nájdeme?

Alchemilka je bylina hojne sa vyskytujúca hlavne v horských a podhorských oblastiach. Nájdeme ju na území celej Európy, Británie, severozápadnej Ázie a severovýchodnej Ameriky. Rastie na vlhkých lúkach aj na skalnatých miestach či v presvetlených lesoch. Poznáme ju podľa typických okrúhlych pílovitých listov, v ktorých sa zadržiavajú kvapky rosy a drobných žltozelených kvietkovZbierame kvitnúcu vňať od od mája do septembra najlepšie okolo deviatej hodiny dopoludnia

Na čo pôsobí?

Alchemilka je primárne „ženská bylina“, ale nielen. Veľmi dobre sa uplatňuje aj na bolesti a reumatizmus svalov, pri hemoroidoch alebo častom krvácaní z nosa. Ako „ženskú bylinu“ ju môžeme použiť samostatne alebo aj v bylinných zmesiach, a to najmä pri týchto ťažkostiach: 

Úprava menštruačného cyklu.

Podpora otehotnenia.

Zmiernenie silného menštruačného krvácania (spolu s Kapsičkou).

Zmiernenie klimakterických ťažkostí.

Posilnenie maternicového svalstva pri problémoch poklesu maternice alebo náchylnosti k potratom.

Pri bielom výtoku.

Pri svrbení v oblasti pošvy a vonkajších rodidiel

Alchemilka je veľmi dobrá bylina aj na kúpele a naparovanie pri bolestiach v podbrušku, svrbení či výtokoch. Alchemilka sa kombinuje v čajoch najmä s nechtíkom, rebríčkom, hluchavkou či kapsičkou. Alchemilku je možné užívať aj vo forme tinktúry. 

Trošku mágie

Alchemilka je bylinou ženskej sily prírody. Čaj z alchemilky sa pil pri obradoch na spojenie so ženskou silou a muži ho pili pri obradoch na pochopenie a spojenie so ženskou energiou. Varením listov sa získavalo zelené farbivo vhodné na zafarbenie obradných rúch a šnúrok pre sviatok Beltane v predvečer 1 mája. Obklady pŕs odvarom z alchemilky sa snažili ženy zaistiť ich pevnosť a krásu. Či už si budete z alchemilky robiť obklady alebo z neho budete piť čaj alebo si budete ráno omývať tvár rosou z ich lístkov, vždy vám to prinesie veľa prospešného.

V našom sortimente máme z Alchemilky tinktúru aj jednozložkovú vňať.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?