Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Ako sa vytvára detská imunita?

Ako sa vytvára detská imunita?

31. január 2022

Deti a najrôznejšie prechladnutia či virózy akoby patrili neodmysliteľne k sebe. Nástup detí do škôlky nasledovaný sériou ochorení a viróz je strašiakom mnohých rodičov. A tiež pravidelné prechladnutie či virózy na jeseň, v zimných mesiacoch alebo spočiatku jari často berieme za štandard. A tak sa niekedy rodičom zdá, že sotva sa dieťa zotaví z jedného ochorenia, ľahne vzápätí s ďalším.

To všetko súvisí s detskou imunitou, čiže obranyschopnosťou organizmu. Tá nás chráni, aby pri preniknutí bežných cudzorodých látok do nášho tela nevznikla choroba. Na druhej strane potom stojí alergia, čo je neprimeraná reakcia organizmu proti antigénom, ktoré všeobecne škodlivé nie sú, ako napríklad prach a peľ. Prienik mikroorganizmov (mikróbov, baktérií atď.) do tela môže viesť k virózam sprevádzaným kašľom či nádchou, ale aj k chorobám veľmi závažným – napríklad pneumokokovým nákazám, medzi ktoré patrí zápal pľúc u detí, zápal mozgových blán či zápal stredného ucha.

Utváranie detskej imunity

Vývoj imunity začína ešte v maternici. Hlavne pre prvé mesiace života sa utvára tzv. pasívna imunita, ktorá vzniká odovzdaním časti obranného systému od matky. Už v maternici získava dieťa určité protilátky od mamičky prenosom cez placentu. Ďalším krokom k budovaniu obranyschopnosti je vaginálny pôrod, kedy novorodenec získa množstvo dôležitých batérií z pôrodných ciest. A protilátky získava dieťa od matky aj pri dojčení prostredníctvom materského mlieka. Imunitný systém dieťaťa tak nie je úplne zrelý hneď po narodení a v prvých mesiacoch svojho života je bábätko chránené vďaka protilátkam, ktoré má v krvnom obehu z organizmu svojej matky. Tento základ sa ďalej rozvíja a dieťa si začne vytvárať vlastné protilátky s tým, ako prichádza do kontaktu s jednotlivými antigénmi. Najprv pri kontakte s ďalšími členmi rodiny, s kamarátmi, ďalšími deťmi na ihrisku, v škôlke... Tiež sa vyvíja jeho črevná mikrobiota, ktorá je základom pre správne fungovanie imunitného systému. Tento proces utvárania imunity prebieha postupne po celý život, ale detský organizmus sa naučí rýchlo reagovať najmä na patogény, s ktorými sa stretáva najčastejšie. Tak sa obranyschopnosť stále vyvíja a posilňuje a z roka na rok je odolnejšia. Prvú veľkú záťažovú skúšku imunitného systému predstavuje nástup do škôlky, teda do nového kolektívu detí. Dieťa sa tu stretne s celým radom nových patogénov a so zárodkami chorôb, ktoré zatiaľ z viac-menej uzavretého domáceho prostredia nepoznalo. To sa môže prejaviť častejším stonaním. Veľa záleží na tom, ako má dieťa už imunitný systém vyvinutý. Pokiaľ dobre, je u neho chorobnosť oveľa menšia. Ak má zníženú obranyschopnosť, ochorie častejšie. A to pokojne aj šesťkrát do roka. Dobrou správou je, tieto stretnutia so zárodkami chorôb ale pomáha budovať imunologickú pamäť. Telo dieťaťa sa tak z každej choroby učí niečo nové.

Ako podporiť správne fungujúcu imunitu detí

Choroby k detstvu skrátka patria. Práve vďaka stretávaniu s nimi sa imunita vyvíja a telo sa pri ďalšom stretnutí dokáže chorobám brániť. Ale hoci si niektorými chorobami skrátka deti musia prejsť, možno ich imunitu podporiť. A to najmä správnou životosprávou. Čo všetko má vplyv na správne fungovanie imunity?

pestrá a vyvážená strava s dostatočným obsahom zeleniny i ovocia, dôležité sú aj mliečne výrobky a bielkoviny z chudého mäsa.

vitamíny a minerály podieľajúce sa na správnom fungovaní imunity (najmä vitamíny A, C a D, selén, zinok) – dieťa ich získa zo stravy, vitamín D potom zo slnečného žiarenia, stravy (ryby, vajcia, mliečne výrobky), prípadne z doplnkov stravy určených pre deti

pobyt na čerstvom vzduchu zaistí dieťaťu tvorbu vitamínu D, ale aj dostatok pohybu a otužovania

primerané obliekanie ochráni dieťa pred prechladnutím, zároveň nie je ale vhodné dieťa obliekať príliš, najmä do nepriedušného oblečenia, v ktorom sa ľahko spotí a následne môže prechladnúť; je tiež vhodné dieťa primerane otužovať

primeraná hygiena – ani veľa, ani málo. Pravidelným umývaním rúk sa dá brániť šíreniu baktérií a dieťa tak nebude tak choré. Zároveň však kontakt so zeminou, zvieratami atď. podporujú prirodzený rozvoj imunity a znižujú riziko vzniku alergií.

psychická pohoda je tiež veľmi dôležitá, tak ako u dospelých. Strach a nepokoj môžu imunitu dieťaťa oslabovať. Je vhodné s dieťaťom o jeho obavách porozprávať, ponúknuť má láskyplnú náruč a byť mu oporou.

zdravý a dostatočne dlhý spánok

zdravé životné prostredie - imunite prospeje keď sa dieťa pohybuje v čistom a nefajčiarskom prostredí.

Detskú obranyschopnosť je možné podporiť aj preventívne, napríklad rastlinnými preparátmi. O tom, či a ako môžu deti užívať bylinky si môžete prečítať viac v článku Deti a bylinky. A keď už predsa len vaše ratolesti ochorejú, doprajte im odpočinok a pokoj a buďte im nablízku.

Máme pre Vás v ponuke Detské čaje vhodné od 3 mesiacov a unikátny Serafínkov detský sirup od roka.

Špeciálna bylinná kúra na opakované virózy, nádchu, kašeľ, hlieny, oslabenú imunitu.
Imunita detí - anjelská kúra
16,74€
Zdieľať
Markéta Gossová | Serafin byliny

Markéta Gossová

autorka
Markéta sa venuje predovšetkým vývoji nových produktov Serafin a s tým súvisiace témy. Avšak si tiež rada odpočinie u kreatívnych činnostiach, ako je trebárs písanie článkov. To ju vždy obohatí, dozvie sa pri nich niečo nové a dáva jej to priViac o autorovi

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?