Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Ako na horúčku, chrípku a prechladnutie

Ako na horúčku, chrípku a prechladnutie

19. január 2022

Keď sa zobudíte s kýchaním, kašľom, rozboľavením, s horúčkou, s pocitom boľavých svalov, ako poznáte, že ide o chrípku alebo len prechladnutie? 

Prechladnutie je rozhodne miernejšie ochorenie, ako je chrípka. Pri prechladnutí sa môžete cítiť zle nanajvýš pár dní, pri chrípke sa budete cítiť veľmi zle po dobu niekoľkých dní až týždňov. Chrípka môže tiež spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako je napríklad zápal pľúc. 

Aké sú bežné príznaky prechladnutia?

Príznaky prechladnutia najčastejšie začínajú nádchou, ktorá máva skôr vodnateľnú konzistenciu. Ďalšími príznakmi býva bolesť v krku, často bolesť hlavy najmä v oblasti čelných a nosných dutín, kašeľ a únava. Počas prechladnutia sa väčšinou nevyskytuje horúčka, iba zvýšená teplota. Klasické prechladnutie obvykle trvá týždeň. Niekedy môže dôjsť k zámene prechladnutia za alergickou nádchou, alebo alergické zápaly prínosových dutín. 

Aké sú bežné príznaky chrípky?

Chrípkové príznaky sú zvyčajne oveľa závažnejšie ako príznaky prechladnutia. Príznaky chrípky sú silnejšie bolesť v krku, horúčka, bolesť hlavy, bolesti svalov, kašeľ niekedy aj črevné problémy. Väčšina chrípkových príznakov sa postupne zlepšuje počas dvoch až piatich dní, avšak chrípka na rozdiel od prechladnutia trvá aj cez týždeň alebo viac dní. Častou komplikáciou chrípky je zápal priedušiek alebo zápal pľúc. Zvlášť u detí, starších osôb, alebo osôb s pľúcnymi alebo srdcové problémy. Ďalším typickým príznakom je horúčka, ktorá sa môže vracať po tom, čo už pominula na deň alebo dva. 

Čo je to horúčka?

Horúčka je základný a dôležitý mechanizmus obrany tela proti infekciám. Pri horúčke sa zrýchľuje metabolizmus vrátane detoxikačnej činnosti pečene, zrýchľujú sa aktivity buniek imunitného systému. Horúčka je pre organizmus potrebná, je to prirodzený spôsob tela, ako sa vysporiadava s infekciou.Pokiaľ začneme v počiatku ochorenia intenzívne zrážať horúčku chemickými liekmi, tak paradoxne predlžujeme liečbu chrípky a tiež dlhodobo oslabujeme funkcie imunitného systému.Výnimku tvoria ľudia s oslabeným srdcom alebo ľudia s ťažkými chorobami obličiek alebo ľudia po transplantáciách.

U detí obvykle nie je dôvod na zbytočné obavy, znášajú horúčku dobre. Výskyt febrilných kŕčov nie je taký častý, aby ospravedlnil rutinné potláčanie najmenšej horúčky a poškodzovanie imunity každého dieťaťa. Naopak práve zdravé deti spontánne produkujú vysokú horúčku a často im ju ani nemožno zraziť.Pri horúčke vždy zvažujte celkový stav dieťaťa a nielen vyššiu teplotu. Pozrite sa na správanie dieťaťa. Má chuť do jedla? Hrá sa? Nechce byť v posteli? Tak to nebude nič vážne. Jeho telo horúčku prirodzene potrebuje na reakciu imunitného systému a na prirodzený boj s patogénmi. Závažnejšia je situácia, kedy dieťa už pri najmenšom zvýšení teploty leží, je apatické, odmieta stravu. V tomto prípade je na mieste riešiť liečbu horúčky liekmi, a to skôr antipyretikami typu acylpyrínu, ktorý nemá také silné vedľajšie účinky na pečeň ako lieky s obsahom paracetamolu. 

Liečivá sila vody

Zvýšenú teplotu a horúčku môžeme veľmi účinne znižovať zábalmi a studenými kúpeľmi. Je to stáročiami overený spôsob, ktorý funguje a zároveň zachová nášmu imunitnému systému možnosť prirodzene zvládnuť infekciu. 

Zábal celého tela podľa Mgr. S. Kneippa

Na posteli rozprestrieme deku, ideálne vlnenú a na ňu dáme plátno, ktoré sme predtým namočili v studenej vode a riadne vyžmýkali. Plátno musí byť bavlnené a poddajné, aby dobre priliehalo k telu. Chorý nahý si ľahne na posteľ na mokré plátno a zabalíme ho celého tak, aby plátno tesne priliehalo na telo a na ne dáme vlnenú prikrývku tak, aby nikde neprepúšťala chlad. Potom ho prikryjeme perinou. Chorý sa zahreje počas krátkej doby, a tiež sa začne počas krátkej doby potiť. Celková doba zábalu by mala byť zhruba jednu hodinu.

Podobne môžeme urobiť zábal iba hrudníka, a to, keď použijeme menšie plátno, v ktorom bude chorý zabalený od podpazušia do oblasti pása. Inak je postup rovnaký. 

Vlažný kúpeľ podľa Mgr. S. Kneippa

Pripravte vlažný kúpeľ, ponorte do neho chorého na pol minúty až jednu minútu. Postupne pripúšťajte studenšiu vodu. Vydržte celkom niekoľko minút, aplikujte každú polhodinu, až do zníženia horúčky. Vhodná je aj postupne ochladzovaná sprcha. Po kúpeli aj kúpeli chorého opäť zabaľte do deky a prikryte ho perinou.

Horúčku môžete zraziť aj pomocou gélových vrecúšok, ktoré sa uchovávajú v mrazničke. Tie sa prikladajú do oblasti slabín. Pred priložením ich nezabudnite obaliť látkovou vreckovkou alebo utierkou. Po priložení chorého opäť zabaľte do deky a prikryte ho perinou. 

Liečivá sila bylín

Liečba bylinami je stará ako ľudstvo samo. Bylinky nám vedia účinne znížiť teplotu, posilniť prirodzene imunitný systém a pomôcť celkovo zvládnuť príznaky chrípky aj prechladnutia. A o ktorých bylinkách hovoríme? 

Baza čierna kvet – podporuje liečivé potenie pri prechladnutí, mierni bolesti svalov, znižuje horúčku najmä v kombinácii sďalšími bylinami 

Túžobník brestový – skvelá bylinka na zníženie horúčky a liečbu prechladnutia. Obsahuje kyselinu salicylovú, ktorú poznáme pod názvom Acylpyrin.

Vŕba biela - kôra - podobne ako túžobník aj v tejto rastline nájdeme kyselinu salicylovú, ktorá vie prirodzene znížiť horúčku.

Lipa srdcovitá – kvet – podporí organizmus a imunitný systém, aby sa dobre vysporiadal s infekciou. Zlepší dýchanie, zníži prejavy nádchy a celkovej únavy. 

Divozel veľkokvetý - kvet - nádherná bylinka, ktorá je veľmi účinná pri kašli, bolesti v krku, zápale pľúc a priedušiek. Bylinky je vždy lepšie zmiešať do zmesi, teda do bylinného čaju a popíjať v priebehu dňa. Bylinná zmes na chrípku a prechladnutie môže byť ľahko sladená medom.Príroda nám ponúka aj veľmi silných bojovníkov proti vírusom.Sú nimi nielen byliny, ale aj liečivé huby. 

Coriolus – Outlovka pestrá je preborníkom v boji so všetkými druhmi vírusov. Coriolus pôsobí pri všetkých zápaloch spôsobených vírusmi ako sú napríklad chrípky, zápaly horných dýchacích ciest, pľúc a priedušiek. Dračia krv – je amazonský „zázrak“ zo stromu Sangre de drago. Veľmi dobre funguje pri infekciách horných dýchacích ciest a pľúc, ďalej pri chrípke, nádche a prechladnutí. Jej silný antivírusový efekt pôsobí okrem iného proti adenovirom, rotrovírusom, herpes vírusom (opary), EB vírusom (infekčná mononukleóza) a hepatitíde A aj B. 

Camu camu – väčšina z nás vie, že vitamín C je dôležitý ako pri prevencii, tak pri liečbe celého radu chorôb. Ak chceme ten správny, tak siahneme po prirodzenom zdroji, teda po ovocí. V tomto prípade po Camu camu. Camu camu je juhoamerická rastlina s plodmi pripomínajúcimi naše „špendlíky“. Hlavnou devízou týchto plodov je predovšetkým vysoký obsah vitamínu C (2800 –3000 mg vitamínu C na 100 g plodu). 

A čo ďalej?

Odľahčime si stravu. Každá babička vie, že „na nohy ťa postaví“ silný slepačí alebo hovädzí vývar, a tiež výborná cesnačka.  

Dôverujte svojmu telu. Ono vie ako na chorobu, len na to potrebuje pokoj, čas a prírodnú podporu. Nezaťažujte ho prácou a prílišným pohybom. Ak telo ochorie, tak jednoducho choroba potrebuje. Pravdepodobne sme ho veľmi zaťažovali ako fyzicky, tak aj psychicky. Rozmaznávajme sa a dovoľme si odpočívať. To isté platí u detí.

Deti nie sú prirodzene choré. Choroba detí vždy demonštruje nejakú nerovnováhu v živote dieťaťa. Skúsme sa zamyslieť nad tým, či sú naše deti šťastné, a to nielen v rodine, ale aj v spoločnosti v školách a škôlkach. Opakované infekcie u detí často svedčia o ich celkovej nepohode.   

Môj bylinkový tip pri chrípke

Deti do 5-tich rokov – čaj Hapčí + Serafínkov detský sirup 

Deti 6 - 12 rokov - čaj Nachladnutie + Dračia krv + serafin Céčko 

Ostatné – čaj Nachladnutie + Coriolus + serafín Céčko

Špeciálna bylinná kúra na opakované virózy, nádchu, kašeľ, hlieny, oslabenú imunitu, bakteriálnu infekciu.
Imunita pre celú rodinu - anjelská kúra
49,5€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?