Ako na časté alergie

Ako na časté alergie

02. január 2022

Príznaky alergií v prvom jarnom období sa už týkajú každého druhého jedinca. Vodnatá nádcha, pankreatitída a pálenie močových ciest, chronický zápal čelných dutín, začervenané oči, sú len niektoré zo známych a veľmi obťažujúcich prejavov.  V článku sa pozrieme na príčiny alergií a ako ju liečiť prírodnou cestou.

Čo je alergia

Alergia je definovaná ako neprimeraná odpoveď nášho imunitného systému na bežné látky z okolitého prostredia, ktoré by nám nemali vadiť - ale vadia. Táto látka sa označuje ako alergén a aktivuje protilátky z imunoglobulínu IgG. Dochádza k ich zvýšenej tvorbe, čo spustí niektorú z alergických reakcií. Tá môže byť niekedy banálna, ale v niektorých prípadoch môže ohroziť i váš život.

Ako vzniká alergia

Klasická medicína väčšinou uvádza, že príčiny a vznik alergií nie sú presne známe. Z pohľadu prírodnej medicíny pracujeme s tým, že základom alergií sú problémy v črevách, a tiež v pečeni.

Črevnú výstelku tvorí miliarda buniek epitelu, ktorý vytvára bariéru medzi vonkajším prostredím a vnútornou časťou tela. Črevá sú doménou triliónových baktérií, ktoré hrajú dôležitú úlohu nielen pri štiepení živín, ale hlavne ovplyvňujú účinnosť nášho imunitného systému.

Jemnú výstelku čriev možno veľmi ľahko poškodiť. Najčastejšími vinníkmi bývajú alkohol, antibiotiká, analgetiká a iné lieky. Zároveň konzumujeme príliš veľa lepku, cukru a mlieka. Tieto všetky zložky potravy majú veľmi silný alergény potenciál.

Výsledkom je, že niektoré bielkoviny z našej stravy, ktoré sa normálne štiepia na základné častice - aminokyseliny, sú schopné prechádzať cez poškodenú črevnú stenu priamo do krvného riečiska. Tam ich imunitný systém identifikuje ako cudzorodú látku a napadne ich.

Takto vznikajú potravinové alergie, ale celá rada iných typov alergií ako napr. na pele, trávy alebo zvieraciu srsť. Zvláštnou oblasťou sú vrodené typy silných potravinových alergií, napr. na orechy. Tie aktivujú imunoglobulíny IgE a táto reakcia môže mať fatálne následky.

Časté jarné alergie a ich prejavy

K najbežnejším typom alergií patria práve jarné alergie. Podľa času môžu vzniknúť už koncom februára alebo hneď začiatkom marca. Ak je zima mierna a príroda sa začína čoskoro budiť, tak pele poletujú už  vo februári. Ľudia si potom často pletú alergické prejavy s nachladnutím.

Najčastejším prejavom mimo vodnatých nádch  je bolesť hlavy v oblasti čela a tlak za očami. To je spôsobené alergickým zápalom slizníc nosných a čelných dutín, ktoré reagujú práve na poletujúce sa pele v ovzduší.

Ak trpíme silnejšími alergickými prejavmi pohybujeme sa v nejakom infekčnom prostredí (nemocnice, ambulantné ordinácie, škôlky) môžu sa na sliznici v dutinách, ktorá je oslabená alergickým zápalom usadiť baktérie alebo vírusy a spôsobiť ešte silnejší zápal, ktorý sa môže prejavovať aj v oblasti uši, stredného ucha.

Prírodné liečba

Z pohľadu prírodnej medicíny je možné alergie postupne liečiť, ale trvá to niekoľko rokov. Všeobecne platí, že ak chcem mať miernejšie prejavy časných jarných alergií, tak je potrebné, aby boli prírodné prípravky nasadené už v zimnom období.

Veľmi dôležitá pri liečbe alergií je pôsobiť na črevá a tým na funkciu imunitného systému, ktorý sa spája s črevami a spôsobuje práve alergické reakcie. Silnými pomocníkmi v tomto prípade sú tzv. medicinálne huby.

Medicinálne huby ako prírodná liečba Lesklokorka lesklá - Reishi - drevokazná huba, ktorá veľmi silne posilňuje funkciu imunitného systému. Pôsobí proti rôznym druhom alergií, astme a pri ekzémoch. Regeneruje pečeň a zlepšuje ich funkciu, podporuje trávenie. Huba celkovo zvyšuje duševnú a fyzickú výkonnosť.

Šampiňón poľný

Huba obľúbená v kuchyni pôsobí veľmi dobre aj ako prírodné liečivo. Používa sa pri infekciách rôznymi baktériami, ďalej pri kožných a bronchodilatórnych alergiách a veľmi dobre znižuje astmatické prejavy.

Polyporus

Vzácná, jedlá, drevokazná huba, ktorá má silné protialergické pôsobenie, podporuje funkciu imunitného systému a pôsobí veľmi efektívne na veľké množstvo baktérií, streptokokov, stafylokokov, chlamýdie, ale aj na pliesňové ochorenie. Prírodná liečba alergií s prípravkami Serafin

Výššie uvedená trojice liekových húb je obsiahnutá vo forme koncentrátu v prírodných kapsuliach Pylergen.

Dlhodobé a včasné užívanie tohto prípravku preukázateľne zmierňuje alergické reakcie.

Ak v rámci liečebnej koncepcie Serafin k prírodným kapsuliam Pylergen pridáte bylinné čaje Alergie a Čelné dutiny, prírodná liečba je veľmi účinná.

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?