Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Ako na bolestivé ďasná prírodnou cestou

Ako na bolestivé ďasná prírodnou cestou

17. január 2022

Bolesti zubov a ďasien patria k najčastejším bolestiam v tele. Problémy so zubami a ďasnami okrem iného znamenajú aj veľmi sťaženú možnosť prijímania a rozdrobovanie potravy, čo následne prináša aj ťažkosti s trávením, nadúvanie, bolesti brucha. Problémy s ďasnami sa dajú veľmi dobre riešiť prírodnou cestou, ale je nutné začať včas!

Zápal ďasien

Zápal ďasien (gingivitída) spôsobujú bakteriálne infekcie, ktoré sa tvoria na zuboch a ďasnách. Je spôsobený najmä nedostatočnou zubnou hygienou, v menšej miere tiež dedičnými faktormi. Baktérie však veľmi často prenikajú zo skrytých vnútorných zápalov v tele krvným riečiskom ku koreňom zubov a do ďasien, a tak začnú spôsobovať chronické zápaly. Najčastejšie to bývajú stafylokokové baktérie. Na vzniku zápalu ďasien sa môžu podieľať aj fajčenie, cukrovka, užívanie liekov či dlhodobo prekyslený organizmus. Zápal ďasien sa môže stať počiatočným štádiom paradentózy. Zápal sa prejavuje sčervenaním, podráždením, opuchmi, miernou bolesťou. Ďasno je opuchnuté a krehké. Ľahko sa poraní a krváca.

Prírodná liečba zápalu ďasien

Pri liečbe zápalu veľmi dobre fungujú byliny, ktoré pôsobia nielen protizápalovo, ale aj proti baktériám a vírusom. Typickým zástupcom je Čaga sibírska obsiahnutá v silne koncentrovanej forme v prípravku IMUNOfungin BIO. Táto parazitujúca medicinálna huba hojí zápaly slizníc a veľmi účinne pôsobí proti baktériám. V spojení s tinktúrou z grepových jadier sú účinnými bojovníkmi proti zápalu ďasien. Obidva prípravky je vhodné pri užívaní chvíľu podržať v ústach, aby dochádzalo aj lokálnemu pôsobeniu. Celú liečbu môžeme doplniť čajom Odkyslenie organizmu.

Na vonkajšie použitie na ďasná možno použiť našu Dračiu krv.

Pri liečbe zápalu ďasien je dôležitá dôsledná ústna hygiena, hlavne čistenie zubov pomocou kefky a medzizubných kefiek. Po vyčistení zubov, teda po odstránení povlaku, možno tiež použiť špeciálne prírodné zubné pasty a ústne vody. Neliečený zápal ďasien sa môže rozvinúť v paradentózu, ktorá je príčinou úbytku kosti kotviacej zuby a následne vedie až k ich strate.

Paradentóza

Obávané a bolestivé postihnutie zubného aparátu. Príčina paradentózy vlastne spočíva v oslabení väzivových vlákien, ktoré zub kotvia a spájajú povrch zuba s kosťou v oblasti koreňa zuba a s ďasnami v oblasti krčku zuba. Tieto vlákna tým, že pevne viažu zub k ďasnám, zabraňujú vniknutiu baktérií, zvyškov jedla či ďalších škodlivých častíc k povrchu zuba, ktorý je ukrytý v ďasne a nie je chránený sklovinou, ako jeho vyčnievajúca časť.

Dôvody vzniku paradentózy

Sú jednoduché a rovnako tak jednoducho sa im dá predchádzať. Je to najmä zlá ústna hygiena, neriešená prítomnosť zubného kameňa alebo dráždenie zubných ďasien vystúpenými (alebo čiastočne odlomeným) zubnými výplňami čiže plombami. Prevencia je jednoduchá. Pravidelne sa venovať čisteniu zubov a ústnej hygiene vôbec a navštevovať zubného lekára. Zuby si treba čistiť dvakrát denne, zakaždým minimálne tri minúty. Tiež musíme venovať pozornosť hygiene medzizubných priestorov. Pomocou špeciálnych kefiek alebo zubných nití, ktoré môžu vyčistiť priestor medzi zubami a neporaniť ďasná. Dôležité je dbať na správnu stravu s minimom pridaného cukru a s maximom ovocia a najmä zeleniny.

Prírodná liečba paradentózy

V každom prípade venovať dôkladnú pozornosť pravidelnej ústnej hygiene. Užívaním zubných pást s obsahom bylín môžeme zabrániť krvácaniu a väčšiemu odhaľovaniu zubných krčkov.

Z prírodných prípravkov je vhodné užívať doplnky stravy s koenzýmom Q10, ktorý pomáha zastaviť krvácanie ďasien a prispieva k spevneniu väzby zubov väzivovými vláknami k ďasnám. Skvelým a veľmi účinným prírodným liekom je Vilcacora, ktorá pôsobí antibakteriálne a regeneruje spojivové tkanivo. K liečbe paradentózy už naši predkovia s veľkými úspechmi používali výťažok z  Dubu letného.

Tinktúra z pukov tohto majestátneho stromu vie liečiť paradentózu. Tinktúru nakvapkáme do malého množstva teplej vody, chvíľu podržíme v ústach a následne prehltneme. Jej spoločné užívanie s Vilcacorou je veľmi účinné pri boji s paradentózou.

Zvýšená kazivosť zubov

Zdravé zuby súvisia nielen so zubnou hygienou, ale aj s našou vnútornou "hygienou". Chronické zápaly sliznice žalúdka a čriev často spôsobujú premnoženie baktérií a plesní v tráviacom trakte. Tie sa potom dostávajú k zubom a intenzívnym pôsobením na zubnú sklovinu ju poškodzujú. Najčastejšou príčinou chronických zápalov v tráviacom trakte je dlhodobý stres, užívanie liekov, ale najmä potrava s prebytkom kyselinotvorných zložiek, ktorá potom spôsobuje trvalo prekyslený organizmus.

Ako prevenciu je potrebné upraviť stravovací režim a užívať byliny na  odkyslenie organizmu..

Teraz už viete ako chrániť svoje zuby a ďasná, aby váš úsmev bol vždy okúzľujúci!

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?