Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Ako liečiť prechladnutie, chrípku a čovid

Ako liečiť prechladnutie, chrípku a čovid

10. január 2022

Chrípka, prechladnutie alebo covid?

Všetko má podobné príznaky, ale neliečená chrípka či neliečené prejavy covidu môžu mať fatálne následky. Tými často sú chronické bolesti kĺbov, poškodenie srdca a ciev, zmeny na pľúcach a prieduškách, psychické zmeny, nespavosť. To sú iba niektoré z nich. Majte radi seba a svoje telo a doprajte mu pokojné a pohodové uzdravenie. Odvďačí sa vám!

Aký je medzi nimi rozdiel?

Prechladnutie je rozhodne miernejšie ochorenie ako chrípka či covid. Pri prechladnutí sa môžete cítiť zle nanajvýš pár dní, pri chrípke alebo čovide sa budete cítiť veľmi zle po dobu niekoľkých dní až týždňov. Prechladnutie má miernejší priebeh s mierne zvýšenou teplotou, vodnatou až mierne zafarbenou nádchou. 

Covid je spôsobovaný podobnými mutujúcimi vírusmi ako klasická chrípka, na ktorú sme boli roky zvyknutí. Typickými príznakmi chrípky bývajú vysoké teploty, bolesti svalov, v krku, hlavy, kašeľ, nádcha niekedy zvracanie. Môže tiež spôsobiť závažnejšie zdravotné problémy, ako je napríklad zápal pľúc. Pri ochorení covid a väčšiny jeho mutácií sú príznaky podobné ako pri silnejšej chrípke, ale sú ďaleko intenzívnejšie a podľa skúseností tu býva často ohrozená aj pečeň, obličky a cievy. Pôvodcom oboch ochorení sú vírusy. V súčasnej dobe už vieme, že antibiotická liečba na vírusy nie je účinná, preto sa v medicíne používajú rôzne typy antivirotík, a to najmä pri ťažších stavoch chrípky a pri ťažších stavoch covidu. Celkovo je však liečba skôr symptomatická, teda liečba zmierňujúca prejavy, ako je napríklad vysoká teplota či urputný kašeľ. 

Prvým krokom liečby je prevencia

Chrípkové ochorenia sa opakujú v rôznych vlnách každým rokom. Medzi také typy chrípkových ochorení sa už radí aj ochorenie covidom v nejakej z jeho foriem. V rámci prevencie a posilnenia imunitného systému je dôležitá strava bohatá na vitamíny a minerály, ktorá je z čo najviac prirodzených surovín s minimom pridaných chemických dochucovadiel, konzervantov, solí a cukru. Dôležitý je pravidelný pohyb ideálne na čerstvom vzduchu, ktorý prináša prirodzené otužovanie, vyplavovanie „hormónov dobrej nálady“ a tiež prirodzený zdroj vitamínu D zo slnečného žiarenia. Byliny tu majú svoje veľké opodstatnenie. Uplatňujú sa veľmi dobre plody rakytníka, šípky, echinacea, kvety divozelu alebo extrakt z camucamu ako prirodzený zdroj vitamínu C. 

A čo robiť, ak predsa len ochorieme? 

Pri ťažkom priebehu všetkých ochorení je nutné sa obrátiť na lekára. Pri bežnom priebehu prechladnutia, chrípky i covidu je liečba hlavne symptomatická. Prvým príznakom býva najčastejšie horúčka. Dôležité je vedieť, že telesná teplota do 38 má pozitívny efekt pre organizmus, pomáha totiž imunitnému systému „zabíjať“ vírusy. Nebojte sa teda, a pokúste sa horúčku v prvej fáze znížiť zábaly. Namočte osušku alebo prestieradlo do studenej vody, vyžmýkajte ho a obaľte si s ním celé telo od podpazušia dole. Na to dajte deku, ľahnite si do postele a prikryte sa. Dôležité je dodržiavať pitný režim. Popíjajte bylinné čaje s obsahom bylín, ktoré účinne znižujú teplotu. Hlavným zástupcom týchto bylín je kôra Vŕby bielej a tiež vňať Túžobníka brestového, z ktorého sa predtým vyrábal aspirín. Skvele pomáha aj kvet Lipy srdcovitej alebo kvet Čiernej bazy. Pri liečbe vírusových ochorení sa veľmi osvedčila tinktúra z púčikov Kapucínka a semien Grapefruitu. Obe majú silné antivirotické a antibiotické pôsobenie. Odporúčané dávkovanie pri akútnom ochorení je: 10 kvapiek od každej tinktúry užívať každé 4 hodiny, a to prvý a druhý deň ochorenia, ďalej potom podľa dávkovania. 

Silnou zbraňou, ktorá funguje pri silnej chrípke alebo covide je liečivá huba Coriolus a tiež miazga z pralesného stromu zvaná Dračia krv. Oba tieto prírodné prípravky sú veľmi účinné a fungujú rýchlo nielen na zvýšenú teplotu, ale najmä cielene na vírusy, spôsobujúce chrípkové ochorenia. 

Čo keď veľa kašlem?

Kašeľ môže byť ďalším sprievodným symptómom, a to najmä u covidu. Úporný, dráždivý kašeľ dokáže zastaviť skorocelový sirup a dlhodobo naň veľmi dobre pôsobí ďalšia liečivá huba, a tou je AgaricusAgaricus je možné užívať ako v akútnej fáze choroby, tak aj na doliečenie a zníženie následkov chrípky a covidu. 

Bolesť hlavy

Pri bolestiach hlavy je vynikajúca inhalácia: V hrnci s vodou mierne 3 minúty povaríme kvet bazy čiernej, nakrájaný cesnak a nadrvenú rascu. Odstavíme a necháme ľahko vychladnúť a potom sa nad tento teplý kúpeľ nakloníme s uterákom prehodeným cez hlavu a vdychujte odparujúce sa látky nosom. Zvoľte správnu teplotu odvaru, nech sa neoparíte. Po takto vykonanej inhalácii sa dýchacie cesty uvoľnia a uvoľní sa tlak v oblasti čelných dutín. 

A čo viac?

Pri liečbe prechladnutia, chrípky aj covidu je veľmi dôležité dodržiavať pokoj na lôžku, odpočívať a nechať svojmu telu možnosť sa uzdraviť. Najmä neliečený alebo zle liečený covid môže v budúcnosti prinášať tzv. post covid syndróm s jeho celou škálou prejavov ako je padanie vlasov alebo bolesti kĺbov. Keďže sa jedná o veľmi infekčné ochorenie, tak určite nie je prínosné chodiť s príznakmi prechladnutia do práce, do kolektívu a ohrozovať nákazou ďalšie osoby. Doprajte svojmu telu láskyplnú liečbu pokoj a odpočinok. Potom budete mať dostatok síl na prežívanie radostí a krás života.  

 Naše tipy: 

Prechladnutie:  čaj Nachladnutie + tinktúra z púčikov Kapucínka väčšia + tinktúra Grep 

Chrípka: čaj Nachladnutie + Dračia krv + tinktúra Grep 

Covid akútna fáza: čaj Imunita striedať s čajom Priedušky obdeň+ Coriolus + kapsuly Pľúca (s Agaricusom)

Špeciálna bylinná kúra na opakované virózy, nádchu, kašeľ, hlieny, oslabenú imunitu.
Imunita pre celú rodinu - anjelská kúra
49,5€
Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?