Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
3 jednoduché pravidlá pre zdravie

3 jednoduché pravidlá pre zdravie

17. január 2022

Žiadne  ochorenie nevzniká samo od seba. Vždy je výsledkom chybného životného štýlu či nesprávneho  rozhodnutia,  ktoré sa nám následne prejaví na našom zdraví. Je dôležité myslieť na tzv. pravidlo tri “S”, čo sú  podnety, ktoré veľmi často choroby v našom tele spôsobujú.

STRAVA

K prvému “S” sa viaže moje obľúbené porekadlo, ktorým je: “čo do svojho tela tankujem, na to môj motor ide.” Kúpa vozidla nie je lacná  záležitosť, takže sa ho  snažíme udržať čo v najlepšom stave, aby nám bez poruchy slúžilo čo najdlhšie. Snažíme sa tankovať kvalitný benzín, pridávame rôzne aditíva do motoru, jazdíme na pravidelné kontroly a pod. Robíme ale to isté so svojim telom?

Veď  naše telo by nám malo byť priateľom a nerozlučným pomocníkom. Často sa bohužiaľ stretávam s tým, že ľudia presne vedia, ako pracuje motor v ich aute a aké sú v ňom súčiastky, ale kde majú pečeň v tele umiestnenú a ako pracuje, bohužiaľ netušia. 

Pokiaľ  “palivo“, ktoré tankujeme do svojho tela, bude nekvalitné, pančované, alebo príliš chemické, potom môj motor moc kilometrov neprejde, čo mi bude spôsobovať  neustále zdravotné problémy.

PRI NAKUPOVANÍ POTRAVÍN PREMÝŠĽAJTE

V tomto prípade stačí zapojiť zdravý sedliacky rozum. Čítať  etikety na výrobkoch a občas porozmýšľať nad pár vecami... Ako asi táto potravina mohla byť vyrobená, či prečo  má tak dlhú dobu trvanlivosti? Je tuk, ktorý sa použil do sušienok za 1 euro, kvalitný?  Alebo je to nekvalitný stužený tuk, ktorý dokáže zapríčiniť aj upchávanie ciev?

Skúsme sa trošku vrátiť k tomu, že si kúpim v obchode základné potraviny a výrobok si doma urobím sám. Typickým príkladom sú toľko propagované zdravé raňajky s müsli. Máme dve možnosti.

Môžem  si ich kúpiť už hotové v nejakom obchode, ale ako z etikety vieme, väčšina týchto müsli obsahuje veľké množstvo bieleho cukru, farbív a dochucovadiel. V konečnom dôsledku v nich nie je nič zdravé. Alebo mám  druhú možnosť a tou je, že si kúpim vločky, oriešky, hrozienka a zdravé raňajky si urobím sám.. A tak natankujem pre svoj motor kvalitné palivo.

Skvalitnite a zdomácnite si svoj jedálniček - vaše telo vám bude vďačné! Pokiaľ sa predsa len nezdravým potravinám nemôžete vyhnúť, eliminujte aspoň  ich vplyv na telo užívaním bylinných prípravkov. Ideálnym je čaj Odkyslenie, ktorý regeneruje pečeň, črevá, čistí obličky i lymfatický systém.

STRES

Stres je všadeprítomný. Trúfam si povedať,  že je to novodobý mor ľudskej spoločnosti. Naše telo sa svojimi chemickými pochodmi snaží o prežitie.  Mozog bohužiaľ  nedokáže odlíšiť, či sa jedná o skutočné fyzické ohrozenie tela, alebo len o projekciu v hlave. Či ste napríklad ohrození divokým zvieraťom a musíte bojovať alebo si v hlave vytvoríte ohrozenie z účtov, ktoré neviete zaplatiť. 

V obidvoch prípadoch sa nám v nadobličkách vytvára veľké množstvo stresových hormónov, predovšetkým adrenalínu. Pokiaľ nie je adrenalín využitý,  pôsobí v tele ako jed a poškodzuje ďalšie  orgány, veľmi často štítnu žľazu. Keď budete bojovať s divokým zvieraťom, tak adrenalín spálite, ale v druhom prípade tomu tak nie je, chýba tam pohyb!

AKO SA STRESU UBRÁNIŤ

Všeobecná rada na zvládanie každodenného stresu, aby nám nepoškodzoval naše telo je: pohyb, pohyb a opäť len pohyb. Bez spálenia stresového adrenalínu to moc dobre nepôjde, takže napríklad taká meditácia nebude na začiatku úplne vhodná, ani potrebná.

Ako pomocníka pri nadmernom strese môžeme zvoliť niektorý z prírodných prípravkov. Ja odporúčam koncentrát Stres a vyčerpanie, ktorý chráni pečeň a obličky a dodá energiu.

SEDENIE

Posledné pravidlo sa týka pohybu. Naše časté sedenie a narastajúci počet sedavých zamestnaní je opakom pohybu.

Z predošlých odstavcov jasne vyplýva, že sedenie - teda nedostatok pohybu nám spôsobuje nielen nadváhu, ale i nezvládanie stresu.

Prevažná časť populácie trpí bolesťami chrbtice a pohybového aparátu. Užívajú rôzne tablety na bolesť namiesto toho, aby svojmu telu venovali denne 15 až 20 minút správneho cvičenia na vyrovnávanie svalovej dysbalancie.

Rada na záver

Hýbte sa, smejte sa a konzumujte kvalitnú  stravu. To je návod, ako byť zdravý a spokojný! Znie to až príliš jednoducho? Ale život predsa jednoduchý je...

Zdieľať
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

Poradca
Zakladateľka a odborná poradkyňa spoločnosti Serafin v Českej republike. Viac na www.anetabenediktova.cz

Objaviť ďalšie témy

Potrebujete poradiť?