Húževnatec jedlý – shiitake

Húževnatec jedlý – shiitake

lentinus edodes
Zbieraná časť
plodnice
Podporuje
imunita, artróza, cholesterol, artridíta, artérioskleróza

Účinne napomáha pri:

osteoporóze, reume, artróze alebo artritíde. Uvoľňuje zvápenaté usadeniny v kĺboch ​​a na šľachách. Celkovo aktivuje imunitný systém. Pôsobí proti baktériám a vírusom, má silné protizápalové účinky. Huba podporuje funkcie pečene, žlčníka a čriev, reguluje cholesterol v krvi a pôsobí proti artérioskleróze. Používa sa ako doplnková liečba pri terapii nádorov.
 
Všeobecný popis:
 
Shiitake je pre svoj vysoký obsah aminokyselín, vitamínov a minerálov nazývaná kráľovnou medzi hubami alebo elixírom života.

 
 
Húževnatec jedlý je lupenatá drevná huba, ktorá vytvára plodnice s priemerom 5-10 cm. Klobúk je svetlo hnedý alebo tmavo hnedý, s červeno hnedým nádychom a s tmavým stredom aj šupinami. Lupene sú veľmi husté, zreteľne odsadnuté od hlúbiku, najprv belavé, neskôr až ružovkasté s hnedými škvrnami. Treň je krátky, na povrchu vláknitý. Rastie na živých alebo padlých listnatých stromoch. Vyskytuje sa v Číne, Japonsku, Afrike, ale aj u nás.


Spôsob použitia: 
Vysušené plodnice sa užívajú vo forme čajov, tabliet, prášku, tinktúry aj sirupov. Najúčinnejší je extrakt, ktorý sa vysuší na koncentrovaný prášok a dávkuje sa do kapsúl. 
Pokiaľ huby chceme využívať ako prírodné liečivo, je potreba ich upraviť tak, aby naše telo bolo schopné z nich prijať látky, ktoré podporujú náš imunitný systém, a tými sú najmä betaglukány. Betaglukány v tele pôsobia tak, že zvyšujú počet a najmä kvalitu bielych krviniek. Je to vlastne také „hnojivo a výživa“ bielych krviniek, imunitného systému.
Aby sa betaglukány do tela vstrebali je nutné ich z huby uvoľniť, a to zvláštnym postupom dvojitou extrakciou, pri ktorej vzniká tzv. extrakt. Extrakt vzniká špeciálnym lúhovaním byliny alebo huby v lakovacom médiu, ktorým je nečastejšie voda.
Silný výluh, ktorý obsahuje koncentrovaný komplex účinných látok obsiahnutých v hube je špeciálnou technológiou vysušený na prášok. Tento prášok sa potom dávkuje do jednotlivých kapsúl. Extrakty majú vysokú kvalitu, vysokú vstrebatelnosť a sú veľmi účinné. Extrakty obsahujú ďaleko viac betaglukánov ako mletá plodnica huby a jeho vstrebatelnosť v organizme je veľmi vysoká.

Húževnatec jedlý – shiitake | Serafin byliny

Potrebujete poradiť?