Objednávky, reklamácie, stav objednávok: 
+421 948 735 472 (po–pia 7:30–15:30)
Veronika lekárska

Veronika lekárska

veronica officinalis
Zbieraná časť
vňať
Podporuje
cholesterol, astma, migréna, lymfa, pankreas, kožné problémy, obličky, žlčové kamene

Účinne napomáha pri vysokej hladine cholesterolu v krvi, rozrušuje močové, obličkové a žlčové kamene. Bylina podporuje tvorbu tráviacich enzýmov pankreasu, čistí krv, pôsobí pri kožných problémoch a pri astme. Bylina zlepšuje prúdenie lymfy v lymfatických cestách, dobre pôsobí aj pri migrénach.

Všeobecný popis:

Veronika lekárska je vytrvalá, nižšia až stredne veľká bylina. Vetvený koreň s početnými postrannými koreňmi vytrváva na mieste. Skoro na jar s koreňa vyrastá jednoducho vetvená a riedko chlpaté listnatá byľ, ktorá sa rozdeľuje na dve časti: dolná časť, ktorá je priliehavá a zakoreňujúca a horná časť, ktorá stúpa hore a je zakončená kvetenstvom. V kvetenstve stonka dorastá do výšky až 50cm. Listy byle sú ústretové a roztrúseno chlpaté. Tvar čepele je elipsovitý až široko kopijnatý, zaokrúhlený až tupo špicatý.

Kvetenstvá Veroniky lekárskej sú husté, zvyčajne ústretové úžľabné hrozná, ktoré sa v dobe plodu predlžujú. Zvyčajne tiež vyrastajú striedavo v úžľabí listeňov. Kvetenstvo máva 15-35 kvetov. Kvety tejto byliny sú obojpohlavné, drobné, dvojobalné a stopkaté. Kalich je štvordielny a koruna zvonkovito rozšírená. Horný plátok koruny je najväčší, pretože sa jedná o zrastenie dvoch plátkov. Farby koruny môžu byť od bledomodrej, fialovej až bielej. Dve tyčinky sú prirastené ku korune spolu s ňou opadávajú. Prašníky vyčnievajú ďaleko z kvetov. Piestik má vrchný semenník, ktorý je srdcovitého tvaru a má dve puzdra. Krátka čnelka je ukončená nedlenou bliznou. Plodom je tobolka, ktorá sa po dozretí otvára dvoma chlopňami. Potom vypadávajú drobné ľahké ploché semená, ktoré sú roznášané vetrom alebo tečúcou vodou. 

Používaná časť:

Vňať

Spôsob použitia:

Vňať sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami.

Nájdete vo výrobku: bylinný čaj Cholesterin , Restart, jednozložková bylina Veronika lekárska vňať

Veronika lekárska | Serafin byliny

Potrebujete poradiť?